سالانه باید ۵۰۰ میلیون مترمکعب در مصرف آب استان آذربایجان شرقی...

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی، در نشست هم‌اندیشی بررسی مشکلات و راهکارها با نظام صنفی کشاورزی استان گفت: برای رسیدن به استاندارد مصرف جهانی، باید سالانه حداقل ۵۰۰ میلیون مترمکعب در مصرف آب استان صرفه‌جویی شود.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی، مهندس یوسف غفارزاده، در نشست هم‌اندیشی بررسی مشکلات و راهکارها با نظام صنفی کشاورزی استان، مدیریت منابع آب را امری چندوجهی و نیازمند مشارکت تمام اقشار بهره‌بردار دانست و گفت: با توجه به اینکه بیش از ۸۹درصد مصرف آب استان در بخش کشاورزی است، تعامل با نظام‌های صنفی کشاورزی امری بسیار مهم است.

مهندس غفارزاده با بیان اینکه برنامه‌ی سازگاری با کم‌آبی استان برای اجرا در سال آتی مدون شده است، افزود: برای موفقیت در اجرای برنامه‌های‌ سازگاری با کم‌آبی استان باید میان مدیران و دستگاه‌های اجرایی و ذی‌نفعان و بهره‌برداران و کشاورزان نگاهی جامع و مشترک به وجود آید؛ برای این منظور ابتدا باید در مورد وضعیت منابع آب استان و ظرفیت و تهدیدها آگاهی ایجاد شود تا هرکس با احساس مسئولیت نسبت به اجرای آن عمل کند.

وی ظرفیت آب تجدیدپذیر استان را سه میلیون و ۱۹ هزار مترمکعب و میزان مصرف را دو میلیون و ۸۵۰ هزار مترمکعب عنوان کرد و خاطرنشان کرد: در دنیا مصرف بالای ۶۰ درصد آب تجدیدپذیر به معنای عبور از مرز بحرانی است، این مصرف در استان از ۹۴ درصد عبور کرده است؛ در شرایطی که مطابق علم و استاندارد جهانی حداقل باید سالانه ۵۰۰ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: برای ایجاد تعادل در میزان مصرف آب در استان نیازمند ۲۰درصد صرفه‌جویی در آب شرب، ۲۰درصد صرفه‌جویی در آب صنایع، ۲۹ درصد صرفه‌جویی در آب کشاورزی و ۳۰درصد صرفه‌جویی در بخش فضای سبز هستیم.

وی از ۱۴۶ سد در حال بهره‌برداری، ۱۲ سد در حال احداث در حوضه‌ی آبریز ارس، ۲۳هزار هکتار شبکه‌ی پایاب‌ در دست بهره‌برداری و ۳۵هزار هکتار شبکه‌ی پایاب در دست اجرا در استان خبر داد و اضافه کرد: بحران آب در آذربایجان‌شرقی نیز در حال شدت گرفتن است و هم‌اکنون ۱۵ دشت از ۲۵ دشت استان ممنوعه و ۴ دشت ممنوعه‌ی بحرانی هستند و سالانه به طور میانگین شاهد افت ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متری دشت‌‌های استان هستیم.

مهندس غفارزاده در پایان روند افزایش شوری و آلودگی منابع آب، ضعف قوانین موجود در حوزه‌ی آب، وابستگی درآمد و معاش بخش بزرگی از جمعیت استان به بخش کشاورزی، و عدم ارزشگذاری واقعی آب را از جمله چالش‌های پیش روی مسایل آبی در آذربایجان‌شرقی دانست.

دکتر عطاالله هاشمی رئیس نظام صنفی کشاورزی استان نیز در این نشست، خواستار حضور نمایندگان نظام‌ صنفی کشاورزی در جلسات سازگاری با کم‌آبی در شهرستان‌ها شد و تاکید کرد: تشکل‌های نظام صنفی کشاورزی آمادگی دارند برای عبور از بحران آب در استان هرگونه همکاری لازم را با شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی انجام دهند.

مهندس علی‌اکبر نژادرضا مدیر تعاون روستایی آذربایجان‌شرقی نیز در این نشست هم‌اندیشی گفت: اولویت‌های شرکت آب منطقه‌ای در مسایل آبی، اولویت ماست و تعاون روستایی و نظام صنفی کشاورزی می‌توانند نقش زیادی در آگاهی‌بخشی به بهره‌برداران کشاورزی و ترویج فرهنگ مصرف آب بردارند.

گفتنی است پس از نشست هم‌اندیشی بررسی مسایل و مشکلات و راهکارهای نظام صنفی کشاورزی با مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی، تفاهمنامه‌ی عرضه‌ی محصولات کشاورزی بین سازمان میادین شهرداری تبریز و نظام صنفی کشاورزی استان و قرارداد خرید کیفی گندم بین بنیاد ملی گندم ایران و انجمن کارخانجات آردسازی استان نیز در سالن شهیدغفاری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی منعقد شد.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی

    شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات