در چهارمین جلسه شورای حفاظت ازمنابع آب شهرستان ملایر مطرح شد:

با اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی جلوی افت منابع آب زیرزمینی گرفته شد

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، محمد مظفری مدیرمنابع آب ملایر در چهارمین جلسه شورای حفاظت ازمنابع آب این شهرستان گفت: از ابتدای اجرای طرح تعادل بخشی تاکنون تعداد  ۲۹۴ حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان ملایر مسدود شده است که به میزان بیش از ۱۶ میلیون مترمکعب در مصرف آب زیرزمینی صرفه جویی در بر داشته است.

وی خاطر نشان کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون نیز ۶۵ حلقه چاه غیر مجاز در شهرستان مسدود شده است که به میزان بیش از ۳ میلیون مترمکعب صرفه جویی درمنابع آب زیرزمینی داشته است.

مظفری تصریح کرد: تعداد ۵۳۰ دستگاه کنتور هوشمند آب وبرق بر روی چاه های مجاز شهرستان نصب شده است که امیدواریم با استقبال کشاورزان بتوانیم تعداد بیشتری را نصب و راه اندازی نمائیم.

در ادامه این جلسه دکتر احمدی رحمت مدیرحفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای همدان گفت: با اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی از ابتدا سال ۹۳ جلوی افت منابع آب زیرزمینی گرفته شد.

وی گفت: مهمترین برنامه وزارت نیرو در حال حاضر برنامه سازگاری با کم آبی است که طبق آب قابل برنامه ریزی که برای هر دشت تعیین شده است بهره برداری طبق آن باید انجام شود.

مدیرحفاظت وبهره برداری شرکت آب منطقه ای همدان با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی و آگاهی رسانی به مردم به خصوص کشاورزان درخصوص وضعیت منابع آب ،افزود: ترویج کشت های کم آب طلب در سطح مزارع موجود و تغییر کاربری آب چاه های کشاورزی برای تامین آب صنایع و خدمات تولیدی به منظور افزایش اشتغال در روستاها از جمله راهکارهای مقابله با کمبود آب می باشد.

احمدی رحمت افزود: میزان آب قابل برنامه ریزی برای دشت ملایر ۱۶۱ میلیون متر مکعب است که باید با برنامه های پیش رو به این عدد برسیم.

وی گفت: راه های بسیار مهم در رسیدن به این مقدار آب قابل برنامه ریزی اصلاح و تعدیل پروانه بهره برداری چاههای مجاز دشت، انسداد چاه های غیرمجاز، جلوگیری از کشت های پرآب طلب و نصب کنتور هوشمند است.

مدیرحفاظت وبهره برداری شرکت آب منطقه ای همدان اظهار کرد: در خصوص معرفی متقاضیان جهت احداث واحد دامداری اولویت با چاه های فاقد پروانه فرم ۱ است چون تخصیص جدیدی نداریم.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای همدان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای همدان

    شركت آب منطقه‌ای همدان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات