در هفت سین امسال به جای سبزه از نهال استفاده کنیم و در روز سیزده به در آن را در طبیعت بکاریم (به پویش #سبزه_ماندگار بپیوندیم

در هفت سین امسال به جای سبزه از نهال استفاده کنیم و در روز سیزده به در آن را در طبیعت بکاریم (به پویش #سبزه_ماندگار بپیوندیم

به گفته کارشناسان هر خانواده به طور متوسط ۲۵۰ گرم گندم برای کاشت سبزه عید مصرف می‌کند که با به شمار آوردن کل خانوارهای ایرانی، هر سال ۶ میلیون تن گندم به هدر می‌رود.

در کنار گندم، مقدار زیادی آب نیز برای به ثمر رساندن این سبزه‌ها استفاده شده و درنهایت پس از ۱۳ روز بدون کاربرد و استفاده موثر در طبیعت رها می‌شوند.

این در حالیست برای تامین گندم مورد نیاز کشور ناچار به واردات از سایر کشورها هستیم و شایسته نیست با تکرار بی‌هدف یک سنت به اقتصاد کشور آسیب زده شود.

پویش "سبزه ماندگار" به این امید راه اندازی شده است که با گسترش آن از اسراف گندم، این ماده غذایی با ارزش جلوگیری شود.

این پویش اعلام می‌کند که در سفره هفت سین سال نو به جای سبزه از نهال‌های زیبا استفاده کرده و ۱۳ فروردین آن را در طبیعت بکارید تا هم از هدررفت گندم جلوگیری کرده و هم به ایجاد فضای سبز پایدار کمک کنید.

مردم می‌توانند به جای گندم از هسته میوه‌هایی چون پرتقال و نارنج نیز برای کاشت سبزه استفاده کرده و پس از جوانه‌زدن با کشت آن در گلدان یک درختچه زیبا در منزل خود داشته باشند.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات