افتتاح و بهره برداری از ۱۷ پروژه بزرگ آبرسانی روستایی

افتتاح و بهره برداری از ۱۷ پروژه بزرگ آبرسانی روستایی

به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی۱۷ پروژه آبرسانی روستایی در سراسر استان مازندران افتتاح و به بهره برداری از آنها آغاز خواهد شد.

به گزارش اداره روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران ؛ مهندس مجید عبدالهی مدیر عامل آبفار استان در گفتگویی ضمن تبریک دهه مبارک فجر و چهل سالگی انقلاب اظهار داشت: شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی باشکوه انقلاب اسلامی بار دیگر خدمات ارزنده خود را در راستای رضای خداوند متعال و خشنودی روستاییان محروم و زحمتکش به مردم تقدیم می کند در همین راستا طی دهه  فجر بیش از ۱۷ پروژه بزرگ آبرسانی روستایی با صرف اعتباری بالغ بر ۱۳۴۵۰۰ میلیون ریال را به بهره برداری خواهد رسید که با افتتاح این پروژه ها ۲۵ روستا با ۷۸۰۵ خانوار از غرب تا شرق استان پهناور مازندران از آب این نعمت بی بدیل الهی بهره مند خواهند شد.

وی افزود: از مجموع ۱۷ پروژه آبرسانی روستایی ۵ پروژه مجتمعی و ۱۲ پروژه نیز تک روستایی است که برای بهره برداری از این پروژه ها ۳۷.۱ کیلومتر لوله گذاری خط انتقال، ۶۴.۸ کیلومتر لوله گذاری شبکه توزیع، ۱۵ باب مخزن زمینی به حجم ۳۵۵۰  متر مکعب ، ۱۳  واحد ایستگاه پمپاژ ، حفر و تجهیز ۵ حلقه چاه و بهسازی ۳ دهنه چشمه همچنین  یک مورد تصفیه خانه پکیج حذف آهن و ..... اجرا شده است.

مهندس عبدالهی گفت : این پروژه ها شامل آبرسانی (فاز۱) تیله نو و عسگرآباد در گلوگاه، آبرسانی کوا و فاز ۱ پرکلا در بهشهر، آبرسانی مجتمع طوسکلا ایستگاه دنگسرک فاز ۲ در نکاء، آبرسانی پیله کوه در میاندرود، آبرسانی امره در ساری، مجتمع المشیر در قائمشهر، مجتمع ریگ چشمه فاز۱ و ۲ - مجتمع شیخ محله و آبرسانی میاندره در بابل همچنین مجتمع آبرسانی بوران و کته پشت در آمل، آبرسانی سینوا - تازه آباد- ستار سفلی- ناتر و کلاچان در چالوس است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران در ادامه به دستاورد ۴۰ ساله شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران اشاره کرد و گفت: استان مازندارن ( با احتساب جمعیت استانهای سمنان و گلستان  فعلی ) بر اساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۵۵ بیش از  ۲۲۹۱۳۲۷ نفر جمعیت داشته که ۱۱۹۱۴۹۰ نفر آن جمعیت روستایی بودند و اکنون براساس آخرین سرشماری دارای ۳۲۸۳۵۸۲ نفر جمعیت است که ۳/۴۲ درصد جمعیت ثابت در روستاها سکونت دارند و با احتساب جمعیت فصلی و شناور حدود ۵۰ درصد جمعیت استان به نوعی در روستاها زندگی می کنند بر این اساس ۷/۶ درصد از جمعیت روستایی کشور را در خود جای داده است که بخش روستایی در مقایسه با روستاهای سایر استانها رتبه سوم جمعیتی و رتبه چهارم تراکم روستایی کشوری را دارد.

مهندس عبدالهی ادامه داد: اکنون ۲۹۲۸ روستا با ۴۶۰۰۵۵ خانوار و جمعیتی بالغ بر ۱۳۸۶۰۲۴ نفر در استان مازندران وجو دارد که ۱۶۰۳ روستا با ۳۲۵۱۱۰ خانوار و ۹۸۵۰۵۳ نفر جمعیت تحت پوشش شرکت قرار دارند.

وی شاخص بهره مندی از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی در مازندران در سال ۱۳۵۷ را حدود ۱۴ درصد اعلام کرد و گفت: این شاخص در ابتدای دولت یازدهم به ۶۸/۷۲ درصد رسید و خوشبختانه با تلاش شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران اکنون شاخص بهره مندی آب شرب به ۹۶/۷۵ درصد افزایش یافته که از میانگین شاخص کشوری (۹/۷۴ درصد) به میزان ۸۷/۱ درصد پیشی گرفته است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران افزود: در بخش فاضلاب قبل از انقلاب هیچگونه تاسیساتی در روستاهای استان مازندران وجود نداشت اما بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی اجرای تاسیسات فاضلاب در ۲ روستای «زاغمرز» بهشهر و «شورکا» جویبار در دست اجراست و مطالعات اجرای این طرح در ۵ روستای دیگر استان نیز  با استفاده از فرصت تسهیلات بانک توسعه اسلامی در حال انجام می باشد .

لینک اصل خبر در سایت شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مازندران

  منبع خبر

  شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مازندران

  شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مازندران

  شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مازندران یک شرکت در شهر ساری می باشد

   نظرات