۱۱ محله در شهرهای استان قزوین بازآفرینی می شوند.

۱۱ محله در شهرهای استان قزوین بازآفرینی می شوند.


عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: براساس آمارهای موجود ۲۲ میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت های فرسوده شهری زندگی می کنند که فقر شهری، عدم ایمنی و بحران هویتی از مهمترین مسائل آنهاست.
منا عرفان سلیم در نخستین دوره آموزشی ویژه شهرداران استان قزوین افزود: بحث بازآفرینی شهری که این روزها زمزمه آن از سوی مسئولان عالی شنیده می شود رویکردی ناشی از کسب تجربیات خوب و بد در حوزه شهری و ناکارآمدی های موجود است.
عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه کشور ما نیز در دهه های گذشته در حوزه محدوده های ناکارآمد شهری تجربه هایی را کسب کرده ایم، افزود: قبل از انقلاب موضوع نوگرایی و معاصر سازی مطرح بود و در سال های ۵۸ تا ۶۹ در حوزه روانبخشی و بهسازی، ۶۹ تا ۷۳ محورهای فرهنگی و بهسازی مراکز شهری، ۷۳ تا ۷۶ تجمیع و بافت مساله دار شهری، ۷۶ تا ۸۳ عمران و بهسازی و از سال ۷۴ تا ۹۳ نیز در زمینه نوسازی و بازسازی بافت های فرسوده کارهای گسترده و قابل توجهی به انجام رسید.
وی استان قزوین را یک استان پیشگام و پیشرو در امر بازآفرینی شهری دانسته و گفت: ستاد بازآفرینی شهری امسال با رویکرد شهر نگر بودن بازآفرینی اقدامات استان ها را در سطح کشور مورد ارزیابی قرار داده، که استان قزوین به دلیل دارا بودن پتانسیل و ظرفیت بالا و همچنین همراهی با رویکردهای بازآفرینی شهری، میتواند الگوی خوبی برای سایر استان ها در سطح کشور باشد.
به گفته وی، اقدامات صورت گرفته در حوزه بازآفرینی شهرهای کشور حاصل تجربیات متعددی بود که نتایج آن را در برخی بخش ها مانند توسعه حرم رضوی در مشهد و بازسازی مناطق زلزله زده بم شاهد بودیم.
عرفان سلیم یادآور شد: در سیاست بازآفرینی شهری، ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و قابلیت زیست پذیری شهرها از طریق کاهش فقر شهری، پیش نگری و پیشگیری از بازتولید فقر، افزایش تاب آوری شهرها در برابر تغییرات و بلایا، کاهش آسیب های اجتماعی، ارتقای هویت شهری و منزلت مکانی و حفاظت پایدار از میراث ملموس و غیر ملموس زیست بوم ها مطرح است.
مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری قزوین نیز گفت: عملیات احیا و بهسازی ۱۱ محله در هفت شهر استان با یک هزار و ۱۰۰ هکتار وسعت و ۳۷۴ میلیارد ریال اعتبار آغاز شده است.
مصطفی صالحی تاکید کرد: امروز رویکرد جدیدی را در حوزه بازآفرینی شهری در بافت های فرسوده شاهدیم که ما را به آینده امیدوارتر می کند.
وی با تاکید بر ارتقای سطح کیفی در بافت های فرسوده شهری، اضافه کرد: رسیدگی به مشکلات موجود در بافت های فرسوده از دغدغه های اصلی مجموعه مدیران شهری است که این روزها بر ضرورت ساماندهی و مقاوم سازی آن تاکید می شود.
صالحی یادآور شد: فضاهای موجود در بافت های فرسوده شهری از جمله معابر، فضاهای عمومی و پارکینگ ها بدون شک مشکلات این حوزه را دوچندان کرده است که با ارایه راهکارها و طرح های مناسب باید مورد توجه جدی قرار گیرند.
مدیرکل دفتر امور شهری استانداری قزوین در ادامه، موضوع آموزش را در این بخش حایز اهمیت دانست و افزود: مدیران شهری باید نیازهای ضروری و اولویت دار خود را مطرح کنند تا با استفاده از چنین دوره های آموزشی نسبت به رفع آنها اقدام شود.

لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  منبع خبر

  سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  سازمان نظام مهندسی ساختمان شورای مرکزی

   نظرات