کاربردهای داده‌های ماهواره‌ای در صنعت آب / امکان احصای آب‌های...

معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران کاربردهای داده‌های ماهواره در صنعت آب و انرژی را تشریح کرد.

به‌گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مرکزی، "مرتضی براری" در پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به اینکه پایش مدیریت منابع آب، یکی از مهم‌ترین کاربردهای ماهواره و مباحثی است که از داده‌های ماهواره‌ای احصا می‌شود، افزود : هم‌اکنون منابع آبی کشور به طور مستمر در حال رصد است و اطلاعات آخرین وضعیت به صورت روزانه در دسترس است؛ به‌تازگی نیز ماهواره‌هایی در مدار قرار گرفته که توانایی احصای آب‌های زیرزمینی را نیز دارد .

وی ادامه داد: امکان استخراج میزان تشعشعات خورشید در پهنه کشور از طریق ماهواره‌ها به‌وجود آمده و این مقوله برای آمایش انرژی‌های تجدید‌پذیر بسیار کاربرد دارد .

رئیس سازمان فضایی ایران اظهار کرد: از طریق ماهواره می‌توان به این نتیجه رسید که سلول‌های خورشیدی در چه مکانی قرار داده شوند تا متناسب با میزان تشعشعات، تولید را ارتقا دهیم .

براری با اشاره به بخشنامه دولت مبنی بر ممنوعیت کشت برنج بجز در استان‌های شمال کشور عنوان کرد: طبق گزارش‌های ماهواره‌ای که اخیراً به وزارت جهاد کشاورزی نیز ارسال شده، میزان سطح زیر کشت محصول برنج در استان فارس بیش از ۲۵ هزار هکتار بوده است و ۵۸۰ میلیون متر مکعب آب مصرف شده که معادل سه برابر ظرفیت سد کرج است .

وی با بیان اینکه امروزه منظومه ماهواره‌های کوچک که موسوم به انقلاب فضایی است، برای پایش شبکه‌های برق مورد استفاده قرار گرفته است، افزود: پایش کنتورهای برق از طریق منظومه‌های ماهواره‌ای آغاز شده و تمامی شبکه هوشمند انرژی کشور را شامل می‌شود .

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: امروزه برخی از صنایع بخش الکترونیک به شدت در حال توسعه است، به‌گونه‌ای که در سال ۲۰۱۸ میلادی تعداد نودهای متصل ۸.۵ میلیارد شده و تا سال ۲۰۲۰ به ۵۰ میلیارد نود خواهد رسید .

براری خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد از اقتصاد این صنعت که تا سال ۲۰۲۵ به ۶.۵ تا ۱۱ تریلیون دلار می‌رسد، شامل انرژی، حمل و نقل و سلامت است .

لینک اصل خبر در سایت شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    منبع خبر

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی یک شرکت می باشد

      نظرات