چهارشنبه، 26، تیر، 1398 | Wednesday، 17 July، 2019

‍ رئیس سازمان مدیریت بحران کشور: خانه‌هایی که در حریم رودخانه‌ها ساخته شده است جابجا شوند

کد خبر: 99779
چهارشنبه 28 آذر 1397 ساعت 7:0
نمایش: 382

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: خانه‌هایی که در حریم رودخانه‌ها ساخته شده است جابجا شوند.

اسماعیل نجار شامگاه چهارشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران استان اظهار کرد: برای براورد خسارت روندی وجود دارد که به محض ورود خسارت اعتباراتی مربوط به حوادث طبیعی و ساخت انسان باشد مانند آتش‌سوزی‌های گسترده، سقوط هواپیما و... برآورد توسط دستگاه‌های اجرایی شهرستان و استان انجام می‌شود و مورد تایید استانداری قرار می‌گیرد که در نهایت به سازمان مدیریت بحران ارسال می‌شود.

وی اضافه کرد: با توجه به دستورالعمل و قوانینی که داریم پیشنهاد خسارت و تامین آن را به دولت از طریق سازمان برنامه و بودجه اعلام می‌کنیم که روندی معین است.

نجار بیان کرد: در بحث ساخت و ساز منازل مسکونی اعم از روستایی همان اشل پرداختی‌ها در کرمانشاه را عینا در اینجا رعایت می‌کنیم و خسارت زیرساخت‌ها برآورد شود آن را به دولت اعلام می‌کنیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: با توجه به بازدیدی که امروز داشتیم مقرر شد که در جاهایی که نیاز به مطالعه است در زمینه جلوگیری و پیشگیری از بحران پس از مطالعه به ما اعلام کنند و پیشنهاد را به دولت خواهیم داد.

وی بیان کرد: در بخش کشاورزی بحث بیمه هست اما در زمینه خسارت دام سبک و سنگین پرداخت‌هایی داریم که پیشنهادات خود را به دولت می‌دهیم تا اعتبار در اختیار استان قرار بگیرد.

نجار خاطرنشان کرد: نهایت تلاش ما این است که کمک کنیم تا خانه‌هایی که در حریم رودخانه‌ها ساخته شده است و بیشتر خسارت را دیده‌اند جابجا شوند که اگر برآوردی بدهند اقدام خواهیم کرد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بیان کرد: بخشی از کمک‌هایی که می‌شود بلاعوض بوده و قسمتی نیز برای شهری ۵۰ میلیون تومان تسهیلات کارمزد ۵ درصد بوده و ۱۱ میلیون تومان بلاعوض است‌. دو میلیون تومان بلاعوض معیشتی است و حدود برآورد ما ۸ میلیون تومان خدمات فنی است که توسط بنیاد مسکن ارائه می‌شود.

وی افزود: برای روستایی ۳۵ میلیون تومان تسهیلات به علاوه ۱۰ میلیون تومان معیشتی که ۱۰ میلیون تومان بلاعوض که دو میلیون بلاعوض معیشتی و خدمات فنی ۸ میلیون تومان خواهد بود.

به گفته نجار این تسهیلات مابه‌التفاوت سود ۴ درصد است که توسط دولت از ماده ۱۰، ۱۲ تامین می‌شود

منبع: روابط عمومی استانداری لرستان

لینک اصل محتوا در اداره کل مدیریت بحران استان لرستان

نظرات کاربران

اخبار عمرانی استانها کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی