سد الغدیر ساوه از لحاظ ایستادگی و پایداری در بهترین شرایط قرار...

آقازاده استاندار مرکزی در جریان بازدید از سدالغدیر، نیروگاه برق آبی و تصفیه‌خانه آب ساوه در جمع خبرنگاران، گفت: سد الغدیر ساوه از لحاظ ایستادگی و پایداری در بهترین شرایط قرار دارد و رفتار سد باتوجه به افزایش حجم آب ذخیره شده، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

آقازاده  استاندار مرکزی اظهار کرد: هم‌اکنون دبی ورودی به سدالغدیر حدود ۱۵۰ متر مکعب بر ثانیه است و حجم آب ذخیره شده از مرز ۲۰۰ میلیون متر مکعب عبور کرده است .

وی با بیان اینکه در شرایط پیک سیلاب میزان آب دریافتی در سطح استان تا ۵۵۰ متر مکعب ورودی آب به ثبت رسید، افزود: سدها مانند دژ محکمی هستند که جلوی سیلاب‌ها را گرفته و ذخیره‌سازی مناسبی برای منابع آبی به شمار می‌روند که با افزایش حجم آب تا چند روز آینده سد الغدیر مانند سایر سدهای سرریز خواهد کرد.

آقازاده گفت: سدالغدیر از زمان افتتاح تنها یکبار و آن هم در سال ۱۳۷۲ سرریز کرد و امسال نیز به دلیل حجم بالای بارش‌ها حجم سد به ظرفیت کامل به میزان ۲۷۷ میلیون مترمکعب نزدیک شده و طی روزهای آینده سرریز خواهد کرد. بر این اساس رفتار سد از میزان دریافت و خروجی در جلسه مدیریت بحران بررسی می شود تا شرایط مناسبی برای سرریز فراهم و مشکلی در پایین دست بوجود نیاید.

وی در خصوص فعالیت نیروگاه برق آبی با افزایش حجم آب سد الغدیر گفت: در ۱۲ سال گذشته به دلیل تراز آبی کم سد، امکان تولید برق وجود نداشت، اما امسال با افزایش قابل توجه حجم سد علاوه بر تامین بخشی از آب شرب شهری ساوه، مصارف کشاورزی و صنعتی، امکان تولید برق به میزان ۱۵ مگاوات وجود دارد.

استاندار مرکزی در خصوص نگرانی مردم در پایداری سد الغدیر با افزایش حجم گفت: سد الغدیر از لحاظ ایستادگی و پایداری در بهترین شرایط قرار دارد و هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت.

وی در خصوص ریزش پل منتهی به سدالغدیر نیز گفت: متاسفانه پایه‌های پل شکسته، اما عرشه سالم است و فعلا در اثر سیلاب ۱۵ متر مکعب آب از زیر پل آب جاری است. در نظر است یک پل موقت برای عبور و مرور وسایط نقلیه  احداث و همزمان با تامین اعتبارات سیل پایه‌های پل مرمت خواهد شد.

آقازاده در ادامه گفت: ذخیره‌سازی مناسب، ساوه را از بحران آبی نجات داده و باید با صرفه‌جویی حداکثری بهره‌برداری مناسبی از منابع آبی صورت گیرد.

استاندار مرکزی در خصوص اقدام اخیر آمریکا در قبال سپاه پاسداران جمهوری اسلامی گفت: این رفتار، اقدام جدیدی نیست، طی دهه‌های اخیر نهادهای انقلابی ایران که برخواسته از مردم و دل انقلاب به ویژه سپاه، بارها مورد تهدید جاهلانه دشمنان قرار گرفته است. اقدام آمریکا نمادین است تا بتواند از کشورهای مرتجع عربی بهره‌برداری سیاسی کند و در آستانه انتخابات رژیم اشغالگر قدس یک اقدام سیاسی انجام داده تا بتواند در دل عرب‌های خلیج فارس محبوبیت ایجاد کند و می‌دانیم که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

لینک اصل خبر در سایت شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    منبع خبر

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی

    شرکت آب منطقه‌ای مرکزی یک شرکت می باشد

      نظرات