شمال استان کرمان همچنان در وضعیت خشکسالی است

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان گفت: متاسفانه شمال استان کرمان در وضعیت خشکسالی بوده و با توجه به بارندگی های اخیر در کشور و این استان، وضعیت خشکسالی در این منطقه همچنان باقی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کرمان، مهندس ابراهیم علیزاده رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، در خصوص وضعیت سدهای استان کرمان پس از بارندگی های اخیر گفت: ظرفیت سد سیرجان ۳۸ میلیون متر مکعب بوده که اکنون ۱۰ میلیون مترمکعب آب پشت آن ذخیره شده است .

وی ۴۰ میلیون مترمکعب را میزان ظرفیت سد بافت دانست و بیان کرد: سد بافت در حال حاضر فقط ۳۳ میلیون مترمکعب آب ذخیره دارد، از ۳۳۰ میلیون مترمکعب ظرفیت سد جیرفت، ۱۸۰ میلیون مترمکعب پر شده و مابقی ظرفیت سد خالی است، ضمن آنکه سد بم نیز ۱۷۰ میلیون مترمکعب ظرفیت دارد که هم اکنون ۱۴۰ میلیون آب در مخزن آن ذخیره شده است .

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان از رصد لحظه‌ای مخازن سدهای استان برای تنظیم ورودی و خروجی آب سدها خبر داد و اظهار کرد: متوسط  بلندمدت بارندگی استان ۱۲۹ میلیمتر است که در سال آبی گذشته (مهر سال ۹۶ تا مهرسال‌ ۹۷)  استان کرمان ۵۳ میلیمتر بارندگی داشته است اما در سال آبی جاری (مهر ۹۷ تاکنون) ۱۲۰ میلیمتر متوسط بارندگی ایستگاه‌های آب منطقه‌ای را نشان می‌دهد .

مهندس علیزاده به علت اختلاف میانگین بارندگی شرکت آب منطقه‌ای با اداره کل هواشناسی پرداخت و عنوان کرد: تعداد ایستگاه‌ها، محل قرارگیری ایستگاه‌ها و روش اندازه‌گیری متوسط بارندگی‌ها از مهمترین دلایل اختلاف آمار بارندگی‌های بین این دو نهاد است .

مهندس علیزاده در ادامه از انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران سخن به میان آورد و به ایسنا گفت: این پروژه توسط بخش خصوصی در حال اجرا می‌باشد و آنها پیش‌بینی کردند در نیمه دوم سال ۹۸ آب از خلیج فارس به صنایع سیرجان می‌رسد .

وی در زمینه میزان بحران خشکسالی استان در سال جاری گفت: تابستان امسال بهتر از سال گذشته است اما متاسفانه تغییر اقلیم باعث بهم خوردن توازن بارندگی‌ها شده به‌طوری‌که اختلاف بارندگی‌ها در مناطق مختلف استان کرمان از ۴۶۰ میلیمتر تا ۱۴ میلیمتر است، لذا این بارندگی‌ها دلیل بر بهبودی وضعیت همه نقاط نیست .

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه مشکلات شمال استان در خصوص خشکسالی هنوز به‌جای خودش باقی است .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای كرمان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای كرمان

    شركت آب منطقه‌ای كرمان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات