ذخیره ۲۴۰ میلیون متر مکعب آب در سه سد بزرگ استان مرکزی

با بارش های اخیر و افزایش ورودی آب تا کنون ۲۴۰ میلیون متر مکعب آب در سه سد بزرگ استان ذخیره شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی گفت: در سال آبی جاری تاکنون ۳۶۰ میلیمتر بارش به ثبت رسیده است که این میزان بارش باعث جاری شدن و سیلابی شدن رودخانه‌ها و افزایش ذخیره سدهای استان شده به نحوی که سد کمال صالح در شازند با ذخیره ۹۵ میلیون متر مکعب آب سرریز شده و ۸۵ متر مکعب آب در هر ثانیه از این سد سرریز می شود .

مهندس آمره ای افزود : رودخانه قره چای هم با عبور ۴۵ متر مکعب آب بر ثانیه به صورت سیلابی در آمده است که پس از عبور از استان های همدان و مرکزی به سد ساوه می رسد و تا کنون ۶۵ میلیون متر مکعب آب پشت سد ساوه ذخیره شده است که این سد گنجایش ۲۹۰ میلیون مترمکعب آب را دارد .

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: رودخانه قم رود هم که از شهرستان‌های خمین ، محلات و دلیجان عبور می‌کند با دبی ۲۰ متر مکعب بر ثانیه به سد دلیجان می ریزد که تاکنون ۵۰ میلیون متر مکعب آب در سد دلیجان ذخیره شده است و گنجایش مخزن این سد ۱۸۰ میلیون متر مکعب است .

مهندس آمره ای همچنین افزود: تالاب میقان اراک هم که با جاری شدن رودخانه های فصلی پرآب شده تاکنون ۲۵ میلیون مترمکعب آب را در خود ذخیره کرده که این تاثیر به سزایی در کنترل ریزگردها با منشا کویر میقان خواهد داشت .

لینک اصل خبر در سایت شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    منبع خبر

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی یک شرکت می باشد

      نظرات