تجهیز ۸۵ درصد از کارخانه های کاشی استان به سیستم تصفیه و برگشت پساب

مدیر محیط زیست وکیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای یزد اظهار داشت: با پیگیری های گروه محیط زیست وکیفیت منابع آب شرکت و همکاریهای اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد بالغ بر ۸۵ درصد از کارخانه های کاشی استان به سیستم تصفیه و برگشت پساب مجهز شدند.

ناهید غلام نژاد در گفتگو با روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد اظهار داشت: با توجه به اینکه استان یزد استانی صنعتی- معدنی است، فاضلاب های ناشی از صنایع و قسمت فرآوری معادن از عمده ترین آلاینده های آب در استان یزد هستند .

وی فرآیند طولانی مدت احراز آلایندگی واحدهای صنعتی ومعدنی را بیشترین چالش در حوزه صنعت ومعدن دانست و افزود: اگر صنایع از ابتدای فعالیت به فکر سیستم تصفیه فاضلاب و محیط زیست باشند، مشکلات کمتری را پیش رو دارند .

غلام نژاد ادامه داد: البته در حال حاضر و با توجه به افزایش روزافزون سطح زیرکشت گلخانه ها در سطح استان، آلودگی های سموم و کودهای مصرفی در گلخانه ها نیز به یکی از دلایل آلودگی سفره های آب زیرزمینی یزد تبدیل شده است .

وی فاضلاب های صنعتی، زه آب های کشاورزی، فاضلاب های خانگی و فاضلاب واحدهای خدماتی و همچنین شیرآبه ناشی از مکان های دفن زباله که به صورت غیربهداشتی دفع می شوند را از آلاینده های موثر آب در  استان یزد برشمرد .

غلام نژاد با بیان اینکه واحدهای آلاینده به سمت مناطق بی خطر هدایت می شوند، تصریح کرد: استقرار واحدهای آلاینده به  قسمت بالا دست سفره های آب زیرزمینی که سطح آب بالایی دارند و داخل زون های آب شرب، که به عنوان مناطق حساس سفره در نظر گرفته می شود، ممنوع است.

غلام نژاد افزود: محدوده بعد از کشتارگاه جاده طبس، جاده بافق و جاده دربید مناطق بی خطر استان هستند که در این مناطق یا سفره آب زیرزمینی وجود ندارد و یا سطح آب سفره پایین و خاک دارای نفوذ پذیری  کم می باشد که این مناطق از نظر منابع آب  زیرزمینی مناسب جهت استقرار واحدهای صنعتی و معدنی هستند .

وی با تاکید بر عدم تخلیه فاضلاب به قنات، آن را از دیگر مشکلات سفره های آب زیرزمینی دانست وگفت: فاضلاب می تواند در مسیرقنات حرکت کند و به تدریج آلودگی منابع آبی را در پی داشته باشد .

غلام نژاد بازدید از کلیه واحدهای آلاینده به منظور رصد وضعیت دفع فاضلاب و پسماند آنها را یکی از اقدامات شرکت آب منطقه ای یزد در خصوص موضوع پساب عنوان و خاطر نشان کرد: در صورتی که طی بازدیدها  آلایندگی واحدی محرز شود، به سازمان محیط زیست استان و سایر ارگان های ذیربط  اطلاع داده می شود تا واحدها اقدامات مناسب جهت دفع بهداشتی فاضلاب را انجام دهند که در غیر اینصورت پرونده آنها از طریق اداره کل حفاظت محیط زیست استان  به مراجع قضایی معرفی می شود که این اقدام در سال ۹۷ منجر به رفع آلودگی حدود ۷۰ واحد آلاینده در استان شده است و از این پس فاضلاب این واحدها به صورت بهداشتی دفع می شود .

مدیر محیط زیست وکیفیت منابع آب تصریح کرد: به منظور جلوگیری از آلودگی چاههای آب شرب، ۷ زون آب شرب در استان یزد، فریز شده اند که استقرار هرگونه واحدی در این زون ها ممنوع است .

ناهید غلام نژاد در پایان با بیان اینکه آب شبکه یزد دارای هیچ گونه آلودگی میکروبی نیست، اظهار کرد: آب شبکه یزد به صورت روزانه نمونه برداری و کنترل می شود اما مردم نباید آب قنوات، آب موجود در آب انبارها، چشمه ها و هرگونه آبی که بدون کلر زنی و به صورت خام جاری است را استفاده کنند .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای یزد

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای یزد

    شركت آب منطقه‌ای یزد یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات