تمام امور مربوط به مزار دکتر حشمت زیر نظر مستقیم سازمان میراث فرهنگی استان گیلان در حال اجرا می باشد

تمام امور مربوط به مزار دکتر حشمت زیر نظر مستقیم سازمان میراث فرهنگی استان گیلان در حال اجرا می باشد

در پنجاه و هفتمین جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا؛
تمام امور مربوط به مزار دکتر حشمت زیر نظر مستقیم سازمان میراث فرهنگی استان گیلان در حال اجرا می باشد
تمام امور مربوط به مزار دکتر حشمت زیر نظر مستقیم سازمان میراث فرهنگی استان گیلان در حال اجرا می باشد
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر رشت - پنجاه و هفتمین جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا یک روز پس از انتخاب شهردار توسط رییس، اعضا و مشاورین کمیسیون در عمارت شورا برگزار گردید.
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا با تبریک به جذب، عضو شورا و عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا، به جهت انتخاب به عنوان شهردار شهر رشت، ابراز امیدواری نمود این انتخاب موجب توفیقات در خور شان شهر رشت شود.
عاقل منش در ادامه کمیسیون به ۱۵ دی سالروز مرگ، درخشان ترین ستاره ورزش کشور، غلامرضا تختی پرداخت و به یکی از سخنان مرحوم پهلوان تختی اشاره نمود و اظهار داشت : پهلوان تختی در یکی از سخنان گرانبهای خود به فروتنی اشاره نموده: "وقتی که قهرمان شدم، فهمیدم برای آویختن مدال به گردنم باید بیشتر خم شوم" عاقل منش این جمله را منطبق با آموزه های دینی اسلام دانست.
وی با توجه به در پیش بودن ولادت حضرت زینب سلام الله علیها این روز را به همه مسلمانان تبریک گفت و اختصاص این روز به عنوان روز پرستار را که از زحمتکش ترین قشرهای هر جامعه ای هستند را گرامی دانست.
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر رشت با اشاره به برگزاری مراسمات مختص به روز رشت بیان داشت: از مدیران و پرسنل شهرداری بابت برگزاری و گرامیداشت روز رشت آن هم در روزهایی که با تنگناهای موجود در شهرداری مثل مشکل مالی و نداشتن شهردار، تشکر ویژه باید نمود و خوشبختانه بازخورد این مراسمات در بین مردم شهر نیز خوب بوده و مردم از برنامه ریزی ها و اجرای ویژه مراسمات راضی هستند.
وی اشاره نمود روز رشت فقط به شهرداری تعلق ندارد بلکه متعلق به تمام مردم رشت است و از دلایل توفیقات در اجرای متعدد مراسمات، کار مشارکتی و حضور همه دستگاه ها برای گرامیداشت یک روز ویژه دانست و به اقدامات ویژه برخی از دستگاه های مختلف از جمله، نیم بها شدن بلیط سینما، رایگان بودن بازدید از موزه شهر و برگزاری مراسم ویژه توسط انجمن شعر اشاره نمود. همچنین یکی از برنامه های جالب این روز را هدیه به اولین نوزادی که در دقیقه اول منتسب به روز رشت متولد شد دانست که با یک کار مشارکتی با صدا و سیما و دانشگاه علوم پزشکی صورت پذیرفت.
عاقل منش با اشاره به مراسم رونمایی از دو تندیس در هفته مربوط به رشت افزود: استفاده از تمام توان و تجربیات گذشته موجب برگزاری مناسب برنامه ها شد. در هفته منتسب به روز رشت با حضور خانم مهدخت معین فرزند دکتر معین از سردیس دکتر معین رونمایی شد.
همچنین در راستای آشنایی مردم با مفاخر شهر خود از تندیس آیت الله رسولی به عنوان یک مجاهد و مبارز در برابر رژیم پهلوی نیز رونمایی شد و به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب ۴۰ نهال در بوستان مفاخر به اسم چهل تن ار مفاخر کاشته شد.
عاقل منش با اشاره به لزوم توجه به هنرمندانی که آثار فرهنگی تولید می کنند، افزود: برادران مجلسی از جمله هنرمندانی هستند که با تولید فیلم های مختلف در عرصه اجتماع بسیار تاثیر گذار نشان داده اند.
وی با اشاره به کارگردانی و تولید فیلم جدید این دو برادر به نام "کاتی و ستاره" اظهار نمود: این فیلم در جشنواره های مختلف داخلی و خارجی جوایزی را بخشهای مختلف دریافت نمود.
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا تولید چنین آثاری را موجب شناساندان شهر رشت در سطح جهان دانست و افزود: این فیلم در بخشهای مختلف به شهر رشت اشاره نموده و شهر رشت را به عنوان بهترین نقطه دنیا و بهشت روی زمین معرفی می نماید. همچنین وی خواستار خرید بلیط این فیلم توسط سازمانهای مختلف شهرداری برای حمایت از این اثر فرهنگی و در اختیار قرار دادن بلیط ها به پرسنل شهرداری شد.
رضا مجلسی کارگردان فیلم "کاتی و ستاره" این فیلم را در ژانر کودک معرفی نمود و گفت: در فیلم کاتی و ستاره از تکنیکی استفاده شده است که اولین تجربه در ایران می باشد و از نکات حائز اهمیت دیگر در این فیلم بومی بودن تمام پرسنل است.
وی با درخواست کمک مالی از سوی ارگانها و حمایت مردمی در تماشای فیلم افزود: اگر فیلم با استقبال خوب مردمی در سطح شهر رشت مواجه شود، شانس حضور در اکران کشوری را نیز خواهد داشت.
کارگردان گیلانی فیلم "کاتی و ستاره" تولید یک فیلم با کیفیت را پر هزینه دانسته و اشاره نمود در جشنواره فیلم کودک در اصفهان یازده فیلم به عنوان فیلم برتر شناخته شدند که ده فیلم دیگر با کمک بنیاد فارابی تولید شد و تنها فیلم مستقل که در بین فیلم های برتر این جشنواره حضور داشت، فیلم "کاتی و ستاره" بود.
عاقل منش در ادامه جلسه به دو خبری که بدون اطلاع دقیق از امور در فضای مجازی پخش شد، اشاره نمود و افزود: در مورد مزار دکتر حشمت اخباری در فضای مجازی منشر شد که امکان مکدر نمودن افکار عمومی را دارد. وی در همین راستا و در جهت شفافیت موضوع بیان نمود: تمام امور مربوط به این پروژه زیر نظر مستقیم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال اجرا می باشد و پیمانکار این پروژه نیز مورد تایید این سازمان است.
در ادامه جلسه، رییس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به تخلیه بخش اداری عمارت خلیل رفیع اظهار داشت: بجز تالار جلسات، بخش اداری تخلیه شده است و قرارداد مرمت این عمارت نیز منعقد شده است.
علوی به بازسازی مزار دکتر حشمت اشاره نموده و افزود: ساخت یادمان دکتر حشمت با هماهنگی و نظارت میراث فرهنگی و با هزینه شهرداری در حال انجام است.
مسئول بناهای تاریخی شورای شهر رشت با بیان سیر اداری طی شده برای تغییر کاربری عمارت خلیل رفیع گفت: طبق مصوبه میراث فرهنگی در اسفند سال گذشته، این عمارت قرار است پس از مرمت به عنوان موزه مشروطه تغییر کاربری یابد.
مهری شیرمحمدی افزود: اساسنامه نحوه اداره ساختمان نیز آماده و به تصویب شورا رسیده و برای جانمایی و تجهیز بنا و همچنین پیوستن به شبکه موزه های کشور نیازمند همکاری اداره کل میراث فرهنگی گیلان هستیم.
وی در مورد مرمت ساختمان بلدیه هم گفت: طبق مصوبه میراث فرهنگی عمارت بلدیه قرار است به موزه شهر تبدیل گردد. اکنون قرارداد مرمت عمارت رفیع با شرکت مشاوری که گرید مرمت ابنیه و مورد تایید میراث باشد، منعقد شده است و طرح مرمت عمارت بلدیه نیز در آستانه تنظیم قراداد است.
عاقل منش نیز مجموعه بناهای میراثی شهر رشت را هویت این شهر توصیف کرد و بر احیای این بناها تاکید کرد و بیان داشت: باید پروژه فرهنگی تعریف شود تا بتوان آورده اقتصادی داشت.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا افزود: سازمان سرمایه گذاری شهرداری می تواند مرکزی برای تعامل شهرداری و میراث فرهنگی باشد تا به کمک بخش خصوصی، بناهای میراثی را احیا و تغییر کاربری دهد.
وی خواستار برگزاری نشست های مشترک با میراث فرهنگی در این زمینه شد تا مرکز رشت رونق اقتصادی یابد.
فاطمه شیرزاد نیز در این جلسه اظهار داشت: دو ساختمان با قدمت در پیاده راه فرهنگی رشت داریم که باید به سرعت مرمت گردد.
سخنگوی شورا خطاب به مدیر کل میراث فرهنگی افزود: وضعیت این بناها مناسب نیست و امید است با توجه به موقعیت این بناها در مرکز استان، میراث فرهنگی برای تبدیل و بازسازی و احیای این ساختمانها برنامه عملیاتی داشته باشد.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در این دیدار بیان داشت: سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی صنعت گردشگری در استان با دیگر دستگاه ها باید همراهی داشته باشد. نوع نگاه ما در صنعت گردشگری در گیلان از جنس فرهنگی است.
شهرود امیر انتخابی بر احیای بافت های تاریخی گیلان تاکید کرد و افزود: تلاش ما ثبت جهانی ماسوله است. اکنون تعداد ورود گردشگران خارجی به گیلان بسیار پایین است و باید نوع نگاهمان را در حوزه گردشگری تغییر دهیم.
وی تصریح کرد: سند توسعه گردشگری در گیلان در حال تدوین است و به زودی به دیگر ادارات ابلاغ می گردد.
انتخابی خواستار همراهی اصحاب رسانه با مدیریت میراث فرهنگی شد و ادامه داد: رسانه ها بجای نزاع باید در همراهی با مسئولان کمک کنند.
وی با اشاره به اخبار رسانه ها در مورد خانه ابتهاج گفت: آقای رسولی عضو شورا اعلام کرد، شهرداری قرار است تا خانه را خریداری نماید. امروز با مالک دیداری داشتیم و ایشان گفت که قصد فروش ملک خود را ندارد. اما از آنجا که این یک مطالبه عمومی است، حتی اگر ساختمان جدید باشد، می توان به عنوان یک مکان رویداد ثبت کرد. پیگیریهای قانونی با میراث کشور در این زمینه صورت گرفته است. مالک عنوان می کند که اینجا خانه ابتهاج نیست و حرف رسانه ها نشر اکاذیب است. این مهم نیازمند به بررسی بیشتر است و اگر انتساب ساختمان حل شود، به عنوان یک مطالبه عمومی برای ثبت آن تلاش می کنیم.
انتخابی تاکید کرد: اگر شورا برای خرید اقدام کند، حتی اگر کوچکترین اثری از استاد ابتهاج در این بنا باشد، می توان برای ثبت اقدام کرد. اگر چه در سازمان میراث فرهنگی کشور نیز فرش قرمز برای ما پهن نکرده اند و باید با همدلی برای خرید و ثبت بنا اقدام کرد. ولی مالک این بنای دهه ۴۰ اعلام کرده قصد فروش ندارد.
انتخابی افزود: روزهای آتی هیاتی از شورای ثبت تهران برای بررسی انتساب خانه ابتهاج به گیلان می آید و پس از اعلام نتیجه شورا می توان برای ثبت اقدام کرد.
علوی در این خصوص توضیح داد: شورای شهر مبلغ ۳ میلیارد تومان برای خرید خانه اختصاص داد ولی بعد از ارسال نامه به میراث فرهنگی مبنی بر استعلام انتساب بنا به ابتهاج، گردش ثبتی از میراث فرهنگی گیلان به شورا رسید که ملک خانه ابتهاج نیست.
رییس شورا با اشاره به مجموعه بناهای میراثی میدان شهرداری رشت تاکید کرد: شهرداری با وجود کمبود درآمد تلاش دارد مرمت بلدیه را انجام دهد. ساختمان هتل ایران در تملک میراث فرهنگی است و لازم است همزمان مرمت آن از سوی میراث فرهنگی پیگیری شود.
علوی تصریح کرد: شخصا برای تغییر کاربری ساختمان پست با مدیر کل این اداره صحبت کردم تا همزمان ساختمان پست هم مرمت و تغییر کاربری یابد.
رئیس شورای شهر رشت با اشاره به اعتبار کم شهرداری ابراز کرد: توان مالی و پیگیری های ما محدود است. اداره میراث فرهنگی می تواند فراخوان داده و نقش تسهیل گر داشته باشد.
وی با اشاره به بازدید خود از آرامگاه دکتر حشمت که با اعتبار شهرداری در حال ساخت یادمان است، ادامه داد: یادمان مزار مفاخر گیلان متاسفانه فاقد یک تابلوی معرفی است.
انتخابی خواستار نصب تابلوی معرفی بناهای میراثی و بویژه بقعه خواهر امام در ورودی رشت و سطح شهر شد.
مدیر کل میراث ابراز کرد: در رشت فقر موزه داریم. مساحت کم موزه رشت پاسخگوی اشیا نیست. بیش از ۷۰ هزار شی در انبار موزه نگهداری می شود.
احمد رمضانپور عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا نیز با اشاره به اهمیت سازمان میراث فرهنگی بیان نمود: میراث فرهنگی از پتانسیل های ویژه ای برخوردار است که این سازمان را می تواند به بیشترین تولید کننده ثروت تبدیل کند.
وی وجود دریا و میراث تاریخی و فرهنگی را از آرزوهای هر کشوری دانست و افزود: وجود دو رودخانه و آثار گرانبهای تاریخی به شهر رشت قابلیتی ویژه داده که باید از آن بتوانیم بهترین استفاده را بنماییم.
لینک اصل خبر در سایت شورای شهر رشت

    منبع خبر

    شورای شهر رشت

    شورای شهر رشت یک شورای شهر در شهر رشت می باشد

      نظرات