شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان

شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان یک شرکت در شهر اهواز می باشد

تشکیل شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان را می توان نقطه عطفی در تاریخ آب و آبرسانی این مرز و بوم قلمداد نمود . کم آبی ، کیفیت نامطلوب و قطع آب از مشکلات همیشگی مردم این استان بوده است که با تشکیل این شرکت اهتمام جــدی نسبت به مرتفع نمودن این مشکلات گردید و از سال 1372 حجــم پروژه های عمرانی و سرمایه گذاری در جهت ایجــاد ، بهبود ، توسـعه و ترمیـم درتمامی زمینه های آب و فاضلاب در استان به سرعت گسترش یافت.حجم اعتبارات تخصیص یافته به این شرکت گواه صادقی بر این مطلب است.

این شرکت در اسفند ماه 1371 پس از تعیین سهامداران و تشکیل هیئت مدیـــره رسما کار خود را آغاز نمود . در ابتدای امر سعی و تلاش گردید که کلیه شهرهای استان دارای ادارات آب و فاضلاب مستقل و تحت نظر شرکت تاسیس و ایجاد گردند .هم اکنون شرکت آبفا خوزستان با1907 نفر پرسنل در 56 شهر استان بجز اهواز،بیش از 5100هزار مشترک آب را تحت پوشش خدمات خود دارد.

استان پهناور خوزستان با مساحتی حدود 64236 کیلومتر مربع در جنوب غربی ایران واقع گردیده ، با استانهای لرستان ، چهار محال و بختیاری ، کهکلویه و بویراحمد ، بوشهر و با کشور عراق هم مرز می باشد . منابع تامین آب این استان رودخانه های بزرگ کارون ، دز ، کرخه ، جراحی و منابع زیرزمینی می باشد . منطقه ای که امروزه خوزستان نامیده می شود در هزاران سال قبل قسمتی از سرزمین وسیع دولت عیلامیان که اولین دولت رسمی این مرز و بوم قلمداد می شود بوده که بر اساس شواهد تاریخی نام عیلام تا حدود rرن سیزده قبل از میلاد مسیح به خوزستان اطلاق می شده است . از شهرهای تاریخی این استان می توان به شوش ، شوشتر ، مسجد سلیمان ، ایذه ، رامهرمز و مهمترین گنجینه آن معبد زیبای چغازنبیل که محل حکومت عیلامیان بوده است اشاره نمود . این استان جـز برخی از مناطق کوهستانی شمالی و شرقی آن دارای آب و هوای خشک و گـرم است و متوسط بارندگی در این استان حدود 266 میلیمتر و دوره بارندگی معمولا بین مهر تا اردیبهشت می باشد .