بارش های اخیر موجب تقویت پوشش گیاهی مناطق تحت حفاظت شد

بارش های اخیر موجب تقویت پوشش گیاهی مناطق تحت حفاظت شد

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: بارش های اخیر موجب تقویت پوشش گیاهی مناطق مختلف تحت حفاظت در این استان شد .

ابوالفضل شعبانی  افزود : تاکنون گزارشی از تلفات گونه های جانوری بر اثر بارندگی و سیل در مناطق تحت حفاظت این استان دریافت نشده است .
وی اظهار داشت: گرچه هنوز خسارت های وارد شده به مناطق حفاظت شده جمع بندی نشده است اما بیشترین خسارت مربوط به جاده های دسترسی به این مناطق بوده است .
وی در باره وضعیت اثر ملی و طبیعی دریاچه بزنگان در سرخس نیز گفت: بارش های امسال تاکنون موجب ایجاد سیلاب در این منطقه و ورود به این دریاچه نشده است اما احتمال می رود طی روزها و هفته های آینده شاهد بارش های مفید در این منطقه و پرآب شدن دریاچه بزنگان باشیم .
سرهنگ شعبانی افزود: بارندگی در تمام مناطق تحت حفاظت از جمله منطقه حومه بزنگان موجب پرآب شدن چشمه ها، آبشخورها و گودال های آب شده است .
وی اظهار داشت: بارندگی های اخیر نعمات فراوان برای مناطق تحت حفاظت داشته است .
۲۰
درصد مساحت ۱۱۷ هزار و ۷۶۹ کیلومترمربعی خراسان رضوی زیر پوشش اداره کل حفاظت محیط زیست قرار دارد .
مساحت زیستگاههای این استان دو میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار است و به ازای هر ۲۵ هزار هکتار یک محیط بان در این استان وجود دارد .
خراسان رضوی دارای ۲۸ اثر ملی طبیعی، پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده و ۱۳ منطقه شکار ممنوع است .
حدود ۸۰ گونه پستاندار، ۲۸۵ گونه پرنده، دو گونه دو زیست، ۶۸ گونه خزنده و ۲۴ گونه ماهی در طبیعت خراسان رضوی زیست می کنند .
گونه‌ های شاخص حیات وحش این استان شامل بز وحشی، قوچ، گوسفند وحشی، آهو، پلنگ، یوزپلنگ، گرگ، کفتار و انواع پرندگان از قبیل پرندگان شکاری، هوبره و کبک است .

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات