برنامه جامع مدیریت زیست بوم تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری نهایی شد

برنامه جامع مدیریت زیست بوم تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری نهایی شد

به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، در کارگاهی که در فرهنگسرای شهر بروجن با حضور جوامع محلی، دهیاران، ذینفعان حاشیه تالاب گندمان و با حضور کارشناسان ادارات و نهادهای استانی، شهرستانی و همچنین بخش گندمان برگزار شد، پس از بررسی های اولیه در کارگروه های مشورتی جلسات قبل و تهیه پیش نویس اولیه این طرح جامع با اعلام نظر دستگاه های مرتبط تدوین شد. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در ارتباط با این سلسله کارگاه‌ها گفت: در گام نخست تحلیل ذینفعان تالاب مورد بررسی قرار گرفت، در گام دوم تهدیدات و مشکلات تالاب گندمان شناسایی، در گام سوم درخت مشکلات ترسیم و راه کارهای مقابله با آنها در پیش نویس اولیه تدوین، در گام چهارم پروتکل پایش تالاب در سه سطح، آب و خاک، تنوع زیستی و معیشت جوامع محلی تدوین و در گام نهایی این طرح، زون بندی و پهنه بندی حوزه تالاب گندمان مشخص که در این پهنه بندی مناطق با حساسیت بسیار زیاد، زیاد، متوسط، کم و بسیار کم تعیین شد. شهرام احمدی اظهار داشت: در این گام دلیل حساسیت و کارکرد هر زون با دستگاه متولی آن مشخص و این طرح نهایی جامع پس از تدوین و رفع نواقص و کارشناسیهای لازم جهت تایید به شورای برنامه ریزی استان ارسال خواهد شد.

این مقام مسئول عنوان کرد: با برگزاری این کارگاه مشورتی برنامه تدوین شده جامع مدیریت زیست بوم تالاب گندمان در این گام پس از تصویب در شورای برنامه ریزی استان در سال آینده به مرحله اجرا در خواهد آمد و این میراث الهی با چشم انداز ۲۵ ساله تعریف شده هرچه بهتر مدیریت خواهد شد.

احمدی در پایان با اشاره به اقدامات حفاظت محیط زیست برای احیای تالاب گندمان، بر اهمیت حفظ تالاب ها در زندگی و محیط زیست تاکید داشت و تصریح کرد: چهارمحال و بختیاری تنها استانی در کشور است که پیشگام تهیه تدوین برنامه جامع تالاب های چغاخور و گندمان را دارد که تالاب بین المللی چغاخور در فاز اجرا و تالاب گندمان در فاز تصویب برنامه قراردارد.

گفتنی است: تالاب گندمان با حدود ۱۰۷۰ هکتار وسعت در فاصله ۶۰ کیلومتری شهرکرد در شهرستان بروجن قرار دارد. این تالاب جزء ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری ایران و مهمترین زیستگاههای جانوری کشور برای اسکان دائم پرندگان بومی و تخم گذاری پرندگان مهاجر به شمار می رود که در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی(لندن-۱۳۵۲) به ثبت رسیده است.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختيارى

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختيارى

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختيارى یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات