مسیل یزد در مسیر آبادانی

صبح روز چهارشنبه هفتم فروردین ماه، بازدید میدانی از وضعیت فعلی محدوده مسیل یزد با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهرداری و استانی انجام شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری یزد، صبح روز چهارشنبه هفتم فروردین ماه، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر، سرپرست و مدیر منطقه دو شهرداری یزد،معاونین خدمات شهری و حمل و نقل و امور زیربنایی شهرداری، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان، مدیر کل مدیریت بحران استانداری و جمعی از مدیران و مسئولان از مسیل یزد در محدوده بلوار دانشجو با هدف بهسازی رودخانه مرکزی بازدید نمودند.

حسین صالحیان معاون خدمات شهری شهرداری یزد در این بازدید گفت: علی رغم پاکسازی مسیل از خاک و نخاله تخلیه شده و ایجاد دیوار و حصار بستر رودخانه در سال های گذشته توسط شهرداری یزد، متاسفانه شهروندانی بدون رعایت مسائل شهری نسبت به ساخت و ساز غیر مجاز و همچنین تخلیه ضایعات در این مسیر اقدام نموده اند که بار مضاعفی بر دوش مدیریت شهری است.

وی هزینه دیوارکشی بستر رودخانه را بسیار زیاد عنوان کرد و افزود: بدون شک استفاده از این مسیل می‌تواند موجب کاهش مشکلات ترافیکی، افزایش سطح سلامت جامعه و افزایش سطح سرانه فضای سبز شهر یزد شود، لذا همکاران ما در حوزه معاونت شهرسازی و معماری، در حال بررسی و مطالعه دقیق و تعریف شده مسیل رودخانه بوده و برداشته های دقیق در این زمینه صورت گرفته است تا شهروندان در مواقع غیر بحران از این مسیر برای تفریح و دوچرخه سواری در راستای گسترش ورزش استفاده نمایند.

معاون خدمات شهری شهرداری یزد تصریح کرد: شاید به ‌ندرت شاهد وجود مسیر رودخانه در شهری باشیم که از کل شهر عبور کند، وجود این مسیل در یزد، فرصت بسیار خوبی برای مدیران شهری است تا بهترین بهره را از این توانمندی ببرند و امیدوارم با تامین اعتباری که از طرف شهرداری یزد انجام خواهد شد، شاهد عملیاتی شدن این پروژه در سال جاری باشیم.

صالحیان یکی دیگر از اهداف این پروژه را هدایت و جمع آوری آب های سطحی شهر که در حاشیه امن و حریم رودخانه قرار دارد دانست و افزود: از آب جمع آوری شده می توان به عنوان منبعی برای ذخیره آب مصرفی فضای سبز استفاده کرد.

در ادامه این بازدید سید ابوالفضل کشفی مدیر منطقه دو شهرداری یزد گفت: با عنایت به اتفاقات ناگوار اخیر که در سطح کشور در خصوص بحران های ناشی از حوادث طبیعی روان آب های حاصل از بارندگی و نیز سیلابی شدن رودهای قدیمی و رودخانه ها و مسیل های داخل شهر، این بازدید در راستای پیشگیری از وقوع بحران سیل در شهر یزد انجام شد.

وی همچنین ضمن توضیحاتی از وضعیت فعلی این محدوده، از اجرایی شدن طرح اَبَر پروژه احیای مسیل و رودخانه مرکزی یزد با همکاری دستگاه های اجرایی استان در این منطقه خبر داد و افزود: این طرح باعث کاهش بار ترافیکی معابر اصلی می شود و همچنین می تواند خطی برای انتقال آب های ناشی از باران های سیل آسا در آینده باشد.

مدیر منطقه دو شهرداری یزد از توجه ویژه مسئولین استان به این مسیل قدیمی خاطر نشان ساخت: با عنایت به طرح اجرایی مصوبی که سال گذشته به منطقه ابلاغ شد و نیز عملیات عمرانی که در طول مسیر حادث گردیده، تعامل بین بخشی ارگان های ذیربط و نیز تامین اعتبار لازم در خصوص انجام فاز یک اَبَر پروژه احیای مسیل رودخانه مرکزی یزد به عنوان جاده سلامت را خواستار شد.

کشفی با بیان این که طول مسیر این پروژه بیش از دو کیلومتر، عرض سی و پنج متر و از ابتدای بلوار دانشجو آغاز و تا بلوار شهید دشتی ادامه دارد تصریح کرد: اجرایی شدن این طرح منوط به آزادسازی و همکاری مالکین در این محدوده است.

وی همچنین با اشاره به این که قسمتی از دیوار چینی رودخانه انجام شده است، گفت: با تامین اعتبار توسط شهرداری یزد و با همکاری شرکت آب منطقه ای استان، این طرح از جمله طرح هایی می باشد که با ایجاد لاین کناری و امن سازی حاشیه رودخانه، پروژه ای ارزنده خواهد بود.

در پایان بازدید هر یک از مسئولین توضیحانی درخصوص چگونگی انجام این پروژه بیان نمودند و مقرر شد در جلسه ای با محوریت شورای اسلامی شهر درخصوص چگونگی اجرای پروژه و تسریع در روند فعالیت عمرانی و آزاد سازی مسیر اتخاذ تصمیم شود.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری یزد

  منبع خبر

  شهرداری یزد

  شهرداری یزد

  شهرداری یزد یک شهرداری در شهر یزد می باشد

   نظرات