با بارندگی های موثر پاییزه: افزایش بیش از ۶ برابری ورودی آب به...

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان گفت: میزان ورودی آب به سدهای استان در سال آبی جاری نسبت به سال گذشته در همین مدت بیش از ۶ برابر افزایش داشته است

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کردستان، کامران خرم اظهار داشت: دبی ورودی آب در سال آبی گذشته در این مقطع به سد‌های استان ۱۹ مترمکعب بر ثانیه بود که این میزان اکنون بر اثر بارندگی های موثر پاییزه به بیش از ۶ برابر رسیده و به ۱۱۸ مترمکعب بر ثانیه افزایش یافته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان میزان آب موجود در مخازن سد‌های استان در سال گذشته همین ایام را هزار و ۱۶۱ میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: این میزان امسال هزار و ۲۸۹ میلیون مترمکعب است.

مهندس خرم با بیان اینکه سد گاوشان، پرآب‌ترین و بزرگترین سد استان است، میزان آب موجود در مخزن این سد را ۵۰۴ میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: این میزان آب معادل ۹۱ درصد حجم کل مخزن این سد را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۱۲ سد در استان در حال بهره برداری و ۱۰ سد هم در دست اجراست، اظهار داشت: امروز به طور میانگین ۶۵ درصد حجم مخازن سدهای در دست بهره برداری هم اکنون پر بوده که این میزان سال گذشته ۵۱ درصد بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان به میزان بارندگی‌های سال آبی جاری هم اشاره کرد و گفت: از ابتدای مهر تا کنون متوسط بارندگی در استان ۱۷۲ میلی متر می باشد در حالی که در سال آبی گذشته تا این تاریخ میانگین بارندگی استان معادل ۷۴ میلی متر بوده که افزایش ۱۳۳ درصدی و در مقایسه با دراز مدت افزایش ۵۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

مهندس خرم تاکید کرد: این حجم از بارندگی‌ها به منزله عبور از خشکسالی نیست چرا که خشکسالی در یک سال اتفاق نمی‌افتد که در یک سال پربارش از بین برود.

شایان ذکر است کل مصرف سالیانه آب در استان در سه بخش شرب، صنعتی و کشاورزی به میزان هزار و ۲۷۳ میلیون مترمکعب است که ۱۲۱ میلیون مترمکعب آن به بخش شرب، ۷۰ میلیون مترمکعب به بخش صنعت و یکهزار و ۸۲ میلیون مترمکعب به بخش کشاورزی اختصاص دارد.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای كردستان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای كردستان

    شركت آب منطقه‌ای كردستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات