تنها سد استان یزد؛ در انتظار تخصیص بودجه مناسب

مدیر طرح های توسعه منابع آبی شرکت آب منطقه ای یزد اظهار داشت: در حال حاضر سد هرات ۹۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است اما به دلیل مشکلات اعتباری، تملک مخزن سد و جاده های دسترسی تاکنون تکمیل نشده و در صورت تخصیص بودجه مناسب، پروژه طی حداکثر ۶ ماه افتتاح خواهد شد.

افشین عالمی افزود : از مجموع اراضی مورد نیاز جهت تملک ، تاکنون ۶۰ درصد تملک گردید و باقیمانده آن بعد از تامین اعتبار لازم، تملک خواهد شد.

وی با بیان اینکه این پروژه از سال ۸۸ آغاز شده است، عنوان کرد: قرارداد اولیه پروژه با پیمانکاران ۳۵۰ میلیارد ریال بود اما به دلیل مشکلات اعتباری تا کنون قرارداد خاتمه پیدا نکرده است.

عالمی در خصوص مشخصات فنی این طرح اظهار کرد: این سد از نوع خاکی و با هسته رسی با ارتفاع ۵۵ متر و حجم مخزن ۲۴ میلیون متر مکعب است که قابلیت تنظیم ۱۲.۹ میلیون متر مکعب آب را دارا بوده و تامین کننده بخشی از آب شرب و صنعت منطقه و جلوگیری از خسارات سیلاب ، بهبود شبکه های آبیاری موجود و استفاده بهینه از منابع آب و خاک می باشد  و در مسیر خط انتقال به روستاهای خوانسار، چنار، حسن آباد و نیستان می رسد که سالیانه ۲.۶ میلیون متر مکعب حقابه زیست محیطی در بستر رودخانه روان سازی می شود.

وی ادامه داد: در پائین دست این سد،  شبکه درجه یک و دو  آبیاری اراضی در کشاورزی درحال اجرا است که تا پایان خردادماه سال آینده توسط شرکت آب منطقه ای یزد احداث می شود و شبکه سه وچهار آن به عهده سازمان جهاد کشاورزی استان است که در صورت احداث، راندمان مصرف آب در شبکه آبیاری  از ۳۸ درصد به ۷۸درصد خواهد رسید.

افشین عالمی در پایان با اشاره به کاهش میزان روان آب رودخانه با توجه به کاهش بارندگی های طی سالهای اخیر بر تغییر الگوی کشت در منطقه تاکید کرد و از احداث تصفیه خانه ای به ظرفیت ۳۰۰ لیتر برثانیه در پایین دست سد جهت مصرف آب شرب، بهداشت وصنعت خبر داد.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای یزد

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای یزد

    شركت آب منطقه‌ای یزد یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات