مدیریت منابع آب باید صدای مستقلی داشته باشد

مدیریت منابع آب باید صدای مستقلی داشته باشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون) رضا اردکانیان در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد با اشاره به اینکه موضوع آب یک موضوع واحد است و نمی‌شود آن را تقسیم کرد تا هر بخش و دستگاهی از زاویه خودش آن را حل کند افزود: باید پیش از آنکه زمان از دست رفته و اثربخشی تغییر ساختار در حل مسائل از دست برود  باید به آن پرداخته شود .
وی در خصوص تغییر ساختار بخش آب در آینده گفت: در اینکه برای پرداختن صحیح به موضوع آب اتفاقات خوب متعددی باید بیفتد، تردیدی نیست و در بخش های سیاستگذاری، تامین مالی ، مدیریت تقاضا، مکانیسم‌های حل اختلاف، مدیریت تعارضات، ابزارهای نظارتی و اقتصادی باید تغییراتی صورت پذیرد.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه موضوع تغییر ساختار بخش آب موضوعی نیست که جدای از دیدگاه های کلی مجلس شورای اسلامی و دولت ضرورت داشته باشد و به آن پرداخته شود، گفت: اگر به عنوان یک سیاست کلی، دولت به این جمع‌بندی برسد و طبیعتا برای فراهم کردن مقدماتش مجلس محترم هم یاری کند، همه ما درگیر خواهیم شد. اردکانیان تاکید کرد  بحث‌هایی هم در ابتدای دولت دوازدهم مطرح شد و لایحه‌ای در دولت و طرحی هم در مجلس بوده است، اما هم اکنون در مرحله ای قرار ندارد که بخواهیم به آن بپردازیم.
اردکانیان درخصوص بدهی های انباشته وزارت نیرو گفت: به میزان بسیار قابل ملاحظه و دلگرم‌کننده‌ای از خجالت طلبکاران‌مان درآمده ایم و تهاتر مطالبات در تبصره ۵ قانون بودجه سال ۹۷ مکانیسم بسیار خوبی وجود دارد که بحمدالله در لایحه بودجه ۹۸ هم دیده شده و وزارت نیرو جزو معدود دستگاه‌هایی است که توانسته در تحقق تبصره ۵ قانون بودجه سال ۹۷ دستاورد بسیار خوبی داشته باشد.
وی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم مطالبات را تهاتر کنیم باید بین وزارت نیرو، شرکت‌هایش، طلبکارانش، بانک‌ها و وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی هماهنگی کاملی شکل می‌گرفت و آیین‌نامه‌هایی تدوین می‌شدکه همه این کارها را به صورت شبانه‌روزی برای اولین‌بار انجام دادیم و در نتیجه آن تا چند روز قبل که به من گزارش دادند ۱۰هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از مطالبات به همین‌ شکل تسویه شده است . اردکانیان گفت: همچنین توانسته ایم بخش قابل توجهی از مطالبات ارزی که وجود داشت، نیروگاه‌هایی که ساخته شده بودند و طلب‌های ارزی که از همسایگان‌مان به خاطر صدور برق داشتیم را تسویه کنیم .
وزیر نیرو همچنین درخصوص توسعه آبچرخانی و استفاده از پساب با اشاره به اینکه استفاده از پساب یکی از زمینه‌های جدید کار بوده که در سال‌های اخیر در آن خیلی پیشرفت داشته‌ایم افزود : درطول دولت تدبیر و امید ۵۰ تصفیه‌خانه فاضلاب شهری افزوده شده و به ۲۱۷ تصفیه خانه رسیده است و هم اکنون حدود ۵۰ درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه‌های جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب هستند که در میان کشورهای در حال توسعه شاخص بالایی است.
وی همچنین درزمینه مشارکت خوب بخش خصوصی در استفاده از پساب گفت : توانستیم مدل‌های مالی جذابی را تدارک ببینیم که هم مغایر با مقررات عمومی کشور نباشد و هم برای بخش خصوصی صرفه داشته باشد، جمعیت تحت پوشش فاضلاب شهری ما ۸.۵ میلیون نفر بوده که الان به حدود ۵۰ میلیون نفر رسیده است و این نشان می‌دهد که می‌توان موقعیت کشور در بازچرخانی پساب را در شاخص‌های بین‌المللی عرضه کرد،  اما این موضوع هم چنان جای کار دارد.

لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات