دومین جشنواره فرهنگ و سنن ایرانی نوروز ۹۸ در قزوین برگزار می شود

دومین جشنواره فرهنگ و سنن ایرانی نوروز ۹۸ در قزوین برگزار می شود

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین؛ درافشانی با اعلام این خبر افزود: احیای سنت های آئینی و کهن ایرانی و در حال فراموشی و انتقال آن به نسل جوان، ایجاد روحیه نشاط اجتماعی در بین شهروندان و گردشگران نوروزی، معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های فرهنگی، هنری، اجتماعی و تاریخی از جمله اهداف برگزاری دومین جشنواره فرهنگ و سنن ایرانی است.

وی معرفی بناهای تاریخی، گردشگری و مذهبی قزوین برای تحقق شعار قزوین شاداب؛ نزدیک ترین مقصد، معرفی شیرینی و غذاهای ستنی قزوین و آشنایی با اقوام ملی و استانی و همچنین معرفی شایسته شهر قزوین به منظور ایجاد زمینه های سرمایه گذاری اقتصادی، گردشگری و فرهنگی را از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد.

این مسئول افزود: شهرداری همه ساله برنامه های متنوعی برای ایام نوروز و استقبال از مسافران نوروزی تدارک می بیند و امسال نیز برنامه های خود را در دو  بخش پیش از سال جدید و همزمان با ایام عید به اجرا می گذارد.

درافشانی اضافه کرد: برنامه های نوروزی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری با محوریت نشاط اجتماعی علاوه بر مناطق مرکزی شهر، نواحی کم برخوردار و منفصل شهری را نیز در برگرفته است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: تلاش داریم اجرای برنامه های خود را با مشارکت و همراهی مردم پیش ببریم و در این راستا از توان سمن ها و انجمن های مردم نهاد نیز استفاده خواهیم کرد.

درافشانی تصریح کرد: مردم نقش محوری را در برنامه های مورد اجرای این سازمان در قالب برنامه های طنز، مسابقه، نمایش، ترافیک و آموزش خواهند داشت.

وی افزود: براساس هماهنگی های لازم با اداره کل میراث فرهنگی، برپایی جایگاه های مناسب مشترک جهت اجرای برنامه های نوروزی و اطلاع رسانی از ظرفیت های گردشگری و برنامه های نوروزی به میهمانان با توزیع بروشور، کتاب و نقشه های مورد نظر در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین گفت: برپایی کاروان شادی عمو نوروز با دوچرخه از جمله برنامه ها نوروزی شهرداری قزوین است که با هدف حفظ و احیای سنت دیرینه نوروز، ایجاد نشاط اجتماعی و ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه از ۲۶ تا ۲۹  اسفند ماه در سطح شهر قزوین در حال اجرا است.

درافشانی افزود: ماشین شادی همراه با دلقک و عروسک ها از دیگر اقدامات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری است که با برنامه های شاد فرهنگی و آموزشی از ۲۸ اسفند ماه تا ششم فروردین ۹۸ برگزار می شود.

وی اظهار کرد: همچنین اجرای برنامه اتوبوس گردشگری همراه با اجرای برنامه های مفرح فرهنگی توسط حاجی فیروز  در قالب کاروان شادی در سطح شهر از دیگر نامه های نوروزی شهرداری به مناسبت فرا رسیدن سال جدید است.

درافشانی در ادامه گفت: کاروان محله با نشاط با برنامه های مفرح فرهنگی از جمله برنامه های نوروزی است که به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین از ۲۶ اسفند ماه سال جاری تا ۱۳ فروردین ماه ۹۸ در سطح شهر قزوین در حال برگزاری است.

وی اجری سه جشن عمو نوروز در خانه های فرهنگ سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین، برگزاری دو برنامه عمو نوروز در میدان آزادی و سالن کوثر با حضور ایتام و اجرای جشنواره سین سبز با موضوع مسابقه هفت سین و سبزه را از دیگر برنامه های نوروزی سازمان سازمان ذکر کرد.

رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین گفت: اجرای بیش از ۱۰۰ برنامه مفرح فرهنگی، مذهبی، ورزشی و هنری در دومین جشنواره فرهنگ و سنن ایرانی پیش بینی شده است.

درافشانی افزود: اجرای برنامه آئینی توسط استان های گلستان، خوزستان، خراسان شمالی، کردستان، آذربایجان و قزوین از جمله برنامه های دومین جشنواره فرهنگ و سنن ایرانی است.

وی اجرای استیج جنگ عصرگاهی خانواده با محوریت کودک، خانواده و هویت را از دیگر برنامه های آموزشی فرهنگی دومین جشنواره فرهنگ و سنن ایرانی ذکر کرد.

این مسئول با بیان این مطلب که حضور هنرمندان و  چهره های مطرح کشوری از دیگر بخش های دومین جشنواره فرهنگ و سنن ایرانی است،افزود:بیش از ۸۰ درصد برنامه های این جشنواره با استفاده از هنرمندان بومی اجرا می شود و با این کار زمینه اشتغال برای هنرمندان استانی نیز فراهم می شود.

درافشانی افزود: برنامه های آئینی سنتی، اجرای طنز با محوریت سنن و گردشگری، تکم خوانی، ساز و دهل، حاجی فیروز و تن پوش ها و شاهنامه خوانی، رادیو نمایشگاه،موسیقی،تئاتر روحوضی،خیمه شب بازی،اجرای برنامه های مفرح فرهنگی توسط حاجی فیروز،حضور کارشناسان اقوام و سنن و ... از دیگر برنامه های جشنواره است.

وی بیان کرد:برگزاری همایش بازی های بومی محلی با حضور استان های کردستان،خراسان شمالی،آذربایجان غربی از دیگر برنامه های جشنواره است که استان های مذکور به ارائه بازی های بومی محلی و آئین های سنتی،صنایع دستی خود به همراه با برپایی سیاه چادر خواهند پرداخت.

وی برگزاری نمایشگاه صنایع دستی همراه با پخت سمنو و نان محلی،اجرای زنده سفالگری ویژه کودکان،معرفی اماکن تاریخی،فرهنگی و مذهبی شهر قزوین به گردشگران و برنامه های شاد فرهنگی دیگر در موزه مردم شناسی حمام قجر را از دیگر اقدامات نوروزی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری ذکر کرد.

پایان پیام.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری قزوین

  منبع خبر

  شهرداری قزوین

  شهرداری قزوین

  شهرداری قزوین یک شهرداری در شهر قزوین می باشد

   نظرات