اردکانیان: فصل جدیدی برای همکاری‌های برقی ایران و عراق آغاز شده است/ لوی خطیب: درصدد استفاده از توانمندی ایران برای بهبود صنعت برق عراق هستیم

اردکانیان: فصل جدیدی برای همکاری‌های برقی ایران و عراق آغاز شده است/ لوی خطیب: درصدد استفاده از توانمندی ایران برای بهبود صنعت برق عراق هستیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، رضا اردکانیان در نشست مشترک با لوی خطیب، وزیر برق عراق هدف از سفر همتای عراقی خود به ایران را تحکیم روابط بین دو دولت و ملت دانست و افزود: امیدواریم به عنوان مسئولان صنعت برق ایران و عراق بتوانیم سهم و نقش موثری را در توسعه روابط میان دو کشور ایفا کنیم.
وی ادامه داد: وزیر برق در این سفر علاوه بر گفت‌وگوهای دوجانبه، بازدیدهای مفصلی از توانمندی‌های صنعت ایران خواهد داشت که بخش عمده‌ای از این بازدیدها روز پنجشنبه به میزبانی گروه مپنا خواهد بود. همچنین دیدار با معاون اول رئیس جمهور و بازدید از امکانات پژوهشی و تحقیقاتی صنعت برق و انرژی ایران نیز بخشی از برنامه‌های روز جمعه وزیر برق عراق در ایران خواهد بود.
اردکانیان با اشاره به سفر چندی پیش خود به کشور عراق گفت: پس از مذاکرات فشرده با مسئولان ارشد عراقی و بازگشت به ایران کمیته‌ای عالی رتبه به همراه چندین کارگروه مسئول برنامه‌ریزی و عملیاتی کردن یادداشت تفاهم وزارتخانه‌های نیرو و برق ایران و عراق شده است. یکی از این کارگروه‌ها سندیکای صنعت برق ایران است که از چندصد شرکت فعال برقی تشکیل شده و در همکاری نزدیک با ستاد وزارت نیرو برنامه‌های مرتبط با این یادداشت تفاهم را آغاز کرده است.
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه فصل جدیدی برای همکاری‌های برقی ایران و عراق آغاز شده است، تصریح کرد: در پی این یادداشت تفاهم، صنعت برق ایران تمامی تلاش خود را خواهد کرد تا با برنامه‌ای سه ساله بتواند اغلب نیازهای نرم افزاری و سخت افزاری صنعت برق عراق را برآورده کند.

درصدد استفاده از توانایی ایران برای بهبود صنعت برق عراق هستیم
در این نشست لوی خطیب، وزیر برق عراق نیز با اشاره به بازدید امروز خود از شرکت مدیریت شبکه برق و توانمندی‌های بالای دیسپاچینگ ملی ایران، گفت: دولت فعلی عراق توجه بسیار ویژه‌ای به مسئله برق دارد؛ از این رو در تلاشیم تا در این دوره گام‌های بسیار موثری را در زمینه توسعه صنعت برق عراق برداریم.
وی یادآور شد: کشور عراق در طی چهار سال اخیر درگیر اقدامات مختلف گروه‌های تروریستی بوده است که همین امر باعث شده حدود چهار هزار و ۵۰۰ مگاوات از توانمندی نیروگاه‌های برق خود را از دست بدهد و بیش از ۱۸ درصد خطوط برق این کشور نابود شود.
وزیر برق عراق تاکید کرد: بازگشت کشورمان به ظرفیت برق سابق خود نیاز به کمک منطقه‌ای دارد. بدین منظور برای اینکه بتوانیم توانایی سابق خود را به دست آوریم و بر قدرت خود در این زمینه بیفزایم درصدد شروع همکاری با کشورهای دوست از جمله ایران هستیم تا از توانایی‌ آن‌ها برای بهبود وضعیت برق کشورمان استفاده کنیم.
لوی خطیب خاطرنشان کرد: بهبود شرایط صنعت برق عراق تاثیر به سزایی در ارتقای امنیت این کشور خواهد داشت. بدین منظور ضمن اینکه همکاری ما با ایران چارچوب تجاری دارد، اما از طرفی درصدد هستیم تا امنیت و آسایش مردم خود را نیز با بهبود شرایط صنعت برق کشورمان عملی کنیم.
وی تصریح کرد: با همکاری‌ جدید وزارتخانه‌های نیرو و برق دو کشور امیدواریم که بتوانیم مبادله فنی، تکنولوژی و دانش با یکدیگر داشته باشیم و در کوتاه مدت از آن‌ها بهره‌مند شویم.
وزیر برق عراق گفت: ما تنها درصدد واردات برق و گاز از ایران نیستیم بلکه از این راه در تلاش برای تحکیم همکاری میان دو کشور هستیم. ما باید همبستگی و استراتژی دراز مدتی نیز داشته باشیم تا در کنار هم بتوانیم تکنولوژی‌های خود را بالا ببریم.
لوی خطیب با تاکید بر اینکه عراق بازار خوبی برای ارتباط برقی میان کشورهای منطقه است، اضافه کرد: ما در تلاشیم تا ضمن خودکفایی برقی بتوانیم انرژی خود را با همکاری ایران به خارج منطقه نیز صادر کنیم.

لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات