برگزاری جلسه سیزدهم هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

برگزاری جلسه سیزدهم هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد سیزدهمین جلسه خود را با حضور مهندس سفید رئیس شورای اسلامی شهر ، دکتر عباسی رئیس کمیسیون عمران و مهندس فرهمند شهردار منتخب شورای اسلامی برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد، در آغاز جلسه دکتر سالاری با تبریک فرا رسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی و آرزوی آینده پرشکوه برای نظام مقدس جمهوری اسلامی، به مهمانان خیر مقدم گفت و افزود خوشبختانه نوع نگاه دوره پنجم شورای اسلامی شهر یزد کاملا متفاوت، خلاقانه و تحول گرا است و این نگاه جدید با پشتیبانی و همت مسئولان مربوطه و مشارکت مردم می تواند در جهت توسعه کیفی یزد به عنوان شهر میراث جهانی موثر باشد تا نسل های آینده به عملکرد این مجموعه افتخار کنند.

رئیس سازمان در گزارش هفتگی خود، به تشکیل کمیسیون روسای سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان کشور در حضور مهندس رجبی رئیس شورای مرکزی در تهران اشاره کرد و درباره فضای تعاملی مثبت و سازنده ای که بین سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و وزارت راه و شهرسازی در جریان است توضیحاتی داد.

وی همچنین به تشکیل گردهمایی مهندسان بسیجی در مشهد مقدس با رویکرد ترویج اخلاق حرفه ای و رعایت ضوابط و معیارهای دقیق مالی پرداخت و گفت: در این گردهمایی اجرای ظرفیت های مغفول مانده قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مورد بحث قرار گرفت و تدابیر لازم برای حضور هرچه فعال‌تر اعضای بسیجی هیات مدیره ها در برنامه های شورای مرکزی اتخاذ شد.

در ادامه جلسه مهندس سید علاقه بند دبیر هیات مدیره اظهار داشت: بهتر است فرآیند صدور پروانه با نیازهای جامعه هماهنگ و منطبق بر فرآیند های واقعی ساخت و ساز به لحاظ اجتماعی و فرهنگی طراحی شود. ارائه گزارشی از وضعیت ساخت و ساز و ظرفیت‌ها و چالش‌های تولید ساختمان در استان توسط مهندس سید ابوالفضل هاشمی مدیر واحد خدمات مهندسی سازمان، بخش بعدی جلسه بود. در این گزارش بر اهمیت حضور سازندگان ذیصلاح در روند ساخت و ساز تاکید شده و نقش سازمان نظام مهندسی ساختمان در این فرآیند بسیار مهم و اساسی ارزیابی شده است. براساس این گزارش، سازمان با نظارت مضاعف بر عملکرد مهندسان ناظر و مجریان صاحب صلاحیت وظیفه نظارتی خود را به انجام می رساند.

مهندس هاشمی افزود: ساختمان تنها محصولی است که ظاهراً در زمان معامله نیازی به مشخص بودن نام سازنده و تولید کننده آن نیست که اشکالی بزرگ محسوب می شود و باید به شناسنامه فنی و ملکی به عنوان سند هویت ساختمان بهای لازم داده شود.

وی تهیه نقشه های چون ساخت را از مهمترین برنامه های واحد خدمات مهندسی سازمان توصیف کرد.

دکتر فلاح نایب رئیس اول سازمان در نشست هیات مدیره اظهار داشت، مردم علاقه مندند نزدیکترین و ارزانترین راه را در ساخت و ساز انتخاب کنند و وقتی مشاهده کنند جریمه های وضع شده از سوی کمیسیون ماده ۱۰۰ کمتر از هزینه های ساخت و ساز به صورت قانونی و اصولی است، راه تخلف را انتخاب می‌کنند. وی نتیجه این وضع را استفاده از تنها ۵ تا ۱۰ درصد ظرفیت مهندسی سازمان اعلام کرد و گفت: ما در سازمان نظام مهندسی ساختمان سعی در افزایش کیفیت خدمات مهندسی و اصلاح روند کارها داریم و به شدت از صوری کاری در امور طراحی و نظارت و اجرا جلوگیری می‌کنیم و متقابلاً انتظار داریم سایر دستگاه‌ها نیز در جهت اصلاح روند امور برای ترغیب مردم به دریافت پروانه و اقدام بر مبنای مفاد پروانه همکاری کنند تا میزان تخلفات کاهش یابد.

مهندس زحمت کش نایب رئیس دوم سازمان نیز در این نشست از ضرورت ساماندهی شهرها سخن گفت و افزود: خلاف سازی ها تنها به مالکان و بهره‌برداران آسیب می رساند بلکه سیما و منظر شهری و چهره شهرها را نازیبا می سازد و در زمان حادثه عملاً پیامدهای بزرگ جانی و مالی در سطح ملی به بار خواهد آورد. بنابراین هر گام مثبت طرف‌ها برای اصلاح وضع موجود، منجر به هماهنگی و همگرایی در جهت منافع ملی خواهد بود.

مهندس احمدی بازرس هیئت مدیره نیز با اشاره به جهانی شدن شهر یزد ضرورت رعایت استانداردهای ملی و جهانی را در همه موارد به ویژه در زمینه تاسیسات الکتریکی و مکانیکی و آسانسورهای اماکن عمومی و خصوصی خاطرنشان کرد و خواستار اقدامات پیشگیرانه در این زمینه شد.

دکتر فروغی عضو هیئت مدیره نیز ضرورت برنامه ریزی و انجام کار فرهنگی قاطع در قبال وضع موجود ساخت و ساز را خواستار شد و گفت: در کارشناسی ساختمان ها بایستی بر مبنای تخصص مورد نیاز هر رشته اقدام شود و حد مرز ها به ویژه در کارشناسی سازه و معماری و شهرسازی رعایت گردد.

دکتر فروغی افزود: ما نباید از نگهداری ساختمان های موجود غافل بمانیم و توجه به نگهداری و تعمیر در کنار نوسازی بسیار مهم و اساسی است.

لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

  منبع خبر

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد یک انجمن در شهر یزد می باشد

   نظرات