طرح بخشودگی عوارض؛ فرصت‌طلایی برای شهروندان

طرح بخشودگی عوارض؛ فرصت‌طلایی برای شهروندان

عباس شافعی، با بیان این نکته که بر اساس ماده ۵۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده، عوارض محلی شهرداری ها باید تا پایان دی ماه هر سال توسط #شهرداری هر شهر به شورای اسلامی شهر پیشنهاد شود افزود: شورا نیز پس از بررسی و تصویب تعرفه را برای تایید به استانداری ارسال و استانداری تا قبل از ۱۵ بهمن هر سال آن تعرفه را برای اجرا در سال بعد به شهرداری ابلاغ می‌کند.

وی با اشاره به اینکه عوارض شهرداری کاشان برای اجرا در سال ۹۸ روند قانونی خود را طی کرده است گفت: یکی از عناصر اساسی در تعیین نرخ عوارض شهرداری قیمت زمین و هزینه ساخت ساختمان است که با توجه به اینکه در سال جاری در بسیاری از مناطق کاشان قیمت زمین افزایش چشمگیری داشته است این موضوع به صورت طبیعی در سال آینده بر نرخ عوارض شهرداری تاثیرگذار خواهد بود.

مدیر درآمد شهرداری کاشان با تاکید بر اینکه در سال ۹۷ بسیاری از کدهای عوارضی  نسبت به سال ۹۶ کاهش یافته است بیان کرد:  این در حالی است که تحولات اقتصادی میانه سال ۹۷و افزایش قیمت‌ها و بهای خدمات باعث شده که شهرداری برای ارائه خدمات به شهروندان با مشکلات جدی روبرو باشد.

وی تصریح کرد: در تدوین تعرفه عوارض ۹۸ به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که امکان اداره شهر بر اساس منابع درآمدی موجود فراهم باشد و بین هزینه‌های نگهداشت شهر و فعالیت‌های عمرانی خدماتی و فرهنگی اجتماعی و درآمدها تناسب ایجاد شود.

شافعی با تاکید مجدد بر مزایای بسته تشویقی و بخشودگی عوارض شهرداری برای ماه‌های پایانی سال ۹۷ گفت: در این بسته علاوه بر بخشودگی بین ۲۵ تا ۳۰ درصد عوارض ساختمانی برای جرایم‌‌دیرکرد عوارض خودر و عوارض صنفی و  نوسازی نیز بخشودگی‌های به ترتیب ۴۰، ۲۰ و ۱۰ درصدی  درنظر گرفته شده است که شهروندان تنها تا پایان سال فرصت دارند با تعرفه سال جاری از این بخشودگی‌ها بهره‌مند شوند.

شافعی همچنین خاطرنشان کرد: سیاست شهرداری کاشان برای وصول بدهی شهروندان استفاده از ابزار و روش های تشویقی است و بهره‌مندی از راهکارهای قهری و قانونی همچون ارجاع پرونده بدهکاران به کمیسیون ماده ۷۷ و پلمب تا جایی که شهروندان از فرصت‌های تشویقی استفاده کنند در دستور کار قرار نمی‌گیرد.

وی در پایان با اشاره به عزم همه جانبه مدیریت جدید شهری برای بازآفرینی بافت‌های ناکارآمد متذکر شد: شهرداری کاشان در موضوع بافت‌های فرسوده ضوابط تشویقی متفاوت و بسیار ویژه‌ای در نظر دارد که حداقل ۵۰ درصد تخفیف عوارض و تراکم مجاز مسکونی و تقسیط بلند مدت از نمونه های آن  است که شهروندان ساکن در بافت‌های فرسوده می‌توانند با مراجعه به مناطق مربوطه از ضوابط و مزایای آن مطلع شوند.
لینک اصل خبر در سایت شهرداری کاشان

  منبع خبر

  شهرداری کاشان

  شهرداری کاشان

  شهرداری کاشان یک شهرداری در شهر کاشان می باشد

   نظرات