ایجاد سامانه‌های استحصال آب باران از روش‌های زودبازده برای سازگاری با کم‌آبی است

ایجاد سامانه‌های استحصال آب باران از روش‌های زودبازده برای سازگاری با کم‌آبی است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سیدمناف هاشمی" در شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی استان با بیان اینکه این روش در گذشته و خصوصا در میان قوم ترکمن معمول بوده، اظهار کرد: استفاده از آب باران، روشی بسیار ساده و موثر است که می تواند برای استفاده در موارد غیرشرب و غیربهداشتی نظیر شستشوی حیاط، آبیاری باغچه و ... مورد استفاده قرار گرفته و در صرفه جویی مصرف آب موثر باشد.
استاندار گلستان با اشاره به روز ملی آب اظهار کرد:  جا دارد برای روز ملی آب اهمیت بیشتری قائل شویم. شرایط کشور به گونه ای است که باید راه های مختلفی را به کار ببریم تا استفاده بهینه ای از آب داشته باشیم و تلاش های همه جانبه ای هم مردم، هم مسئولان، هم دانشگاه ها و... انجام دهند ودر این رابطه نیاز به کار فرهنگی جدی است تا بتوانیم اذهان را به سمت مشکلات آب سوق دهیم.
هاشمی با اشاره به تشکیل کارگروهی ذیل کارگروه سازگاری با کم آبی افزود: این کارگروه ذیل کارگروه سازگاری با کم آبی تشکیل شود و اعضای آن متشکل از شرکت آب منطقه‌ای استان، شرکت های آبفای شهری و روستایی، اداره‌کل صنعت، معدن وتجارت، سازمان جهاد کشاورزی و دانشگاه با محوریت معاونت امور هماهنگی عمرانی استانداری است و باید روش هایی را به کار ببرند که در آینده توسعه پایدار استان آسیب نبیند. این کارگروه باید برنامه عملیاتی ارائه دهد و مصوباتش نیز برای وزارت نیرو ارسال شود.
وی بیان کرد: یک سال که وضعیت بارندگی خوب است، نباید ما را به انحراف ببرد. ما اصلا از حالت خشکسالی خارج نشدیم. دمای کره زمین و کشور و استان افزایش پیدا کرده است و رژیم بارندگی ها تغییر کرده است بنابراین نیاز به برنامه ریزی مدونی برای سازگاری با خشکسالی است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان نیز در این جلسه اظهار کرد: میزان نزولات جوی ازابتدای سال آبی تا امروز ۳۹۲ میلی متر  بوده که در مقایسه با مدت مشابه دوره درازمدت که ۲۶۵ میلی‌متر بوده، به میزان ۴۸ درصد افزایش یافته است.
علی نظری بیان کرد: روان‌آب رودخانه‌ها در مدت مهر لغایت پایان بهمن ماه، نسبت به دوره شاخص در حوضه قره‌سو ۷.۹ درصد کاهش، در حوضه گرگانرود (ایستگاه قزاقلی)  ۱۳.۹ درصد افزایش و در حوضه اترک (ایستگاه مراو تپه) ۳۰.۳ درصد کاهش داشته است.
همچنین حجم آّب موجود در سدهای ۱۴گانه بزرگ استان ۲۳۰میلیون مترمکعب معادل ۸۵.۶درصد حجم سدها است و تراز آب زیرزمینی سفره کم عمق به میزان ۰.۵۴ متر و سفره عمیق ۴.۰۹ متر نسبت به دراز مدت کاهش یافته است.
وی بیان کرد: ذخیره سفره های آب زیرزمینی به میزان ۱۸۴میلیون مترمکعب نسبت به دوره مشابه در دراز مدت کاهش یافته است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان افزود: در این جلسه مقرر شد در کارگروه سازگاری با کم آبی برنامه ای جامع را برای کل استان تدوین نمائیم که در آینده بتوانیم برنامه های عملیاتی کاربردی انجام دهیم. امروزه با افزایش دما و تغییر اقلیم مواجه هستیم و باید  با همکاری تمام ذی‌نفعان برنامه ای تدوین کنیم که بین منابع ومصارف آب تعادل ایجاد کنیم.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات