افزایش ۲ برابری ظرفیت مخازن سدهای بزرگ ملی تهران طی ۴۰ سال

افزایش ۲ برابری ظرفیت مخازن سدهای بزرگ ملی تهران طی ۴۰ سال

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سید حسن رضوی" با بیان این مطلب اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شرکت‌‌های فنی و مهندسی خارجی ایران را ترک کردند، اما این موضوع باعث نشد از اهداف عالیه دست بکشیم.
وی افزود: با اتکا به روحیه خودباوری و تلاش خستگی ناپذیر جوانان ایرانی افتخارات بزرگی در بخش آب کشور به‌ویژه در استان تهران رقم خورد که حاصل آن طی ۴۰ سال گذشته بهره‌برداری از ۱۰ سد بزرگ ملی به ظرفیت دو میلیارد و ۶۴۶ میلیون متر مکعب از سوی شرکت آب منطقه‌ای تهران در استان‌های همجوار بوده است.
رضوی با بیان اینکه پیشتر، محدوده عملکرد شرکت آب منطقه‌ای تهران شامل استان‌های تهران، البرز، قم، مرکزی، قزوین و سمنان بود، گفت: این شرکت خدمات ارزنده‌ای در زمینه تامین آب طی چهار دهه گذشته انجام داده است که از مهم‌ترین موارد آن می‌توان به احداث سد و شبکه‌های آبیاری و زهکشی، خطوط لوله و تونل انتقال آب، نیروگاه برق‌آبی و سایر تاسیسات تامین منابع آب اشاره کرد.
وی ظرفیت آب قابل تنظیم سدهای بزرگ در پیش از انقلاب را یک میلیارد و ۲۹۰ میلیون متر مکعب در سال عنوان کرد و افزود: درحال حاضر این ظرفیت به دو میلیارد و ۵۲۸ میلیون متر مکعب در سال رسیده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران تعداد سدهای تنظیمی و سدهای بزرگ ملی مربوط به این شرکت در قبل از انقلاب را ۴ سد عنوان کرد و گفت: اکنون این رقم به ۱۰ سد افزایش یافته و تعداد سدهای کوچک و بندهای انحرافی احداث شده از ۳ مورد در قبل از انقلاب به ۳۴ مورد رسیده است.
وی تصریح کرد: جمعیت تحت پوشش شرکت آب منطقه‌ای تهران در ابتدای انقلاب حدود سه میلیون نفر بوده، اما اکنون خدمت‌رسانی و تامین آب برای جمعیتی درحدود ۱۷ میلیون نفر صورت می‌گیرد.
رضوی یادآوری کرد: در طول چهل سال گذشته بیشتر طرح‌های عمرانی برای انتقال آب به استان تهران انجام شده، بنابراین عمده فعالیت‌های شرکت آب منطقه‌ای تهران مبتنی بر بهره‌برداری بهینه از تاسیسات مذکور و توجه ویژه به مقوله نگهداری، تعمیرات و مدیریت تقاضا بوده است.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات