شنبه، 29، تیر، 1398 | Saturday، 20 July، 2019

عطر گم شده قیمه نذری در ظرف‌های یکبار مصرف/ اسلام دین دوست‌دار محیط زیست است

کد خبر: 91632
پنجشنبه 22 شهریور 1397 ساعت 8:59
نمایش: 64

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، قدیم‌ترها، چند روزی مانده به محرم اهل نذر سری به زیرزمین‌ها و انباری‌ها می‌زدند و ظرف و ظروف نذری را بیرون می‌آوردند تا دستی به سرو رویشان بکشند. بشقاب‌های گل‌سرخی و دوری‌های روحی و کاسه‌های سفال آبی و لیوان و استکان‌های بلور و بعدترها ظروف ملامین و چینی، سال‌ها دست‌به‌دست نذری را به دست عزاداران می‌رساندند. ظروف هم کمابیش به دست صاحب نذر برمی‌گشت و شستن و مرتب کردنشان هم ازجمله کارهایی بود که برایش فضیلت قائل بودند و از افتخارات عزاداری و نوکری برای امام حسین(ع) بود.
کم‌کم با تغییر دوران و مدرن شدن،تمایل به مصرف‌گرایی، راحت‌طلبی و البته بیشتر شدن امکانات رفاهی، ظروف یک‌بارمصرف راهشان را به سفره‌های نذری باز کردند. هرچند دیگر شربت گلاب ته‌مزه پلاستیک داشت و عطر و بوی قیمه‌ها لابه‌لای بوی نامطبوع قاشق و ظرف یک‌بارمصرف کمرنگ می‌شد اما زحمت شست و شوی ظروف توسط صاحب‌خانه جایش را با زحمت رفتگر محله عوض کرد.
رعایت بهداشت و نظافت در کنار اهمیت به محیط زندگی از موضوعاتی است که دین مبین اسلام نیز توجه ویژه‌ای به آن داشته است.
ژیلا مهدی آقایی مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط ‌زیست دراین‌باره گفت: اگر زمان دیگری بود شاید تنها به موضوع پسماند می‌پرداختیم و این‌که عدم مصرف و مصرف کمتر ظروف یکبار مصرف را پیشنهاد کنیم اما چون بحث ایام محرم است و اینکه برای یک آیین مذهبی می‌رویم و سوگوار امام سوم شیعیان هستیم، باید رعایت موارد پاکیزگی برایمان پررنگ‌تر باشد. درمکتب اسلام و قران کریم بارها به بحث منابع طبیعت و محیط زیست اشاره‌شده است، حتی می‌بینیم بسیاری از سوره‌ها از عناصر طبیعت وام گرفته‌شده که خودش اشاره‌ای از اهمیت دادن دین ما به موضوع طبیعت است. طبیعت مخلوق خداوند است و خدا به‌اندازه همه انسان‌ها و حتی نسل‌های بعدی منابع مختلف را فراهم کرده است. درواقع این درست مصرف نکردن ماست که طبیعت را با مشکل منابع روبرو می‌کند.
وی ادامه داد: اگر خودمان را مهیا می‌کنیم تا برای سومین امام شیعیان سوگواری کنیم، باید توجه کنیم که این موضوع باید به اعتقادات قلبی و البته دینی ما گره بخورد.
آقای با اشاره به افزایش فعالیت هیئت مذهبی در ماه محرم و صفر گفت: دهه ابتدایی محرم وایام اربعین، هیئت‌های مذهبی فعالیت بیشتری دارند. مردم هم نذوراتی دارند که بیشتر در ظروف یک‌بارمصرف سرو می‌شود. شاید به‌ندرت به این موضوع دقت کرده باشیم که مصرف همین ظروف یک‌بارمصرف که نوشیدنی و خوراکی داغ را در آن سرو می‌کنیم، می‌تواند ازنظر بهداشتی ایجاد مشکل کند. همه این‌ها با اعتقادات و آنچه اسلام وظیفه ما کرده تا از سلامت خود و محیط زندگیمان محافظت کنیم منافات دارد.
وی درباره بحث بهداشتی ظروف یک‌بارمصرف گفت: طبق گزارش‌ها و تحقیقات انجام‌شده، نوشیدنی‌ها و غذای داغ  وقتی وارد ظروف پلاستیکی می‌شوند با عث ورود ریز پلاستیک‌ها به بدن و متعاقب آن مشکلات سلامتی می‌شود. پلاستیک‌هایی که بعدازاین ایام می‌بینیم و حتی سطل‌های زباله پاسخگوی حجمشان نیست، برای آب، خاک و سلامت مضر است. سالانه ۱/۲ میلیون تن پلاستیک وارد چرخه زباله می‌شود که معادل ده درصد از کل پسماند شهری است. این در حالی است که فقط برای ۵/۱ میلیون تن بطری پلاستیکی معادل ۴۷ میلیون گالن نفت و حجم زیادی انرژی مصرف‌شده و گاز گلخانه‌ای منتشر می‌شود. درواقع نفت را وارد چرخه پسماند می‌کنیم.
مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط ‌زیست ادامه داد: پلاستیک‌ها ۵۰۰ تا ۷۰۰ سال در طبیعت سالم می‌مانند و تازه بعدازآن تجزیه‌شان آغاز می‌شود. حدود هزار سال این تجزیه طول می‌کشد. البته انواع تخریب پذیر زودتر تخریب می‌شوند اما همچنان مضر هستند و خاک را آلوده می‌کنند.
وی در ادامه با پیشنهاد جایگزین کردن انواع ظروف یک‌بارمصرف گیاهی به‌جای ظروف  پلاستیکی گفت: زباله‌های پسماند نذری چه با غذا باقی بماند چه به‌صورت ظرف خالی، به‌هرحال باعث آلودگی خواهد شد. باید سعی کنیم کمترین استفاده را از این ظروف  داشته باشیم. اگرمی‌خواهیم از نوشیدنی‌های نذری استفاده کنیم، همراه داشتن لیوانی کوچک حجم زیادی اشغال نمی‌کند. همچنین برای نذوراتی که می‌دهیم نیز تا جایی که امکان دارد از ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی استفاده نکرده و اگر هم مجبور به استفاده بودیم از نوع تجزیه‌پذیر استفاده کنیم.
آقایی افزود: مورد مهم بعدی این است که جمع‌آوری ظروف انجام شود و هیئت‌ها خودشان را موظف به جمع‌آوری و تفکیک ظروف مانده از نذری‌شان کنند. در حال حاضر، سازمان بازیافت شهرداری نیز مکان‌هایی را دارد که این ظروف را برای بازیافت تحویل می‌گیرد.
وی از مردم نیز خواست حداقل زباله‌های خودشان را جمع‌آوری کنند و با اشاره به همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد در این ماجرا گفت: در ایام محرم بسیاری از سمن‌ها با ما همراهی می‌کنند. کاورهای مخصوصی دارند که با آن شناسایی‌شده و زباله‌ها را جمع می‌کنند. این گروه‌ها معمولاً بعد از مراسم عاشورا بسیج می‌شوندو البته از سمن‌ها خواهش می‌کنیم با اداره کل محیط زیست استان‌ها هماهنگ باشند. شهرداری‌ها نیز با ما همراه‌اند و امیدواریم این فعالیت‌ها هرسال بیش از سال قبل نمود پیدا کرده و روزی برسد که دیگر چنین صحنه‌هایی نبینیم.
مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط ‌زیست با اشاره به اینکه خود سازمان حفاظت محیط‌ زیست نیز حذف ظروف یک‌بارمصرف را از سال گذشته شروع کرده گفت: ما معتقدیم هر سازمانی هر توصیه‌ای که می‌خواهد داشته باشد باید از خودش شروع کند. به همین دلیل از بهمن سال گذشته ابلاغی با امضای رییس سازمان، در سطح سازمان حفاظت محیط ‌زیست وادارات تابعه مبنی بر ممنوعیت استفاده از آب بطری پلاستیکی اعلام شد. استفاده از ظروف یک‌بارمصرف در پذیرایی‌ها نیز حذف‌شد. سعی ما این است که بخشنامه به‌صورت کامل اجرا شود. معتقدیم که هر کاری را باید از خودمان شروع کنیم، حفظ محیط ‌زیست نیز برای ما مهم است و از نگاهی دیگر اگر آب شرب ما مشکلی ندارد پس دلیلی ندارد از آب‌معدنی و بطری استفاده کنیم. مگر درجاهایی از کشور که آب شرب تائید نشده یا در دسترس نیست.
وی در پایان درباره تمهیدات سازمان حفاظت محیط‌ زیست در ایام محرم گفت: جلساتی با سازمان تبلیغات اسلامی و ستاد اربعین برگزار کردیم. مکاتباتی نیز انجام‌شده تا از ظرفیت روحانیون و مبلغین که در همه نقاط کشور هستند، برای تبلیغ در حوزه حفظ محیط ‌زیست و اهمیت آن با توجه به آموزه‌های اسلام انجام شود. همچنین توجه مردم به مضرات ظروف یک‌بارمصرف جلب شده برای جمع‌آوری زباله‌ها از همکاری مردم استفاده شود. امیدواریم مجموع این‌ کارها در کنار هم نتایج خوبی برای حفظ محیط‌ زیست به همراه داشته باشد.

لینک اصل محتوا در سازمان حفاظت محیط زیست

نظرات کاربران

اخبار عمرانی استانها کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی