استان مرکزی ۱۰ درصد نیاز سیل زدگان را تامین کند

آقازاده استاندار مرکزی در پانزدهمین جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در سال ۹۸ که با حضور حضرت آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، گفت: تامین ۱۰ درصد از فهرست نیازهای مناطق سیل زده با تشکیل ستاد کمک رسانی در ۲۴ ساعت آتی مد نظر قرار گیرد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: ۱۰ درصد اقلام مورد نیاز استان خوزستان ۲۴ قلم کالا شامل خوراک، پوشاک، پتو، آب معدنی، موکت، صابون، چراغ، حبوبات و کلمن آب است .

وی ابیان کرد: ۱۲ فرمانداری استان نیز با بسیج امکانات نسبت به جمع آوری اقلام اعلامی بکوشند .

استاندار مرکزی گفت: فرماندار اراک نسبت به سایر فرمانداری ها وظیفه سنگین تری را برعهده دارد زیرا باید بخش عمده فهرست مورد نیاز استان خوزستان را تامین کند .

آقازاده افزود: کارخانه و واحدهای تولید بزرگ استان نیز هم کمک نقدی و هم کمک های غیرنقدی خود را در اختیار ستاد جمع آوری قرار دهند .

وی اظهار داشت:استان مرکزی می تواند چهار هزار تن ظروف یکبار مصرف، ۴۰ هزار قوطی کنسرو، ۲ تا ۳ تن چای، چهار هزار چادر اسکان، ۳۰ تا ۴۰ هزار تخته پتو، لوازم بهداشتی ویژه بانوان و کودکان، کشمش، موکت، حبوبات و آب معدنی را برای استان خوزستان تهیه و در اختیار سپاه روح الله برای ارسال قراردهد .

استاندار مرکزی گفت: لازم است از ظرفیت سازمان صنعت، معدن استان، اتاق اصناف، اتاق بازرگانی برای تامین مایحتاج مورد نیاز مناطق سیل زده استفاده شود .

آقازاده افزود: باید از فضای مجازی برای مشارکت شهروندان استان مرکزی در این اقدام خداپسندانه بهره گرفته شود .

وی اظهار داشت: هموطنان ما در استان های سیل زده شرایط سختی را می گذرانند که نیاز است با تمام توان به آنان کمک شود .

استاندار مرکزی گفت: علاوه بر آمادگی برای موج بارش جدید باید نگاه ویژه ای به استان های زلزله زده داشت تا در حد توان به آنان کمک شود .

آقازاده افزود: همه تلاش ها باید معطوف به کمک رسانی به مردم مظلوم خوزستان و لرستان شود و چرا که با وجود حمایت های انجام شده، به علت شدت خسارت، هنوز نیاز وجود دارد .

وی اظهار داشت: استان مرکزی از جمله مناطق برخوردار است که همواره با کمک گرفتن از بخش خصوصی و صنایع مادر بزرگ استان می تواند بخش مهمی از نیاز مناطق آسیب دیده را تامین کند .

استاندار مرکزی گفت: کارخانه های بزرگ از جمله آذرآب برای کمک به مناطق سیل زده اعلام آمادگی کرده اند اما ماشین سازی، آلومینیوم، پتروشیمی، پالایشگاه و حتی هپکو از امکانات خود برای این مناطق کوتاهی نخواهند کرد .

آقازاده گفت: قرارگاه امدادرسانی به سیل زدگان استان های لرستان و خوزستان در استان مرکزی برای یاری رساندن و کمک به مردم سیل زده تشکیل و با تمام توان به عنوان استان معین فعالیت خواهد کرد .

وی اظهار داشت: موکب های اربعین حسینی به منظور کمک رسانی به مردم سیل زده در شهرستان پلدختر و مناطق سیل زده استان لرستان مستقر شوند .

وی ادامه داد: همه دستگاه ها، بخش های خصوصی و مردم باید به سیل زدگان کمک کنند و هموطنان گرفتار در مشکلات سیل اخیر را یاری دهند .

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز گفت: کمک به هموطنان سیل زده به عنوان دغدغه ملی باید مورد توجه همگان باشد .

آیت الله «قربانعلی دری نجف آبادی» روز شنبه در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مرکزی افزود: برای کمک رسانی و رفع مشکلات ضروری مردم سیل زده، مسئولان باید جدی تر وارد عرصه شوند .

وی اظهار داشت: خوزستان منطقه ای راهبردی در تولید کالای استراتژیک از جمله گندم است و به عنوان یک قطب تولیدی مهم باید مورد توجه قرار گیرد .

وی اظهار داشت: با وجود همه تلاش ها لازم است از ظرفیت سایر استان ها برای کمک به هموطنان در خوزستان استفاده شود .

امام جمعه اراک گفت: نزولات آسمانی برکات الهی برای انسان ها است و غفلت و عملکرد ناصحیح موجب بروز مشکلات به ویژه سیل می شود .

آیت الله دری نجف آبادی افزود: حجم آب ناشی از بارش های اخیر در استان مرکزی چهار میلیارد مترمکعب برآورد شده که باید از این برکت خدادادی استفاده بهینه کرد .

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: تعداد قابل توجهی سد و بند خاکی در استان مرکزی وجود دارد که اکنون پر آب هستند و بهره گیری از این ظرفیت نیازمند برنامه ریزی منسجم است .

آیت الله دری نجف آبادی افزود: خوشبختانه استان مرکزی با مدیریت صحیح از سیلاب و بحران عبور کرد اما خسارتی که ایجاد شد باید با مدیریت برنامه ریزی جبران شود و از بارش موج سوم نیز نباید غافل شد .

وی اظهار داشت: امکانات دولتی برای کمک به سیل زدگان جوابگو نیست بنابراین باید همه بخش ها از جمله بخش خصوصی به کمک بیایند .

مدیرعامل آب منطقه ای مرکزی نیز گفت: بارندگی های استان نسبت به درازمدت در این استان ۹۰ درصد رشد داشته است .

« عزت الله آمره ای» افزود: ۴۳۰ میلیمتر باران در استان بارید که بارش اخیر، ۱۴۰ میلیمتر گزارش شد .

وی اظهار داشت: حجم بارش های استان مرکزی چهار میلیارد مترمکعب بود که از این میزان ۸۰۰ میلیون مترمکعب آن در روخانه، سد، و چشمه ها جاری شد .

مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی گفت: سد کمال صالح اکنون درحال سرریز است و سد ساوه نیز بعد از اولین سرریز در سال ۷۶ اکنون ۱۶۵ میلیون مترمکعب، آب ذخیره دارد .

آمره ای افزود: سد ساوه دوران طلایی خود را سپری می کند که پیش بینی می شود با موج سوم ظرفیت آن تکمیل شود .

وی اظهار داشت: تالاب میقان با ۱۰۰ کیلومتر وسعت و ظرفیت ۱۱۰ میلیون متر مکعب از ظرفیت های آبی مناسب استان مرکزی است .

آمره ای تصریح کرد: این تالاب ظرفیت ۲ برابر را دارد و هیچ خطری روستاهای اطراف و فرودگاه اراک را تهدید نمی کند و می تواند ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب را در خود جای دهد .

مدیرعامل آب منطقه ای مرکزی گفت: تالاب نفوذ ناپذیر است و با تبخیر آب تبدیل به شوری می شود اما می توان با حفر چاهای جذبی بر سر انتقال آب به تالاب از ظرفیت این منطقه بیشتر استفاده کرد .

آمره ای افزود: موج جدید بارشی، تهدیدی برای استان مرکزی نیست اما همچنان لازم است تا با آمادگی لازم برای رویارویی با حوادث احتمالی آماده باشیم .

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی نیز گفت: کمک رسانی به استان گلستان یکی از ماموریت این نهاد بود که با سیل ایجاد شده در لرستان و خوزستان، خدمت رسانی به منطقه پل دختر نیز به ماموریت سپاه روح الله اضافه شد .

سردار«محسن کریمی» افزود: ۵۰۰ بسیجی جهادگر در قالب ۲۵ گروه و ۱۰ موکب برای کمک به مناطق سیل زده در استان اعلام آمادگی کرده اند .

وی اظهار داشت: ۳۰ دستگاه ماشین کمک دار و تعدادی دستگاه مهندسی برای کمک به منطقه از استان مرکزی اعزام شده است .

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: تاکنون ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال اقلام ضروری توسط ۱۰ کامیون به لرستان ارسال شده است .

سردار کریمی تصریح کرد: اقلام مستعمل تحویل گرفته نمی شود و از ارسال آن ها به مناطق سیل زده نیز جلوگیری می شود .

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: ۲۵ هزار نفر در ۴۲ کمپ در این استان مستقرشده اند و امنیت نیز فراهم شده است .

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی گفت :در هفته گذشته تاکنون ۵۱ نفر نیروی عملیاتی تخصصی با تجهیزات کامل به استان لرستان اعزام شده است .

دکتر« محمد محمدی» افزود: هلال احمر در هفته گذشته ۱۲ تیم تخصصی سیلاب و یک تیم تخصصی کوهستان با ۵۱ نفر به مناطق سیل زده استان لرستان اعزام کرده است .

وی افزود : یک تیم درمان اضطراری ( BHCU) شامل ۱۰ پزشک ، ماما ، پرستار، تکنسین با تجهیزات کامل به استان لرستان اعزام شده است .

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی بیان کرد : تاکنون سه هزار و ۵۰۰ تخته چادر، سه هزار قرص نان ، ۶۰۰ بطری بزرگ آب معدنی و روزانه ۵۰۰ پک غذایی و بهداشتی به مناطق سیل زده استان لرستان ارسال شده است .

محمدی با اشاره به کمک های مردمی ارسال شده توسط جمعیت هلال احمر استان نیز گفت : تاکنون ۶ محموله از کمک های مردمی توسط هلال احمر سازماندهی شده به استان لرستان ارسال شده است .

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات استان مرکزی گفت: ۴۰ موکب اربعین حسینی استان مرکزی آماده برای استقرار در منطقه سیل زده است که ظرفیت سه تا چهار هزار نفر وعده را در لرستان و پل دختر را دارد .

خلیل نجفی افزود: روز یکشنبه موکب هایی از استان با خدمات دهی مناسب تر به منطقه ارسال خواهد شد .

وی اظهار داشت: ۲ قرارگاه در راستای اسکان و تغذیه در مناطق سیل زده خوزستان ایجاد خواهد شد که متعهد شده اند روزانه ۴۵ هزار نفر وعده غذا را تامین کنند .

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی نیز گفت: برای مدیریت سیلاب از ۴۰ دستگاه تجهیزات سنگین سپاه روح الله و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی کمک گرفته شد .

علی زندی فر افزود: ۶۸ عملیات ترمیم جاده، ۱۷ ترمیم رانش زمین و رفع انسداد ۱۶ جاده در استان بخشی از فعالیت راهداری استان مرکزی بوده است .

وی اظهارداشت: اکنون چهار جاده ارتباطی استان براثر سیلاب مسدود است که تلاش ها برای بازگشایی در حال انجام است .

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی گفت: ۱۴ میلیون ۲۰۰ هزار تردد در جاده های ارتباطی استان در ایام نوروز انجام شده که نسبت به سال گذشته هفت درصد رشد داشته است .

زندی فر افزود: مشارکت در بازگشایی محورهای شهرستان های ازنا و الیگودرز در سیل اخیر به این اداره کل واگذار شده است .

رئیس اتاق اصناف استان مرکزی نیز گفت: ۲ محموله در ۲ بخش مجزا از استان مرکزی به پل دختر ارسال شده است .

لینک اصل خبر در سایت شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    منبع خبر

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی یک شرکت می باشد

      نظرات