انسداد چاه های غیر مجاز مطالبات مردم است

معاون امور عمرانی استانداری همدان: انسداد چاه های غیر مجاز مطالبات مردم است و باید با سرعت ادامه پیدا کند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، مهندس محمود رضا عراقی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان  با بیان اینکه ۴۰ سال از منابع آب زیرزمینی استفاده بی رویه و غیر مجاز صورت گرفته نباید انتظار داشت در طول سه سال شرایط تغییر کند گفت: طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی تنها راهکار اجرایست که می توان از آن جواب گرفت.

عراقی با بیان اینکه انسداد چاه های غیر مجاز ایجاد رضایت می کند گفت: انسداد چاه های غیر مجاز از مطالبات مردم است و باید با سرعت ادامه پیدا کند.

وی افزود: خود کشاورزان عزیز به این نتیجه رسیده اند که با این روند مصرف اینده آب در خطر است

عراقی تاکید کرد: تمرکز نصب کنتور باید بر روی دشت های ممنوعه بحرانی و ممنوعه باشد تا میزان استحصال بی رویه و غیر مجاز آب به حداقل برسد.

وی طرح احیا و تعادل بخشی را یک وظیفه فرا دستگاهی عنوان کرد و افزود: آب منطقه ای قطعا به تنهایی نمی تواند کاری از پیش ببرد باید دستگاه های دیگر ماند جهاد کشاورزی ، صنعت و معدن ، سازمان برنامه ریزی و .... هم با اقدامات خود شرایط را برای اجرای طرح احیا محیا کنند.

عراقی وظیفه شورای حفاظت تنها رصد پر کردن چاه های غیر مجاز و اضافه برداشت از چاه های مجاز و نصب منتور نیست در این شورا باید تمام مسائل مربوط به کاهش مصرف آب مانند الگوی کشت و ... مدنظر قرار گیرد.

در ادامه این جلسه مهندس منصور ستوده مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان و دبیر این جلسه گفت: از ابتدای اجرای طرح تعادل بخشی تاکنون تعداد ۳۵ جلسه شورای حفاظت از منابع آب استانی و تعداد ۱۸۶جلسه شهرستانی با موضوعات مختلف ازجمله انسداد چاههای غیرمجاز، جلوگیری از اضافه برداشت چاههای مجاز،نصب وراه اندازی کنتورهای هوشمند آب وبرق برروی چاهها، تشکیل وراه اندازی گروه های گشت وبازرسی و توقیف دستگاههای حفاری غیرمجازوطرح احیاء وتعادل بخشی منابع آب زیرزمینی برگزار گردیده است.

وی افزود: در مجموع تاکنون تعداد ۲۲۴ جلسه شورای حفاظت از منابع آب در استان و شهرستانها برگزار گردیده است.

ستوده تصریح کرد: از آغازسال ۹۷ تاکنون تعداد ۶۳۴ حلقه چاه غیرمجاز دارای حکم قضائی  با حجم آب صرفه جویی شده بیش از ۲۹ میلیون مترمکعب و عمق انسداد ۲۱ هزار و۹۰۰ متر پرومسدود گردیده است.

وی تاکید کرد: در مجموع از سال ۹۳ تاکنون تعداد ۳۳۷۱ حلقه چاه غیرمجاز با حجم آب صرفه جویی شده بیش از ۲۵۴ میلیون مترمکعب وعمق انسداد بیش از ۱۱۸ کیلومتر پرو مسلوب المنفعه گردیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان افزود: میزان بارش استان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون بمیزان ۲۸۷ میلیمتر بوده است که نسبت به سال آبی گذشته ۲۳۳درصد افزایش و نسبت به میانگین بلند مدت ۸۰ درصد افزایش را نشان می دهد.

ستوده افزود: در مجموع تعداد ۴۱۳۴ دستگاه کنتور هوشمند آب وبرق بر روی چاههای مجاز نصب گردیده که ۷۳ درصد از این کنتورها در چاه‌های کشاورزی، ۱۰ درصد برای آب شرب روستایی، ۶درصد برای آب شرب شهری و ۶ درصد در صنایع و ۴ درصد در بخش خدمات و دام و طیور نصب شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان بیان کرد: در سال ۹۷ شرکت آب منطقه‌ای استان تعهد  دارد ۳۸۰ دستگاه کنتور حجمی را نصب کند که تا کنون ۵۷۳ دستگاه نصب شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان تصریح کرد: حجم سد اکباتان در حال حاضر به ۱۳ میلیون مترمکعب است که معادل ۳۹ درصد از حجم کلی آن است.

وی با اشاره به اثرات انسداد چاه‌های غیرمجاز و اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی در دشت‌های استان، عنوان کرد:  نمودار هیدروگراف دشت‌ها نشان می‌دهد از سال ۹۳ تا کنون روند افت سطح آب‌های زیرزمینی دشتهای استان ثابت شده و حتی در برخی چاه‌ها نیز سطح آب بالا آمده است.

ستوده گفت: طرح تعال بخشی و پلمب چاه‌های غیرمجاز باعث شده در دشت همدان-بهارکه سطح آب تا پایان سال ۹۳ ، ۲۰ متر افت داشت ثابت شود و در برنامه داریم که در افق ۲۰ ساله با اقداماتی که انجام می‌گیرد سطح آب را در دشت‌های استان بالا بیاوریم.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای همدان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای همدان

    شركت آب منطقه‌ای همدان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات