‍ رونق گردشگری، راه پویایی شهر کرمان

‍ رونق گردشگری، راه پویایی شهر کرمان

شهردار کرمان گفت:  راه برون رفت شهر کرمان از مشکلات گوناگون ،  رونق حوزه‌ی گردشگری است.

به گزارش پایگاه خبری کرمان آنلاین، سید مهران عالم‌زاده در نمایشگاه دستاوردهای انقلاب که به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در پارک مادر برگزار شد، گفت: با توجه به ارزش افزود‌ه‌ای که استان کرمان  و نیز مرکز آن شهر کرمان، در حوزه‌ی فرهنگ، تاریخ، معماری و  نیز آثار  گرانبهای تاریخی‌  دارد، باید به سمتی برود که در حوزه‌ی گردشگری افق‌های جدیدی را پیش روی خود  باز کند و از محل رونق  گردشگری به یک پویایی برسد.

وی در این نمایشگاه در خصوص بارزترین اتفاقی در سال‌های اخیر در حوزه شهر کرمان اتفاق افتاده، است گفت:  گسترش شهر کرمان از ۴۸۹۰ هکتار به ۱۳ هزار هکتار یعنی بیش از سه برابر مساحت در حالی که جمعیت رشد متناسبی نداشته است باعث شده  هزینه تمام شده خدمات شهری در کرمان بین ۱۴ کلان شهر کشور جزو بالاترین‌ها باشد  و این تبعات منفی داشته است .

وی افزود: این اتفاق از دو حیث قابل بررسی است. اول  اینکه این توسعه متوازن نیست. یعنی این رشد بایستی از هسته مرکزی شهر شروع می‌شد  و به طور شعاعی گسترش می‌یافت  اما در کرمان این رشد هم زیاد بوده و هم متوازن نیست و باعث شده تراکم شهر به ۲۰ نفر در یک هکتار برسد که این استاندارد نیست و هزینه‌ی امور اداره‌ی شهر را بالا می‌برد.

شهردار ادامه داد: دوم اینکه این نامتوازن بودن سبب شده مناطقی در بین مناطق دیگر ایجاد شود که گاهی این مناطق علی‌رغم اینکه در نقشه شهر وجود دارند، داخل محدوده‌ی شهری واقع نشدند. این مساله هم تبعاتی برای اداره‌ی امور شهر دارد.

وی تصریح کرد: این زمین‌هایی که مکررا به شهر اضافه شده‌اند باعث گرانی زمین گردیده  و نیز باعث شده‌اند به جای اینکه ما به درآمدهای پایدار شهری برسیم، از زمین‌های که به طور قانونی سهم و قدر شهرداری می‌شدند و باید جزو سرمایه‌های شهرداری بلوکه و نگهداری می‌شدند، فروخته و استفاده شوند. چرا که

مجبور شدیم این زمین‌ها را  کم کم  فروخته و هزینه‌ی شهر کنیم .

عالم‌زاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر این امر باعث شده که در مناطقی که به توسعه نیاز  است و برای این توسعه به منابعی از جنس زمین نیاز داریم،  با کمبود مواجه شویم که این اداره امور شهر  را با چالش روبه‌رو کرده است.

وی با اشاره به تصویب  هر ۲۰  طرح تفضیلی شهر کرمان در این دوره‌ی شهرداری کرمان گفت: این اتفاق خوب بود که طرح تفصیلی بازنگری شد  ولی همین پروسه‌ی تجدیدنظر،  زمان‌بر شد، این هم ایرادی بود چرا که طرحی که قرار بود یک ساله بازنگری شود  چندین  سال طول کشید تا بازنگری شد، و این در حالیست که شهر در حال حرکت و رشد است، اگر زمان مدیریت نشود، دوباره کاری‌هایی انجام می‌شود.

شهردار تصریح کرد: ما در این زمینه سعی کردیم رویکرد جدیدی را برای طرح تفصیلی پیگیری کنیم که با کمک این رویکرد، با همکاری  با وزارت راه و شهرسازی بر اساس رویکرد جدید، طرح جامع شهر کرمان را طراحی و تدوین کردیم که امیدواریم به با کمک آن بتوانیم برای شهر برنامه‌ریزی کنیم.

نخعی فر

لینک اصل خبر در سایت شهرداری کرمان

    منبع خبر

    شهرداری کرمان

    شهرداری کرمان یک شهرداری در شهر کرمان می باشد

      نظرات