سیلاب ۴۰ تالاب بزرگ کشور را سیراب کرد/ وضعیت تحت کنترل است و جای هیچگونه نگرانی نیست

سیلاب ۴۰ تالاب بزرگ کشور را سیراب کرد/ وضعیت تحت کنترل است و جای هیچگونه نگرانی نیست


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "رضا اردکانیان" در گفت‌وگوی زنده با بخش خبر ساعت ۲۱ امشب (سه‌شنبه) با بیان اینکه برای فراهم کردن ۵ میلیارد مترمکعب آب شیرین، نیازمند شیرین‌سازی آب دریا با صرف ۲.۵ میلیارد دلار هزینه بودیم، افزود: اکنون این نعمت در اختیار ماست.
وی با اشاره به اینکه این حجم آب به مصارف عمده‌ای خواهد رسید، ادامه داد: از این طریق مصارف شرب شهرهای مهم کشور از جمله مشهد از سد دوستی، زاهدان و زابل از چاه نیمه‌ها، اصفهان و یزد از زاینده‌رود، مرودشت و شیراز از سد درودزن و شهرهای زیادی در استان های هرمزگان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، فارس و خوزستان از سد کوثر تامین خواهد شد.
وزیر نیرو اضافه کرد: تالاب‌های کشور نیز پس از سالیان سال از این سیلاب بهره مند شده و ۴۰ تالاب بزرگ کشور سیراب شده است. علاوه بر آن دریاچه ارومیه نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.
اردکانیان یکی از راه‌های کاهش خسارات سیل را تخلیه منازل در معرض خطر عنوان کرد و افزود: هنگامی که مردم به هشدارها توجه کرده و از مستحدثات کرانه رودخانه‌ها فاصله می‌گیرند، شاهد حوادث جانی نخواهیم بود و انشاءالله پس از چند روز پس از بهبود شرایط به خانه و کاشانه خود باز خواهند گشت.
وزیر نیرو در خصوص وضعیت سیلاب در استان خوزستان با اشاره به شرایط نسبتا حساس ساعات اولیه امروز ادامه داد: به‌دلیل رواناب ناشی از تحولات استان لرستان و بارش‌های شدید، سیلابی به بزرگی بیش از ۸۰۰۰ متر مکعب در ثانیه وارد کرخه شد که خوشبختانه در حال حاضر رو به کاهش است.
وی تصریح کرد: طبق اطلاعات ارائه شده، از ساعت ۱۸ امروز سه‌شنبه، ورودی کرخه حدود ۳۵۰۰ متر مکعب در ثانیه و ورودی دز نیز به ۳۰۰۰ مترمکعب در ثانیه رسیده و خروجی از این دو سد به‌گونه‌ای محاسبه می‌شود که میزان ذخیره هیچکدام از سدها از حد مجاز خارج نشود.
اردکانیان در پاسخ به این سئوال که سرریز امروز سد کرخه خارج از کنترل بوده است یا خیر، گفت: بهره‌بردار از سد، طبق دستورالعمل‌های دریافتی بخشی از آب ذخیره شده را از طریق سرریز سد رها می‌کند که در سد کرخه وضعیت این گونه بوده؛ وضعیت کاملا تحت کنترل است و جای هیچگونه نگرانی نیست.

لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات