تاثیربالای پنج طرح مهم شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی در احیای...

یاسر رهبردین: لایروبی رودخانه های اصلی حوضه آبریز در یاچه ارومیه، رهاسازی آب پشت سدهای استان، پرو مسلوب المنفعه نمودن چاههای غیر مجاز و کنترل ، پایش سردهنه انهار رودخانه های اصلی حوضه آبریز دریاچه ارومیه و انتقال آب از سامانه انتقال سیلوه، چپرآباد، کانی رش و گدارتاثیر به سزایی درتثبیت ترازدریاچه ارومیه و افزایش آن دارند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی روز چهارشنبه در نشست خبری احیای دریاچه ارومیه که درمرکزپژوهشهای دریاچه ارومیه برگزار شد مدیران استانی مرتبط با طرح ملی احیای دریاچه ارومیه به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

در این نشست معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای با شاره به ۵طرح مهم این شرکت در احیای دریاچه ارومیه گفت: ۱۱۰ کیلومتر لایروبی رودخانه های نازلو، زولا، روضه چای، گدار، مهاباد و باراندوز به همراه لایروبی و اتصال ۲۵ کیلومتری زرینه رود به سیمینه رود و همچنین رودخانه کانی رش درکنار ۳۹۰ کیلومترلایروبی انهار و زهکش های حوضه آبریز دریاچه ارومیه تاثیر بسزایی در تسهیل انتقال آب به پیکره اصلی دریاچه ارومیه و تثبیت تراز آن داشته است.

یاسر رهبر دین با اشاره به دبی ۹۶ مترمکعب آب ورودی به دریاچه ارومیه افزود: در سال جاری ۱۵۶ میلیون مترمکعب آب از پشت سدهای مهاباد، بوکان، شهرچای و زولا به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده است که با توجه به انتقال آب از طریق رودخانه ها و انسداد انهار جمعا تا به این لحظه ۳۸۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه انتقال یافته است.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت مرمت و بازسازی تاسیسات آبی در سدهای استان و سردهنه سازی گفت: در حوضه آبریز دریاچه ارومیه کلا ۷ سد داریم که ازاین تعداد ۲ سد بزرگ مهاباد و سد بوکان که حجم اصلی آب پشت سدهای استان در آنها می باشد مربوط به قبل از انقلاب می باشند. همچنین کل ظرفیت آب پشت سدهای استان معادل یک میلیارد و ۴۵۵ میلیون مترمکعب است که ۷۰ درصد آن مربوط به سدهای مهاباد و بوکان می باشد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی تاکید کرد:  بنا به مطالعات انجام یافته از سوی دفتر مطالعات شرکت اب منطقه ای و ستاد احیای دریاچه ارومیه سدهای استان تنها ۷ درصد درخشکی آن تاثیرداشته اند که ۹۳ درصد مابقی مربوط به تغییر رژیم بارشها، تغییرات اقلیمی، تغییر الگوی کشت و همچنین افزایش سطح زیرکشت دراین حوضه می باشد که متاسفانه مغفول مانده اند و رسانه ها و مسئولان توجه آنچنانی ندارد.

رهبردین با اشاره به اهداف ایجاد سدها گفت: سد های استان در راستای تامین آب مطمئن، کنترل و توزیع عادلانه آب، مهارسیلابها و جلوگیری از بروز مشکلات و خطرات ناشی از وقوع سیلابها ایجاد شده اند. سد شهرچای  ارومیه ۷۰ درصد ازآب شرب مردم ارومیه را تامین میکند و در سیلابهای فروردین سال ۹۵ شاهد آن بودیم که خسارت و مخاطره ای برای مردم این منطقه ایجاد نشد اما در رودخانه های باراندوز و نازلو شاهد خسارت به کشاورزان این مناطق بوده ایم.

وی در ادامه مباحث نیز با انتقاد از برخی آمار غیرکارشناسی دربحث توسعه کشاورزی با اشاره به اجرای طرح های تعادل بخشی درحوضه آبریز دریاچه ارومیه با هدف ایجاد اکیپ های گشت و بازرسی در راستای جلوگیری از برداشتهای غیرمجاز تصریح کرد: طرح های تعادل بخشی و پایش و نظارت روزانه ۴۱ اکیپ گشت و بازرسی در حوضه آبریزدریاچه ارومیه باعث کاهش اضافه برداشت غیرمجاز از آبخوانها شده است که از اقدامات مهم در این بخش می توان به توقیف ۱۱۰۰ دستگاه موتورپمپ آب غیرمجاز، ۲۱۳ عدد توقیف دستگاه حفاری غیر مجاز، پر و مسلوب المنفعه  نمودن ۳۷۰۰ حلقه چاه غیر مجاز و نصب و راه اندازی ۴۵۰۰ عدد کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاههای دارای پروانه بهره برداری درحوضه آبریز دریاچه ارومیه اشاره نمود.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای آذربايجان غربی

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای آذربايجان غربی

    شركت آب منطقه‌ای آذربايجان غربی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات