کلید خوردن طرح جدید انتقال آب به یزد، ۸ سال زمان نیاز دارد

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد، جلسه برنامه ریزی سند توسعه آب محور استان، روز پنج شنبه ۱۶ اسفندماه، با حضور محمدمهدی جوادیان زاده ؛ مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد، داوود رضا عرب ؛ مدیر موسسه پژوهشی مهندسی راهبرد دانش پویا و متخصص حوزه آب و مدیران برنامه ریزی این مجموعه در سالن جلسات آب منطقه ای یزد برگزار شد.

محمد مهدی جوادیان زاده در این جلسه عنوان کرد: تا کنون بخشی از سند آمایش استان تهیه شده که موضوع آب به طور ویژه در آن دیده شده است و تهیه برنامه جامع آب استان که مورد تاکید وزارت نیرو است، موازی کاری بااین طرح محسوب می شود .

وی ادامه داد : تا کنون تهیه و تدوین راهبردهای تامین آب استان، طرح سازگاری با کم آبی، طرح آمایش سرزمین و سند جامع آب ۱۷استان در اولویت برنامه های شرکت آب منطقه ای یزد قرار گرفته که همگی به هم مرتبط و وابسته هستند و به نظر می رسد نیازی به تدوین سند جدیدی در حوزه آب نیست.

جوادیان زاده تصریح کرد: استان یزد در تدوین طرح آمایش سرزمین با رویکرد آب، متفاوت از روش دیگر استان ها عمل کرده است که در ابتدا با انتقاداتی همراه بود اما پس از تکمیل آن، روش یزد به عنوان پایلوت کشور در نظر گرفته شد.

وی افزود: استان یزد از نظر آب شرب در بحران قرار دارد و پس از کاهش ۴۰ درصدی سهم آب شرب یزد در سالجاری از تمام منابع موجود آب استان برای مدیریت مصرف آب استفاده کرده ایم اما افزایش ۲.۵ درصدی سالانه مصرف آب شرب یزد ، تدابیری جدیدی را می طلبد.

جوادیان زاده در ادامه عنوان کرد: کلید خوردن طرح جدید انتقال آب از شهرهای دیگر برای تامین آب شرب یزد به ۸ سال زمان نیاز دارد و در طی این ۸ سال تنها با صرفه جویی می توان آب را مدیریت کرد که در برنامه سازگاری با کم آبی و با تعریف صرفه جویی ۲۰ درصدی آب در این طرح، می توانیم فرصت ۸ ساله ای را به دست بیاوریم.

مدیر موسسه پژوهشی مهندسی راهبرد دانش پویا نیز در این جلسه گفت: تدوین سند توسعه آب محور استان، نیاز به اطلاعات گسترده ای دارد که خوشبختانه با اجرای طرح سازگاری با کم آبی ، اطلاعات پایه برای آن مهیا شده است .

داوود رضا عرب ادامه داد: مدیریت تقاضا یکی از زیرمجموعه های سند توسعه آب استان است که طرح سازگاری با کم آبی به صورت کوتاه مدت به آن پرداخته است اما در این طرح بیشتر رویکرد تغییر رفتار با آب مد نظر قرار گرفته است که در سند توسعه آب استان باید به جزییات دیگری مانند حسابداری آب و مسائل اجتماعی آن نیز پرداخته شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، خواستار همکاری شرکت آب منطقه ای یزد و داشتن نگاه ملی به موضوع آب همچنین شناسایی بازارهای منطقه برای تولید محصول پرآبخواه مانند کاشی و سرامیک در تدوین سند توسعه آب شد.

عرب در پایان برگزاری جلسات هم اندیشی به منظور شناخت مسئله و ماموریت شرکت آب منطقه ای یزد را ضروری عنوان کرد و رویکرد تحلیلی  ومشارکتی این شرکت برای تعیین نقاط آسیب پذیر طرح را خواستار شد .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای یزد

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای یزد

    شركت آب منطقه‌ای یزد یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات