مشکلات خطوط لوله نفت و گاز خوزستان از بحران‌های نهفته استان است

مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان گفت: مشکلات خطوط لوله نفت و گاز در استان خوزستان یکی از بحران های نهفته خوزستان به شمار می رود که گهگاهی آشکار می شود و در ۲ سال اخیر نیز شاهد آن‌ها بوده ایم.

کیامرث حاجی زاده شامگاه یکشنبه در سی و ششمین شورای هماهنگی مدیریت بحران استان خوزستان در سالن امام رضا شرکت نفت اهواز اظهار داشت: در ۲ سال گذشته انفجارها و آتشسوزی‌های خطوط لوله در شهرستان هایی مانند باغملک، ابوالفارس رامهرمز، حسینیه اندیمشک و انفجار اخیر خطوط لوله گاز در منطقه برومی اهواز رخ داده که متاسفانه برخی از آنها نیز تلفات جانی داشته است.

وی ادامه داد: لازمه کاهش این خسارات و بحران ها پیشگیری از وقوع آن‌ها است البته وزارت نفت اعتبارات خوبی برای بازسازی چاه ها قرار داده است که امیدواریم از این اعتبارات در جهت بازسازی خطوط لوله نفت و گاز استفاده شود.

مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان با اشاره به این که بارندگی های اخیر فضای استان را برای حضور هر چه بیشتر مسافارن نوروزی مهیا کرده است بیان کرد: امسال شاهد حضور مسافران نوروزی و کاروان های راهیان نور بیشتری نسبت به سال قبل خواهیم بود لذا ضرورت دارد اطلاعیه ها و اخطاریه هایی که از سوی ستاد بحران برای دستگاه های اجرایی و مردم صادر می شود جدی گرفته شوند و همه دستگاه ها نیز به مظور آمادگی هر چه بیشتر کشیک ایام نوروز خود را برقرار سازند.

وی در ادامه با اشاره به روند بحران های متعدد در خوزستان گفت: حدودا ۱۵ سال استان خوزستان با پدیده ریزگردها رو به رو است که اوج این بحران را در بهمن ۹۵ و قطعی گسترده برق شاهد بودیم که می توان علت اصلی بروز این بحران را ناشی از مشکلات زیرساختی خوزستان دانست.

حاجی زاده با اشاره به پیام مقام معظم رهبری و پای کار آمدن دولت تدبیر و امید بیان کرد: خوشبختانه این تهدید به فرصتی برای بازسازی زیرساخت های استان تبدیل شد و اغلب متوجه شدند که خوزستان در حوزه زیرساخت ها و آمادگی جهت مقابله با بحران ضعف دارد.

وی با اشاره به وجود ۳۶۰ هزار هکتار کانون بحرانی ریزگرد در استان خوزستان بیان کرد: تاکنون حدود ۵۰ هزار هکتار از این کانون ها مالچ پاشی، آب اندازی و نهالکاری شده است.

مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان با اشاره بحران خشکسالی به عنوان دیگر ابربحران خوزستان در سالی که گذشت گفت: بخشی از مشکلات خشکسالی به دلیل تصمیمات نادرست زیست‌محیطی است که موجب شد آثار خشکسالی در خوزستان بیشتر نشان داده شود.

وی با اشاره به بروز تر سالی در سال آبی جاری بیان کرد: میانگین بارش خوزستان در چهار ماهه اخی بیش از ۴۰۰ میلیمتر است در حالی‌ که در ۴۰ سال اخیر میانگین بارش ۱۸۲ میلیمتر و در سال گذشته ۱۴۰ میلیمتر بوده است.

حاجی زاده با بیان این که سد کرخه امسال یک دوره بازگشت صد ساله را تجربه کرده است بیان کرد: با وجود این که خروجی سد ۲۰۰ متر مکعب بود اما امسال شاهد بودیم تنها در یک ساعت ۶ هزار و ۸۷۵ مترمکعب ورودی سد کرخه بود.

وی بروز سیلاب اخیر را ناشی از لایروبی نشدن رودخانه‌ها، شکسته شدن برخی سیل‌بندها و تجاوز به حریم رودخانه‌ها بیان کرد و گفت: با اعتبار ۶۱۰ میلیارد ریال ترمیم و اصلاح سیل بندها در استان مصوب و ابلاغ شد که ضرورت دارد سازمان آب و برق خوزستان با برنامه ریزی صحیح نقاط آسیب پذیر در عرصه رودخانه ها ایمن کند.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان

    منبع خبر

    اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان

    اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات