مخالفت مجلس با واگذاری هزار میلیارد تومان املاک وزارت راه به دانشگاه‌ تهران

مخالفت مجلس با واگذاری هزار میلیارد تومان املاک وزارت راه به دانشگاه‌ تهران

مهران کفاش در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی، با اشاره به روند ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ در مورد لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، بیان داشت: در جلسه علنی روز پنج شنبه ۲ اسفند ماه مجلس، نمایندگان مردم با واگذاری هزار میلیارد تومان املاک وزارت راه به دانشگاه‌ تهران مخالفت کردند.

وی اظهار داشت: طبق نامه معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی به شماره ۸۷۷۶۷.۳۰۰ مورخ ۱۳۹۷.۷.۴ طرح ساماندهی دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکنون "سند مصوب ابلاغی" نداشته است و تمامی مصوبات این طرح مشروط بوده و مصوبه نهایی را اخذ ننموده است. موضوع این طرح قرار بود در جلسه شورایعالی شهرسازی و معماری ۱۳۹۷.۱۰.۲۴ مورد بررسی قرار گیرد که به خاطر عدم ارائه جزئیات طرح از دستور کار خارج  شد.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت راه وشهرسازی ادامه داد: نمایندگان مجلس در خصوص انتقال بلاعوض املاک وزارت راه تا سقف هزار میلیارد تومان به دانشگاه‌ تهران با بند الحاقی (۲) تبصره (۸) ماده واحده این لایحه با ۱۰۸ رای موافق، ۵۵ رای مخالف و ۲ رای ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند.

وی با اشاره به اینکه این بند الحاقی در لایحه بودجه دولت اعلام نشده بود و کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۳۹۸ این ردیف اعتباری را اختصاص داده بود، اظهار داشت: در بند الحاقی (۲) تبصره (۸) آمده بود که وزارت راه و شهرسازی مکلف است معادل ۱۰هزار میلیارد ریال از املاک مسکونی متعلق به خود در محدوده شهر تهران را برای کمک به تامین منابع مورد نیاز دانشگاه‌های تهران و علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی تهران (شهردانش) به صورت بلاعوض در اختیار این دانشگاه‌ها قرار دهد و  اسناد آن را منتقل کند که این بند با اعلام مخالفت نمایندگان از بودجه مصوب دولت در سال ۹۸ حذف شد.

افزایش ۵۰۰۰ میلیارد تومانی سرمایه دولت در بانک مسکن

کفاش بیان داشت: نمایندگان مجلس در بررسی تبصره ۸ ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، با بند یک این تبصره که شامل افزایش ۵۰۰۰ میلیارد تومانی سرمایه دولت در بانک مسکن بود موافقت کردند.

معاون وزیر راه وشهرسازی اعلام کرد: در بند مذکور آمده است؛ بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بابت اصل و سود خطوط اعتباری طرح مسکن مهر تا سقف پنجاه هزار میلیارد ریال به حساب بدهی دولت به بانک مرکزی منتقل و مبلغ مذکور به‌ عنوان افزایش سرمایه دولت در بانک مسکن منظور می‌شود. بدهی دولت به بانک مرکزی در اجرای این حکم مشمول تبصره بند (الف) ماده (۱۰) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه نمی‌شود. بانک مسکن متعهد به اعطای تسهیلات برای موارد فوق‌الذکر است.

واگذاری زمین های ۹۹ ساله مسکن مهر در صورت درخواست مالکان

معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت راه وشهرسازی خبر داد: نمایندگان در نشست علنی پنجشنبه ۲ اسفندماه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، با بند ۳ تبصره ۸ ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

کفاش اضافه کرد: در بند مذکور آمده است؛ در صورت درخواست مالکان اعیانی واحدهای مسکن مهر، شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن مکلف به واگذاری قطعی زمین‌های اجاره‌ای ۹۹ ساله متعلق به خود می‌باشند.

موافقت با دریافت تسهیلات ۳۰۰۰ میلیارد تومانی

معاون وزیر راه وشهرسازی در ادامه اعلام جزئیات مصوبات بودجه ای مرتبط با این وزارتخانه بیان داشت: همچنین نمایندگان در نشست علنی پنج شنبه، ۲ اسفندماه مجلس در بررسی جزئیات بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، با جز (۴) بند (ب) تبصره (۸) ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

وی در ادامه توضیح داد: در (۴) بند (ب) تبصره (۸) آمده است: وزارت راه و شهرسازی مجاز است زمین‌های متعلق به شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن را تا سقف سی هزار میلیارد ریال طی قراردادهایی با بانک‌های عامل و صندوق‌های تامین مالی در رهن آنان قرار داده و متناسب با آن تسهیلات لازم برای اجرای طرح‌های جامع، تفصیلی و آماده‌سازی مصوب را اخذ کند.

اختصاص ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل مسکن مهر

کفاش تصریح کرد: نمایندگان مردم در خانه ملت با جز (۲) بند (ب) تبصره (۸) ماده واحده این لایحه موافقت و وزارت راه و شهرسازی را مجاز کردند تا سقف هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از منابع داخلی و تهاتر اراضی برای اجرای طرح مسکن مهر استفاده کنند.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت راه وشهرسازی تاکید کرد: در جز (۲) بند (ب) تبصره (۸) آمده است که وزارت راه و شهرسازی از طریق شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن مجاز است تا سقف ۱۵ هزار میلیارد ریال از محل منابع داخلی و یا تهاتر اراضی و املاک متعلق به شرکت‌ و سازمان ذکر شده را از طریق مزایده و با ساز وکار گردش خزانه صرف اجرای طرح‌های فوق کند.

یادآوری می شود موارد مصوب شده در صحن علنی مجلس شورای اسلامی پس از تایید شورای نگهبان و ابلاغ از طرف دولت برای اجرا، نهایی و قابلیت اجرایی خواهد داشت.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان

    منبع خبر

    اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان

    اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات