۸۲ درصد مخازن سدهای استان خالی است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۸۹ میلیون مترمکعب آورد رودخانه ها به مخازن سدهای استان وارد شده و حجم ذخیره آب سدها را به ۲۷۵ میلیون مترمکعب رسانده است با این حال نسبت به حجم مخازن سدها در تراز نرمال، هم اکنون ۸۲ درصد ظرفیت آن ها خالی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، محمد علایی با اعلام این خبر افزود: با توجه به خشکسالی کم سابقه سال آبی گذشته بخش و کاهش ورودی به سدهای استان، علیرغم اینکه شاهد افزایش ۵۰ درصدی نزولات جوی نسبت به مدت مشابه در سال آبی گذشته هستیم اما کماکان بخش اعظم مخازن سدهای استان آبگیری نشده است.

علایی اظهار داشت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۸۹ میلیون مترمکعب آورد ورودی به سدهای استان بوده که ۵۴ میلیون مترمکعب آن در بخش های کشاورزی، صنعت و شرب مصرف شده است. از ابتدای سال ۱۳۹۷ تاکنون حجم ورودی به مخازن سدها ۱۳۹ میلیون مترمکعب و میزان مصرف بالغ بر ۱۹۹ میلیون مترمکعب بوده است.

وی وضعیت ذخیره آب در سد دوستی را نامطلوب دانست و اظهار داشت: سد دوستی به عنوان اصلی ترین منبع تامین آب شهرمشهد در سال های گذشته، هم اکنون تنها ۱۶ درصد ظرفیت آن آبگیری شده و چنانچه نزولات جوی قابل توجهی طی ماه های پیش رو در مناطق بالادست این سد رخ ندهد، شرایط سختی در جبران کسری تامین آب مورد نیاز کلانشهر مشهد از محل این سد رخ خواهد داد.

علایی خاطرنشان ساخت: خوشبختانه تمهیدات لازم برای مدیریت شرایط بسیار سخت آبی در سال ۱۳۹۸ اندیشیده شده است اما گذر از این شرایط بدون اقدامات مدیریتی، فنی و اجتماعی جدی در تمام بخش ها اعم از کشاورزی، صنعت، خدمات و شرب و بهداشت میسر نخواهد شد.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی

    شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات