تنها برق یک روستای سیل‌زده مازندران قطع است/ سد شهید رجایی جلوی یک تراژدی غم‌بار انسانی را گرفت

تنها برق یک روستای سیل‌زده مازندران قطع است/ سد شهید رجایی جلوی یک تراژدی غم‌بار انسانی را گرفت

رضا اردکانیان در حاشیه بازدید از مناطق سیل شهرستان سیمرغ استان مازندران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، بر لزوم باز نگه داشتن مسیر رودخانه‌ها تاکید کرد و گفت: جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و لایروبی‌های به موقع امر مهمی است که باید به شکل جدی مورد توجه قرار بگیرد. در مقاطعی که سال‌های خشکی را سپری می‌کنیم طبیعی است که مسیر طبیعی رودخانه را فراموش می‌کنیم و با تعرض به آن اقدام به زراعت و ساخت و ساز در مسیر رودخانه می‌کنیم که همین امر در زمان وقوع سیلاب منجر به بروز خسارت‌های مادی و جانی می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه توسعه شهرنشینی میزان نفوذ آب در خاک را کاهش می‌دهد، ادامه داد: بایستی پوشش گیاهی این مناطق حفظ شود چرا که تخریب جنگل‌ها برای ساخت و ساز و جاده سازی نامتعارف موجب افزایش سیلاب می‌شود.
وزیر نیرو کنترل سیلاب را یکی از اصلی‌ترین کاربردهای مخازن سدهای بزرگ در دنیا دانست و افزود: در صورت عدم وجود سد شهید رجایی ممکن بود ده‌ها میلیون مترمکعب آب ناشی از سیلاب که در مخزن این سد آرام گرفته است، در منطقه جاری شده و یک تراژدی غمبار انسانی را در آستانه سال نو برای استان مازندران ایجاد کند.
اردکانیان به تشریح آخرین وضعیت آب و برق مناطق سیل زده استان مازندان پرداخت و گفت: همزمان با وقوع سیلاب در استان حدود ۱۸۶ روستای مازندران دچار قطعی برق شده و نزدیک به ۴۰ درصد فیدرهای ۲۰ کیلوولت استان نیز قطع شده بود که با تلاش‌های صورت گرفته تیم‌های عملیاتی وزارت نیرو در کمتر از چهار ساعت تجهیزات یاد شده به مدار بازگشتند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تنها یک روستای بی برق در استان مازندران باقی مانده است که این بخش نیز به دلیل نبود معبر دسترسی دارای مشکل تامین برق است و در تلاشیم هر چه سریعتر مشکل برق این روستا نیز برطرف شود.
وزیر نیرو در پایان گفت: از میان ۲۰۰ روستای استان که با مشکل تامین آب شرب روبه‌شوند، بخش قابل توجهی از مشکلات این مناطق نیز برطرف شده است.

لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات