مدیر کل حفاظت محیط زیست:هم استانی های  عزیز ماهی های قرمز خودرا به بوستان های دارای حوضچه های بسته تحویل نمایند

مدیر کل حفاظت محیط زیست:هم استانی های عزیز ماهی های قرمز خودرا به بوستان های دارای حوضچه های بسته تحویل نمایند

با توجه به پایان تعطیلات نوروزی و فرا رسیدن سیزدهم فروردین ماه (روز طبیعت) مهندس شاکری مدیر کل حفاظت محیط زیست استان با آرزوی گذرانیدن ایامی خوش و بدون تخریب دراین روز توصیه هایی را به مسافرین وگردشگران خاطرنشان کرد.

به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان کرمان مهندس مرجان شاکری مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان در آستانه روز سیزدهم فروردین باتوجه به فرا رسیدن روزهای پایان ایام تعطیلات نوروزی وفرا رسیدن روز طبیعت ومسافرت های مخصوص این روز توصیه هایی به گردشگران به شرح ذیل نمود:
۱- طبیعت گردی در ایام نوروز نقطه عطفی در رویارویی انسان با مظاهر طبیعت است و در این میان مسافران محترم با همت و تلاش خود ضمن بهره مندی از این مواهب الهی و ارزش های خدادادی با رعایت اخلاق زیست محیطی و بهره مندی از آموزه های دینی ، صیانت از جلوه های الهی را سرلوحه رفتار و منش خود قرار دهند و در حفظ طبیعت و محیط زیست کوشا باشند.
۲- محیط زیست سالم جزو سرمایه‌های اجتماعی محسوب می‌شود که همه وظیفه داریم در حفاظت و نگهداری از این مواهب طبیعی کوشا باشیم و بی توجهی به حفظ و پاسداشت طبیعت در نهایت با تخریب محیط زیست همراه خواهد بود که این خود مشکلات عدیده‌ای را برای تمامی جانداران از جمله خود انسان‌ها به وجود می‌آورد پس بیاییم همه ما دیده بان طبیعت سرزمین خود باشیم و برای حفظ محیط زیست سرزمین پهناور ایران ، احساس مسئولیت کنیم و بارعایت آرامش وبدور از توهین ودرگیری به متخلفان تذکر دهیم.
۳- با توجه به فصل گلدهی گیاهان، محل اسکان خود را به گونه ای انتخاب نماییم که از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه های درختان خودداری شود.
۴- گردشگران محترم تا حد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیستند به همراه داشته باشند و در صورت نیاز به آتش، حتی الامکان از ذغال آماده استفاده کنند و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان جلوگیری نمایند و حتماً خاکستر آتش را نیز با آب و خاک خاموش کنند. همچنین از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنند . بهترین کار همراه داشتن کپسولهای سفری گازی کوچک است.
۵- گردشگران کیسه مخصوص جمع آوری زباله را همراه خود برده و در پایان روز زباله‌های بجای مانده را به ایستگاه های مسقر تحویل دهند و زباله های خود را در جنگل، کنار چشمه های آب ، مناطق کوهستانی و دره ها رها نکنند.
۶- جلوگیری از شکار و صید حیات وحش و عدم حمل هرگونه سلاح، تبر، اره و تور صیادی از دیگر توصیه های این اداره کل به مردم است. هموطنان عزیز ، به جای شکار حیوانات وچیدن گلها و گیاهان، از آنها عکس بگیرند و سالها از دیدن آن عکس لذت ببرند.
۷- ماهی های سرخ هفت سین را فقط در استخرها و حوضچه های بسته رها کرده و یا محل های جمع آوری همچون پارک ها وبوستان ها تحویل دهند و از رها کردن آنها در رودخانه ها جداً خودداری نمایند.
۸- تفرجگران نوروز در صورت مواجه شدن با هر گونه حریق در جنگل نسبت به خاموش کردن آن اقدام و یا با مراکز آتش نشانی ، محیط زیست و منابع طبیعی تماس گرفته و موضوع را گزارش کنند.
۹- سبزه های هفت سین را در خیابانها و طبیعت رها نکنند.
۱۰- مسافران نوروزی به منظور بهره‌مند شدن از محیط زیستی زیبا، سالم و با نشاط، در پاسداشت طبیعت کوشا باشند و با رعایت توصیه‌های زیست محیطی و بهداشتی، با ماموران و کارشناسان حفاظت محیط زیست همکاری کنند.
۱۱- پاکیزه‌ نگه‌داشتن حاشیه‌های رودخانه‌ها و نهرهای طبیعی که در نقاط مختلف کشور جاری هستند نیز مورد تاکید اداره کل حفاظت محیط زیست است.
۱۲- حتی المقدور از ظروف یکبار مصرف و پلاستیکی استفاده نکرده و مروج طرح #دوباره_ بی_زباله باشیم.
در پایان از همه مسافرین عزیزی که قصد عزیمت به دیار کریمان را دارند، ضمن توجه کامل به حفظ محیط زیست،خواهشمندیم با مامورین اجرایی حفاظت محیط زیست، همکاری لازم را بعمل آورند.
لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات