برگزاری چهل و پنجمین برنامه از سلسله نشست های برنامه رادیویی جاری حیات با موضوع مدیریت مصرف بهینه آب در آبفا منطقه ۵

برگزاری چهل و پنجمین برنامه از سلسله نشست های برنامه رادیویی جاری حیات با موضوع مدیریت مصرف بهینه آب در آبفا منطقه ۵

علی قیصری مدیر آبفا منطقه ۵ در چهل و پنجمین برنامه از سلسله نشست های برنامه رادیویی جاری حیات با موضوع مدیریت مصرف بهینه آب گفت: در حال حاضر مصرف سرانه آب درآبفا منطقه ۵ ،  حدود ۱۵۴ لیتر در شبانه روز می باشد که در صدد هستیم با ترغیب مردم به مصرف بهینه این عدد را به ۱۱۰ لیتر در شبانه روز کاهش دهیم.
وی افزود: در حال حاضر بیش از ۸۶ هزارمشترک در آبفا منطقه ۵ تحت پوشش شبکه آبرسانی اصفهان بزرگ قرار دارند با تدابیری که در نظر گرفته شد می خواهیم میزان مصرف این مشترکین را به ۱۱۰ لیتر در شبانه روز برسانیم.
مدیر آبفا منطقه ۵ اعلام کرد: با تعاملی که با ادره آموزش و پرورش و سایر نهادها وادارات داریم نه تنها کارکنان این سازمانها را از طریق مروجین مصرف بهینه،  تشویق به درست مصرف کردن می کنیم بلکه از آنها می خواهیم با نصب تجهیزات کاهنده ، میزان مصرف را به استاندارد برسانند.
وی اصلاح شبکه های فرسوده آب را یکی از عوامل موثر در هدررفت آب دانست و بیان کرد:سالانه بیش از ۱۰ کیلومتر اصلاح شبکه فرسوده آب در دستور کار قرار می گیرد و نیز اصلاح انشعابات فرسوده هم با جدیت دنبال می شود که این امر در کاهش هدر رفت آب بسیار تاثیر گذار می باشد.
قیصری به توزیع عادلانه آب در منطقه ۵ پرداخت و تصریح کرد:هم اکنون با بهره گیری از تکنولوژی تله متری و تله کنترل ،پایش هوشمند شبکه توزیع آب صورت می گیرد که در نهایت توزیع عادلانه آب را دربرداشته است بطوریکه آب با فشار یکسان میان مشترکین توزیع می شود .
مدیر آبفا منطقه ۵ در پاسخ به چگونگی کیفیت آب شرب عنوان کرد:کیفیت آب شرب که دراختیار مشترکین قرار می گیرد مطابق با استاندارد می باشد این در حالیست که دستگاههای نظارتی مانند شبکه بهداشت بطور مستمر کیفیت و سلامت آب شر را رصد می نماید .
وی افزود: آبفا منطقه ۵ با اقدامات  فرهنگی مانند برگزاری جشنواره نخستین واژه آب ،برگزاری مسابقات نقاشی آب مساوی زندگی ، برگزاری مراسم زنگ آب و راه اندازی اکیپ مروجین گروههای مختلف جامعه را به مصرف بهینه آب راهنمایی کردند.
در ادامه این برنامه اعرابی رئیس آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: درست مصرف آب یکی از موضوعات جدی و اساسی آموزش و پرورش می باشد که در این راستا اداره آموزش ابتدایی با انعقاد تفاهم نامه با شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در صدد فرهنگ سازی مصرف بهینه در جامعه است.
وی افزود: درحال حاضر بیش از ۸۰۰ هزار نفر دانش آموز در استان اصفهان مشغول به تحصیل هستند که با انعقاد تفاهم نامه باشرکت آبفا پیرامون تعیین ساعت آب ،  که براساس این تفاهم در ساعاتی مقرر آموزگاران مباحثی درخصوص مصرف بهینه آب عنوان می کنند تا دانش آموزان با مصرف بهینه آب بیش از پیش آشنا شوند .
همچنین در این برنامه قندهاری مدیر آموزش و پرورش منطقه ۵  اصفهان گفت: یکی از اولویت های آموزش و پرورش نهادینه کردن مصرف  بهینه آب در سطح جامعه بوده است که در این زمینه برنامه های فرهنگی متنوعی در دستور کارقرارداده است چرا که معتقد هستیم فرهنگ سازی باید از سنین پایین آغاز شود
وی افزود: برنامه ریزی ها باید در جهت افزایش اهمیت ارزش آب بین اقشار مختلف جامعه باشد در گذشته مردم بیشتر قدر آب را می دانستند و آن را بهینه مصرف می کردند چرا که مسافتی تا چشمه و قنات طی می کردند تا آب مورد نیاز را برداشت کنند اما امروزه شیر آب را که باز کنی آب هر چقدر که بخواهی در دسترس هست همین آسان در دسترس بودن باعث شده که بعضا مردم آنچنان که باید وشاید قدر آب را ندانند پس باید مسئولان طرحی پیاده کنند که مردم مانند گذشتگان قدر دان آب باشند
قندهاری گفت: اگر اطلاع رسانی دقیق و مستمری در خصوص استفاده از تجهیزات کاهنده بین مردم در دستور کار قرار گیرد و مردم بدانند چگونه و به چه نحوی این تجهیزات را تهیه کنند قطعا این امر تاثیر بسزایی در مصرف بهینه آب دارد.
در ادامه این برنامه زهره تشیعی رئیس خانه فرهنگ آب شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به اهمیت آب مجازی اشاره کرد و خاطر نشان ساخت:  با توجه به بحران شدید کمبود آب در سطح جهان به‏ویژه در سال‏های اخیر، مفهوم آب مجازی در بسیاری از کشورها برای برنامه‏ریزی و سیاست‌گذاری‏های کلان اقتصادی و کشاورزی از اهمیت زیادی برخوردار شده است ، کشورهای کم‏آب و پرجمعیت جهان، سرانجام مجبور شده‏اند که در بحث صادرات و واردات کالاها با در نظر گرفتن میزان آب مجازی مصرفی آنها، تمهیدات مناسبی به‌کار گیرند.
وی افزود: در ایران به ازای ۱۵۰۰ لیتر آب مصرفی، به‌طور متوسط یک کیلوگرم گندم (به عنوان یک کالای استراتژیک) تولید می‏‏شود؛ حال آنکه در جهان به ازای ۱۰۰۰ لیتر آب مصرفی، به‌طور متوسط ۵/۱ کیلوگرم گندم تولید می‏شود، پس باید درمصرف کالاها دقت بیشتر کنیم.
زهره تشیعی به رفتارهای غلط در مصرف آب اشاره کرد واعلام نمود: بعضا  استحمام به شیوه رایج در ایران نیز به شدت پر مصرف است؛ بعنوان مثال ، از ابتدا تا انتهای استحمام، دوش را باز می‌گذارند.


لینک اصل خبر در سایت شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان

  منبع خبر

  شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان

  شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان

  شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان یک شرکت در شهر اصفهان می باشد

   نظرات