تعرفه های جدید مشترکان پرمصرف در مراحل نهایی تصویب است.

به گزارش پایگاه خبری توانیر ، رضا اردکانیان در برنامه گفت وگوی ویژه خبری با تاکید بر اینکه شاخص های چهار دهه ما در زمینه آب شرب نه تنها در منطقه بلکه در میان کشورهای توسعه یافته قابل برابری است، گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با وجود اینکه جمعیت کشور بسیار کمتر از مقطع کنونی بوده است، ولی با این وجود جمعیت تحت آب شهری در کشور حدود ۷۵ درصد بوده است؛ با اینکه جمعیت فعلی شهری ما بیش از ۳.۵ برابر شده است اما خوشبختانه در حال حاضر جمعیت تحت پوشش آب شهری کشور به حدود ۱۰۰ درصد رسیده است.
وی افزود: در حال حاضر تعداد تصفیه خانه های آب شهری کشور با رشد ۵.۱ برابری به ۱۴۰ واحد افزایش پیدا کرده است و جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه های آب مطمئن و پایدار به حدود ۷۵ درصد رسیده است که تنها در دوره ۵.۵ ساله دولت تدبیر و امید بالغ بر ۶ میلیون نفر روستایی از آب آشامیدنی سالم و مطمئن برخوردار شده اند.
وزیر نیرو تاکید کرد: امروزه کشور ما نه تنها در زمینه آب شرب بلکه در زمینه شبکه های فاضلاب به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی پیشرفت چشمگیری داشته است. در ابتدای انقلاب چهار تصفیه خانه فاضلاب در کشور فعال بوده است که این رقم در حال حاضر به ۲۱۷ تصفیه خانه در مدار بهره برداری رسیده است و خوشبختانه جمعیت تحت پوشش این بخش نیز به حدود ۵۰ درصد است که این مهم به جلوگیری از رهاسازی فاضلاب کمک شایانی را به بهداشت محیط خواهد کرد.
اردکانیان با اشاره به اینکه پساب تصفیه شده منبع مطمئنی برای مصارف صنایع و فضای سبز خواهد بود، ادامه داد: ما امروزه تصفیه خانه فاضلاب در حال ساختی نداریم که مشتریان پساب تصفیه شده آن در صف استفاده از این منابع نباشند. همین امر موجب شده تا بخش خصوصی نیز اشتیاق زیادی برای ساخت تصفیه خانه های فاضلاب نشان دهد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مدیریت تنش آبی در سال ۱۴۰۰، گفت: بخش قابل توجهی از این مسئله در پنج برنامه مهم تدارک دیده شده است و سعی خواهیم کرد تا مشکل تنش آبی را در شهرهای مختلف کشور کاهش بدهیم. موفقیت ما در این زمینه به میزان زیادی به همراهی مصرف کنندگان بازمی گردد و برای این کار درصددیم تا هم کنترل کیفی را افزایش بدهیم و هم با تولید و توزیع وسایل کاهنده بین مصرف کنندگان و تشویق آن ها برای استفاده از این تجهیزات بتوانیم تا حدودی میزان مصرف را با همراهی مصرف کنندگان کنترل کنیم.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در این میان بخش محدودی از هموطنان نیز از فراتر از الگوی مصرف منابع آبی را استفاده می کنند که درصددیم این گروه را نیز برای پیوستن به جرگه خوش مصرفان تشویق کنیم.
اردکانیان اضافه کرد: بدین منظور تعرفه های جدید در مراحل نهایی تصویب است و پیش از اعمال این تعرفه ها نیز آگاهی لازم به مشترکان پرمصرف داده خواهد شد و حتی قبوض مجازی تولید و ارسال خواهد شد که اگر این گروه محدود بخواهند همانند سال گذشته آب شرب بیشتری را مصرف کنند طبیعتا هزینه های آن ها بنابر بر تعرفه های جدید افزایش پیدا خواهد کرد.
وی تصریح کرد: این مسئله هم اکنون در حال تبدیل شدن به یک مطالبه اجتماعی است و هر زمان که با خبرنگاران مواجه شده ام این سوال مطرح می شود که تعرفه مشترکان پرمصرف چه شد؟ به هر حال در بخش آب و برق فشار بیشتر بر روی کسانی است که گروه خوش مصرف هستند و ما امیدواریم وضعیت به نحو مناسبی در این بخش اصلاح شود.
وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود گفت: خوشبختانه در چند ماه اخیر به میزان قابل ملاحظه ای ماهیت میان بخش بودن آب در حال شناسایی است و به رسمیت شناخته شده است. در این مدت سازوکارهای ایجاد شده و تصمیمات گرفته شده از ناحیه دولت در ارتباط با تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی موجب شده است تا اگر قرار است سیاستی در زمینه آب ابلاغ شود با حضور تمامی ذینفعان و ذی مدخلان این تصمیمات مهم گرفته شود.
اردکانیان تاکید کرد: ماهیت میان آب بخش بودن امروزه در کشور ما در حال تبدیل شدن به یک باور عمومی است که این مسئله ممکن است یکی از برکات خشکسالی و مشاهده مستقیم مسئله کم آبی و محدودیت منابع آبی در کشور ما بوده است تا تصمیمات مشترک در بخش آب گرفته شود و هر دستگاهی از منظر فعالیت بخشی خود به این مسئله مهم نگاه نکند.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص علت عدم توفیق در زمینه انسداد چاه های غیرمجاز در کشور، گفت: اگر ما نگاه بخشی به حوزه آب داشته باشیم می توان این مسئله را از وزارت نیرو دور کرده و مشکل را به دلیل عدم تامین منابع لازم برای هدف های از پیش تعیین شده دانست. ولی واقعیت امر این است که با وجود نقش مهم منابع مالی برای به ثمر رسیدن این مهم لازم است یک اقدام هماهنگ میان دستگاهی نیز صورت بگیرد.
وزیر نیرو ادامه داد: به هر حال معیشت کشاورزان را نمی توان نادیده گرفت؛ اگر چاه غیرمجازی دولت نمی تواند نسبت به پیامدهای مسدود کردن این چاه بی توجه باشد که این امر طبیعتا مستلزم یک همکاری مشترک است تا بتوانیم تسهیلات لازم را برای این کشاورزان فراهم کنیم و در مناطقی که با محدویت جدی منابع آب روبه رو هستیم مشاغل جایگزین را در اختیار کشاورزان قرار بدهیم.
اردکانیان خاطرنشان کرد: این مهم جزو برنامه های ماست که مطمئنا شدنی است و مستلزم کنار گذاشتن تفکر و نگاه بخشی به آب است که همچنان هنوز هم متاسفانه تا حدود قابل توجهی این تفکر وجود دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص حل مشکل آب استان های اصفهان و یزد، گفت: مسئله آب در کشور ما به قدری مهم است که نه در سطح مسئولیت سنگین وزارت نیرو بلکه در سایر سطوح مدیریتی و کارشناسی به هیج عنوان محدودیت های تقسیمات کشوری نمی تواند معنای داشته باشد.
وزیر نیرو ادامه داد: آب مرزها و حریم طبیعی خود را دارد که به نام حوضه آبریز رودخانه شناخته می شود. در محلی ممکن است حوضه آبریز رودخانه با تقسیمات کشوری تطبیق پیدا کند که معمولا هم اینگونه نیست. در حال حاضر حوضه های آبریز اصلی در کشور ۶ حوضه آبریز بزرگ است که چندین استان را در برمی گیرد و برای اینکه آب به درستی مدیریت شود باید الزامات حوضه در آن لحاظ شود.
اردکانیان تصریح کرد: در خصوص استان های یزد و اصفهان و تمامی کسانی که از حوضه آبریز رودخانه زاینده رود بهره مند هستند طبیعتا برای مصارف مختلف شرب، بهداشت، کشاورزی، صنعت و در شرایط مناسب برای مصارف زیست محیطی نیز مسئله به همین گونه است. در عین حالی که تقسیمات کشوری وجود دارد ولی تخصیص های داده شود و برنامه ریزی های صورت گرفته محترم است و در عین حال شرایط اقلیمی هم نقش و اثر خود را دارد چرا که تمامی این تقسیم بندی ها برای شرایط سال های نرمال و طبیعی است و زمانی که ما با محدویت منابع مواجه هستیم این بخش ها نیز به نوعی متاثر خواهند شد.
وی اضافه کرد: هر سه استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد نیازمند این آب هستند و مصارف قابل ملاحظه ای هم دارند. در سال های خشک ما طبیعا با محدویت منابع مواجه هستیم ولی در عین حال تقسیم بندی های لازم نیز صورت گرفته است و اولویت در تمامی استان ها و از جمله این سه استان بحث تامین آب شرب است و سپس به سایر مصارف پرداخته خواهد شد.
اردکانیان یادآور شد: چندی پیش نیز با تاکید ریاست جمهور، دولت تصمیم گرفت تا شورای عالی آب را موظف کند یک کارگروهی برای احیای زاینده رود تشکیل شود که هم اکنون اقدامات این کار در حال فراهم شدن است و گزارش آن به زودی تقدیم شورای عالی آب خواهد شد.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در گام نخست درصددیم تا در ذیل این کارگروه و با همکاری سازمان محیط، وزارت خانه های صنعت، جهاد کشاورزی، کشور، نیرو و سازمان برنامه و بودجه به عنوان اعضای شورای عالی آب در وهله نخست تابلوی منابع و مصارف این حوضه را مشخص کنیم و بر مبنای آن یک توافقی ایجاد شود که چه میزان آب موجود است تا اعداد و ارقام مورد توافق طرفین قرار بگیرد. امیدواریم این مسئله به سمتی برود که سطح تنازع بر سر آب کاهش پیدا کند.
سدسازی مسئله صفر و یکی نیست
اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی مبنی بر آثار مخرب سدسازی در کشور، گفت: در طی چند روز اخیر وقوع سیلاب های بزرگ در کشور موجب شده بود تا سد کرخه ورودی ۶۸۰۰ مترمکعبی را در ثانیه تجربه کند که این رقم در مخزن سد دز به حدود پنج هزار و ۳۰۰ مترمکعب در ثانیه رسیده بود که اگر این سدها وجود نداشتند ما بایستی هم اکنون یک عزای عمومی در سطح کشور اعلام می کردیم.
وی ادامه داد: نباید فراموش کنیم که امروزه حدود ۴۷ هزار سد بزرگ در دنیا در دست بهره برداری است که نیمی از این رقم مربوط به کشور چین است و نیمی دیگر از آن هم عمدتا در کشورهای توسعه یافته همچون آمریکا، فرانسه، کانادا، برزیل، اسپانیا و ژاپن ساخته شده است که در انتهای این لیست نیز کشورهای کره جنوبی و ترکیه قرار گرفته اند بنابراین کشور ما به تعداد سد و حجم مخازن اصلا قابل ذکر در میان کشورهای یاد شده نیست.
وزیر نیرو یادآور شد: این مسئله را نیز نباید فراموش کنیم که بخش عمده ای از این سدها در نیمه دوم قرن بیستم ساخته شده است و این کشورها پرونده مهار آب های سطحی و ایجاد مخازن بزرگ برای کنترل سیلاب و آب تنظیم شده برای کشاورزی و تولید برق را تا پایان قرن بیستم بسته اند.
اردکانیان اضافه کرد: در کشور ما نیز در سال های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی تنها ۱۹ سد ملی در دست بهره برداری داشته ایم که این رقم هم اکنون به ۱۷۲ سد بزرگ در  دست بهره برداری رسیده است. همچنین حجم مخازن سدهای کشور در طی چهار گذشته از حدود ۱۳ میلیارد مترمکعب به ۵۲ میلیارد مترمکعب رسیده است و برق تولیدی از نیروگاه های برق آبی هم از هزار و ۸۰۰ مگاوات سال ۵۷ هم اکنون به بیش از ۱۲ هزار مگاوات رسیده است.
وی افزود: حجم شبکه های اصلی آبیاری و زهشکی نیز که در آن مقطع در پایین دست سدها ساخته شده بود به حدود ۵۵۲ هزار هکتار می رسید که این رقم هم در مقطع کنوی از مرز دو میلیون ۴۰۰ هزار هکتار گذشته است و تنها در مدت زمان فعالیت دولت تدبیر و امید حدود ۲۳۰ هزار هکتار از شبکه های یاد شده آماده شده و در ماه های پیش رو نیز به آن ها اضافه خواهد شد که نقش مهمی در مسئله امنیت غذایی دارد.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: به هر حال موضوع سدسازی یک مسئله صفر و یک نیست که یا همیشه کار صحیح و درستی بوده و یا همیشه کار اشتباهی باشد. این نوع نگاه منفی به سدسازی تا حدودی یک برخورد غیرکارشناسانه است که ما نیز به دلیل مشغله زیادی کاری نتوانسته ایم به خوبی به این مسئله بپردازیم تا اطلاع رسانی صحیحی در این بخش صورت بگیرد که اگر سدهای خوزستان با چنین مخازنی وجود نداشتند امروزه سیلاب های بزرگ این مناطق چه خسارت های جانی و مالی را می توانست به همراه داشته باشد.

توجه ما در بخش برق به تابستان ۹۸ خلاصه نمی شود

وزیر نیرو گفت: هم اکنون کشور دارای ۷۳ پروژه تاسیسات آب شیرین کن با ۱۵۰ میلیون متر مکعب ظرفیت سالانه بوده که از این تعداد، ۴۰ پروژه با ظرفیت ۲۸۰ هزار متر مکعب در شبانه روز در دولت تدبیر و امید احداث شده است."رضا اردکانیان" شامگاه یکشنبه با حضور در برنامه زنده گفت وگوی ویژه خبری افزود: این پروژه ها عمدتا با سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان های هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، مازندران، سمنان، البرز، گلستان، اصفهان، کرمان و ایلام احداث شده و حدود ۹۰ درصد در استان های حاشیه خلیج فارس و دریای عمان قرار دارند.
وی تصریح کرد: وزارت نیرو برنامه دارد در نواری به عرض یکصد کیلومتر در جنوب کشور، تمرکز را روی نمک زدایی و شیرین کردن آب دریا قرار دهد و مصارف شرب را از این محل به میزان موردنیاز تامین کند.
اردکانیان تشویق بخش خصوصی را از جمله سیاست های وزارت نیرو در این زمینه عنوان کرد و افزود: امیدواریم دولت هم در زمینه نیازهای ارزی این پروژه ها کمک لازم را صورت بخشد.
وزیر نیرو با بیان اینکه برای تابستان ۹۸ برنامه ای تفصیلی را تدارک دیده ایم تا بتوانیم با همکاری مردم، تابستان را بدون مشکل سپری کنیم، اظهار کرد: ۲۷ پروژه بزرگ احداث نیروگاه های سیکل ترکیبی در دستور کار است و توجه ما تنها به تابستان ۹۸ خلاصه نمی شود، بلکه پروژه هایی آغاز شده که در سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به بهره برداری خواهند رسید.
وی ادامه داد: در سفر اخیر به شهرستان های تربت حیدریه و سبزوار در استان خراسان رضوی دو پروژه بزرگ نیروگاه سیکل ترکیبی کلنگ زنی شد که بیش از یک هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق این استان اضافه خواهد کرد و با حدود ۴ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی اجرا خواهد شد.
صنعت برق عرصه ای غرورآمیز از عملکرد جمهوری اسلامی
اردکانیان با بیان اینکه صنعت برق یکی از عرصه های درخشان و غرورآمیز عملکرد جمهوری اسلامی است، افزود: در ۴ دهه پیش فقط ۷ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی داشتیم که امروز این رقم به بیش از ۸۰ هزار مگاوات رسیده و معادل ۱۱.۵ برابر رشد داشته است.
اردکانیان اضافه کرد: طی سال های بعد از انقلاب، از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار مشترک به ۳۶ میلیون مشترک رسیده ایم، تمام شهرها و همه روستاهای بالای ۱۰ خانوار از نعمت برق برخوردارند و با همه کشورهایی که مرز زمینی داریم امکان تبادل انرژی فراهم شده است.
وی اظهار کرد: با کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق بیش از ۳ هزار مگاوات امکان تبادل انرژی داریم و این تبادلها با رعایت نیازهایی که خودمان در زمان های پیک مصرف بار داریم رو به توسعه است.
وزیر نیرو افزود: شرکت های سازنده تجهیزات برقی داخل در ۴ دهه از ۶۵ شرکت به ۸۷۵ شرکت رسیده اند. مذاکرات خوبی با کشورهای منطقه صورت گرفته است و درصددیم تا به عنوان هاب انرژی در منطقه ظاهر شویم و برق را به یک منبع ارزآور برای کشور تبدیل کنیم.
اردکانیان، صنعت برق را یکی از عرصه های اشتغال زایی وسیع در کشور دانست که بالغ بر ۳ هزار و ۴۵۰ شرکت پیمانکار و مهندسی مشاور مشغول فعالیت در این صنعت است.
وی با اشاره به بدهی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به شرکت های پیمانکار و مهندسان مشاور در صنعت برق گفت: وزارت نیرو در زمره بدهکاران معتبر قرار داشته و بدهی ها هر چند با تاخیر، اما قطعا پرداخت خواهد شد.
وزیر نیرو اضافه کرد: وزارت نیرو، بخش خصوصی و سندیکای صنعت برق دوشادوش یکدیگر در تدارک برنامه ای وسیع برای حضور در بازارهای عراق و سوریه و ایجاد مکانیزم چندجانبه برای صادرات برق به کشورهای منطقه هستند.
وی با اشاره به آنچه ملاحظات در صادرات برق خواند، تصریح کرد: طبق آنچه در قراردادها نیز مندرج شده، در مواقع نیاز کشور و اوج بار، به هیچ وجه صادراتی نخواهیم داشت، همچنین مبادلات با قیمت های رسمی صورت خواهد گرفت و طبق قرارداد باید منابع مالی دریافت شود.
اردکانیان خاطرنشان کرد: به کشور عراق از حدود ۱۵ سال پیش تاکنون حدود ۶ میلیارد دلار برق صادر شده که اندکی بیش از ۵ میلیارد دلار دریافت شده و مابقی نیز مطابق برنامه زمان بندی در حال پرداخت است.
انعقاد ۳۲۰ قرارداد خرید تضمینی برق با سرمایه گذاران
وزیر نیرو با اشاره به اینکه از حیث انرژی خورشیدی و بادی ظرفیت بسیار بالایی در کشور وجود دارد، ظرفیت و پتانسیل احداث نیروگاه های بادی را بر اساس مطالعات اولیه تا ۳۰ هزار مگاوات اعلام کرد و افزود: وجود تونل های باد مناسب، روزهای آفتابی و شدت تابش قابل توجه، ظرفیت خوبی برای ساخت توربین ها و تجهیزات لازم برای نیروگاه های بادی و خورشیدی در کشور فراهم است.
وی عامل تحریم ها را در جدی تر پرداختن به این موضوع موثر دانست و اظهار کرد: در حال حاضر ۳۲۰ قرارداد خرید تضمینی برق با سرمایه گذاران منعقد شده، حدود ۷۰۰ مگاوات ظرفیت نصب شده داریم و تا پایان سال به ۸۰۰ مگاوات خواهد رسید و سعی می کنیم تعهدمان برای رسیدن به ۴ هزار مگاوات را تا پایان دولت دوازدهم عملی کنیم.
اردکانیان افزود: تغییر نرخ ارز باعث شد قیمت تمام شده کاهش یابد و از ۱۳۰۰ یورو در هر کیلووات به ۷۰۰ یورو برسد و موجب شد تا سودآوری و جذابیت نیروگاه های تجدیدپذیر کماکان باقی بماند.
وی ادامه داد: مجلس هم به درخواست دولت تا این مرحله پاسخ مثبت داده و برای خرید تضمینی در سال ۹۸ منابع ریالی بیشتری پیش بینی شده است.
وزیر نیرو همچنین با اشاره به جهت گیری این وزارتخانه به سمت نیروگاه های خرد، ظرفیت های کمتر و تعداد بیشتر تصریح کرد: در این برنامه علاوه بر تامین انرژی، اهدافی همچون معیشت جایگزین برای مناطق خشک و کم آب کشور به ویژه در شرق و جنوب شرق را دنبال می کنیم.


لینک اصل خبر در سایت سایت خبری شرکت توانیر

    منبع خبر

    سایت خبری شرکت توانیر

    سایت خبری روابط عمومی شرکت توانیر

      نظرات