پایان طرح احداث خط آهن قزوین - رشت / آماده بهره برداری حداکثر تا ۱۰ روز آینده

پایان طرح احداث خط آهن قزوین - رشت / آماده بهره برداری حداکثر تا ۱۰ روز آینده

معاون وزیر راه و شهرسازی در سفر به گیلان خبر داد :

پایان طرح احداث خط آهن قزوین - رشت  / آماده بهره برداری حداکثر تا ۱۰ روز آینده

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان دکتر خیر الله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه ی زیربناهای حمل و نقل کشور در حاشیه ی بازدید از ایستگاه مرکزی خط آهن رشت گفت: برای خط آهن قزوین - رشت با ۱۸۵ کیلومتر ریل گذاری، ۸ ایستگاه، ۲۸ کیلومتر تونل، ۹ کیلومتر پل و ۲۲ میلیون متر مکعب خاکبرداری بیش از هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان از اعتبارات دولتی هزینه شده و ارزش فعلی این طرح حدود ۶ هزار میلیارد تومان است .

خیر الله خادمی افتتاح این طرح را زمینه ی تحقق کریدور نوستراک یا شمال جنوب دانست و افزود: این مسیر از رشت در دوجهت، یکی بسوی انزلی و دیگری تا آستارا پیش خواهد رفت تا علاوه بر اتصال به بندر انزلی، زمینه ی تحقق مسیر ریلی نوستراک مهیا شود .

معاون وزیر راه و شهرسازی خط آهن قزوین - رشت را به لحاظ موقعیت جغرافیایی و استراتژیک منحصر دانست و افزود: فراهم شدن امکان حمل ۱۰ میلیون مسافر و ۲۰ میلیون تن کالا در سال دستاوردی ست که موقعیت ترانزیتی و منطقه ایی کشور را به نحو چشمگیری ارتقاء خواهد داد .

وی همچنین از پیشرفت ۲۵ درصدی فاز نخست خط آهن رشت - انزلی خبر داد و افزود: ساخت خط آهن این مسیر ۴۰ کیلومتری در دو فاز طراحی شده و در فاز دوم آن نیز پیمانکار مستقر است و پیش بینی می شود در یک دوره ی سی ماهه به اتمام برسد.

وی در پایان اضافه کرد : با اتصال خط آهن قزوین-رشت به انزلی زمینه ی تحقق نوستراک از طریق دریای خزر مهیا می شود و ترانزیت کالا از شبه قاره ی هند به روسیه و اروپای شمالی انتقال می یابد .

لینک اصل خبر در سایت اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان

    منبع خبر

    اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان

    اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات