تاثیر ۵ طرح مهم آبی در احیای دریاچه ارومیه

تاثیر ۵ طرح مهم آبی در احیای دریاچه ارومیه

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "یاسر رهبردین" در نشست خبری احیای دریاچه ارومیه که در مرکز پژوهش‌های دریاچه ارومیه برگزار شد، گفت: لایروبی رودخانه‌های اصلی حوضه آبریز دریاچه ارومیه، رهاسازی آب پشت سدهای استان، مسدود نمودن چاه‌های غیرمجاز، کنترل و پایش سردهنه انهار رودخانه‌های اصلی حوضه آبریز دریاچه و انتقال آب از سامانه انتقال سیلوه، چپرآباد، کانی رش و گدار تاثیر بسزایی در تثبیت تراز دریاچه ارومیه و افزایش آن داشته است.
وی ادامه داد: ۱۱۰ کیلومتر لایروبی رودخانه‌های نازلو، زولا، روضه چای، گدار، مهاباد و باراندوز به‌همراه لایروبی و اتصال ۲۵ کیلومتری زرینه‌رود به سیمینه‌رود و همچنین رودخانه کانی رش در کنار ۳۹۰ کیلومتر لایروبی انهار و زهکش‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه تاثیر بسزایی در تسهیل انتقال آب به پیکره اصلی دریاچه ارومیه و تثبیت تراز آن داشته است.
رهبردین با اشاره به دبی ۹۶ مترمکعب آب ورودی به دریاچه ارومیه افزود: در سال جاری ۱۵۶ میلیون مترمکعب آب از پشت سدهای مهاباد، بوکان، شهرچای و زولا به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده که با توجه به انتقال آب از طریق رودخانه‌ها و انسداد انهار جمعا تا این لحظه ۳۸۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه انتقال یافته است.
وی در ادامه با تاکید بر اهمیت مرمت و بازسازی تاسیسات آبی در سدهای استان و سردهنه‌سازی گفت: در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در مجموع هفت سد داریم که از این تعداد دو سد بزرگ مهاباد و بوکان که حجم اصلی آب پشت سدهای استان در آنها ذخیره شده، مربوط به قبل از انقلاب است. همچنین کل ظرفیت آب پشت سدهای استان معادل یک میلیارد و ۴۵۵ میلیون مترمکعب بوده که ۷۰ درصد آن مربوط به سدهای مهاباد و بوکان است.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی تاکید کرد: بنا به مطالعات انجام یافته از سوی مرکز مطالعات دریاچه ارومیه و ستاد احیای این دریاچه، بخش عمده‌ای از خشکی دریاچه مربوط به تغییر رژیم بارش‌ها، تغییرات اقلیمی، تغییر الگوی کشت و همچنین افزایش سطح زیرکشت در این حوضه می‌باشد که متاسفانه از دید رسانه‌ها و مسئولان مغفول مانده‌ است.
رهبردین با انتقاد از برخی آمار غیرکارشناسی در بحث توسعه کشاورزی با اشاره به اجرای طرح‌های تعادل بخشی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با هدف ایجاد اکیپ‌های گشت و بازرسی در راستای جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز تصریح کرد: روزانه ۴۱ اکیپ گشت و بازرسی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه باعث کاهش اضافه برداشت غیرمجاز از آبخوان‌ها شده است که توقیف ۱۱۰۰ دستگاه موتورپمپ آب غیرمجاز، ۲۱۳ عدد توقیف دستگاه حفاری غیر مجاز، پر و مسدودکردن ۳۷۰۰ حلقه چاه غیرمجاز و نصب و راه‌اندازی ۴۵۰۰ عدد کنتور هوشمند آب و برق روی چاه‌های دارای پروانه بهره‌برداری در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از جمله این اقدام‌هاست.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات