بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، 26، مرداد، 1397 | Friday، 17 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

شهرهای جدید مروج معماری ایرانی و اسلامی هستند

کد خبر: 22016
پنجشنبه 1 دی 1390 ساعت 8:56
نمایش: 23

http://www.bananews.ir/عضو هیات مدیره شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید گفت : ترویج معماری ایرانی و اسلامی در برنامه ریزی ساخت وساز این شهرها قرار دارد و در روند ساختمان سازیها نیز نظارت لازم به اجرا گذاشته می شود .

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)' علیرضا ادیب فر ' روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: بیش از دو دهه از عمر برنامه ریزی برای ایجاد شهرهای جدید سپری می شود و اکنون افزون بر ۵۰۰ هزار نفر در ۱۷ شهرجدیدی که فعال هستند ، اسکان یافته اند .

وی افزود : ساخت وساز در شهرهای جدید نیز تابع ضوابط و مقررات شورای عالی شهر سازی و معماری است و در کنار آن اجرای دقیق مقررات ملی ساختمان و توجه به معماری ایرانی - اسلامی مورد تاکید قرار دارد .

ادیب فر از برنامه ریزی برای تهیه طرح پژوهشی در خصوص شیوه معماری مذکور خبر داد که بیش از یک سال از شروع آن سپری ، و نتایج آن بزودی منتشر می شود ، سپس راهکارهای اجرایی و دستورالعمل های لازم آن در دستور کار قرار می گیرد.

وی خاطرنشان ساخت : ایران اسلامی دارای معماری غنی است و نیاز به الگو برداری از دیگر نقاط جهان ندارد و برای احداث بازار اسلامی در شهرجدید اندیشه نیز از میدان نقش جهان اصفهان و نیز میدان امام خمینی (ره ) تهران الگو برداری شده است .

به گفته ادیب فر ، اکنون ۱۷ شهرجدید تحت پوشش وزارت راه وشهرسازی ،دارای طرح جامع هستند و طرح های مربوط به شهرهای پردیس و پرند (در استان تهران ) و هشتگرد ( استان البرز ) بازنگری شده و پس از تصویب به شهرهای هشتگرد و پردیس ابلاغ شده و پرند هم این امر در شرف انجام است .

وی یادآور شد : از نظر اعتباری برای تهیه طرحهای جامع شهرهای جدید محدودیتی وجود ندارد ،اما در ارتباط با طرح های تفصیلی بدلیل آنکه برای هر شهر تفاوتهایی وجود دارد ، ممکن است از نظر اعتباری وضعیت تفاوت داشته باشد .

عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید (وابسته به وزارت راه وشهرسازی ) گفت : ایجاد بازار ایرانی و اسلامی در سطح همه شهرهای زیر مجموعه دارای اولویت است و به همه آنها ابلاغ شده و تا مادامی که بافت مسکونی و شهری در این مناطق شکل نگرفته ، امکان ساخت این بازار وجود ندارد .

وی گفت : جلسات شورای مسکن در استانها که با مشارکت مقامهای ذیربط برپا می شود ، زمینه طرح دیدگاه های مختلف بویژه در ارتباط با شهرهای جدید فراهم می شود .

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها