حاشیه شمالی سرآسیاب فرسنگی در معرض خطر سیلاب قرار دارد

دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری کرمان:
حاشیه شمالی سرآسیاب فرسنگی در معرض خطر سیلاب قرار دارد
در مسیر حرکت سیلاب در سرآسیاب، سازه‌های فاقد استحکام ساخته شده اند
شهرک صنعتی در معرض خطرسیلاب است

دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری کرمان گفت: قسمت جنوب کوه صاحب‌الزمان و شمال سرآسیاب تا خیابان اصلی سرآسیاب در معرض خطر سیلاب قرار دارد.
محمدرضا عسکری در گفت‌وگو با خبرنگار کرمان آنلاین افزود: در صورت بارندگی شدید و با در نظرگرفتن شیب تند کوه و آبی که همیشه در اثر بارندگی از بالا دست از محله‌ی سرآسیاب عبور می‌کند، این احتمال وجود دارد که در صورت شدت بارش‌ها، سیلاب ایجاد شده و خطر جانی و مالی شدیدی به مردم وارد شود.

پر شدن معدن شن و ایجاد سازه‌های غیر استاندارد
وی خاطرنشان کرد: در گذشته معدن شنی در منطقه‌ی سرآسیاب وجود داشته که این معدن به شکل حوضچه‌ای عمل می کرده و موجب می شده تا آب‌های روان در آن جمع شده و جاری نشوند اما متاسفانه معدن شن پر شده و مردم نیز بدون کسب مجوز به خصوص در زمانی که سرآسیاب روستا تعریف می شده است، روی زمین سست و خاک ونخاله ها به شکل غیراستانداردی خانه ساختند.
عسکری افزود: متاسفانه درحال حاضر در مسیر حرکت سیلاب در منطقه سرآسیاب، به شکل نامطلوبی سازه‌هایی فاقد استحکام ساخته شده اند که اغلب آنها فاقد استاندارد هستند.

تهدید خطر سیلاب برای مردم سرآسیاب
دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری کرمان تصریح کرد: هم اکنون قسمت جنوب کوه صاحب‌الزمان و شمال سرآسیاب تا خیابان اصلی سرآسیاب در معرض خطر سیلاب قرار دارند و در صورت بارندگی شدید و با در نظر گرفتن پر شدن چاله، شیب تند کوه و مسیر همیشگی حرکت روان آبها در این منطقه، خطر جانی و مالی شدیدی مردم را تهدید می کند.

شهرک صنعتی در معرض خطر
وی همچنین شهرک صنعتی را از جمله مناطق در خطر سیلاب ذکر و خاطرنشان کرد: سیلاب دیگری در گذشته وجود داشته که از سمت منطقه ماهان از مسیر ده بالا حرکت می کرده و بخشی از آب آن از قسمت جاده قدیم ماهان به میدان بیرم‌آباد می رسیده و بخش دیگری به سمت میدان تره بار فعلی و منطقه شهرک صنعتی هدایت می شده است که با این وجود این شهرک شدیدا در معرض خطر سیلاب قرار دارد.

شدت و سرعت بالای سیلاب احتمالی
عسکری افزود: سیلابی که امکان دارد از سمت ماهان و ده بالا به سمت شهر حرکت کند، به دلیل شیب تند این مسیر، شدت وحجم زیادی دارد و ممکن است به اندازه و حتی بیشتر از سیلاب اخیر شهر شیراز رخ دهد که باید از قبل پیش بینی های لازم را انجام دهیم تا در زمان اتفاق غافلگیر نشویم.

غافلگیر شدن مسئولان در سیلاب شیراز
وی در مورد سیلاب شیراز گفت: حوادث غیر مترقبه قابل پیش بینی نیستند و سیلاب شیراز نشان داد که آب می تواند بعد از۳۵ سال با این شدت و قدرت در مسیر خود مجدد جریان پیدا کرده و به کسی فرصت فرار ندهد. بنابراین راههای مقابله با آن باید از قبل پیش بینی شود چرا که در این حادثه نه مردم و نه مسئولان شهر فکر نمی‌کردند این اتفاق روی دهد.

دبیر ستاد بحران شهرداری تصریح کرد: هر چند کنترل این گونه حوادث دست بشر نیست، اما به طور قطع، وقتی اتفاقی تشدید می شود، افرادی دراین میان مقصر هستند.
ساخت وساز در مسیررودخانه و مقصران اصلی
وی ادامه داد: موضوع قابل تامل این است که ساخت و ساز در مسیر رودخانه، امری اشتباه است و مردمی که در این مسیر ساخت وساز می کنند و مسئولانی که مجوز صادر کرده و یا با این گونه تخلف ها برخورد نمی کنند مقصر اصلی هستند.

عدم آگاهی مردم در مواجه با سیل
عسکری با تاکید بر این که باید بحران را از قبل پیش بینی و مردم را آماده کرد، گفت: چیزی که در حادثه‌ی سیل شیراز مشهود بود، عدم آگاهی مردم در مواجه با سیلاب بود و مسئولان می توانستند از سیستم صوتی آنجا برای هشدار خطر استفاده کنند تا نیروی انتظامی، مردم را به سمت دیگری هدایت کند اما آمادگی این حادثه را نداشتند.

پیش‌بینی قبل از وقوع بحران
وی ادامه داد: البته این موارد چیزهایی است که الان داریم به آن فکر می‌کنیم ولی قبل از وقوع بحران باید این موارد پیش بینی شده باشد تا اتفاقی که در شیراز افتاد در شهرهای دیگر کشور مثل کرمان رخ ندهد.


ایجاد سیل بند و خاکریز در مناطق خطر
دبیرستاد بحران شهرداری کرمان درمورد پیش بینی واقدامات لازم برای جلوگیری از جاری شدن سیلاب در کرمان گفت: شهرداری کرمان قصد دارد تا با ایجاد سیل بند، کانال و خاکریز، آب را از سرمنشاء به سمت دیگری هدایت کند و حجم آن را کاهش دهد تا با قدرت تخریبی وارد شهر نشود.
وی به وجود زمینی وسیع در محدوده‌ی پردیسان قائم اشاره و خاطرنشان کرد: جلوی مجموعه پردیسان قائم فضای وسیعی وجود دارد که می توان آب را به آن سمت هدایت کرد.

عسکری ادامه داد: سیلاب از سمت شرق و جنوب شرق نیز وارد کرمان می شود و باید از سمت منطقه کوهپایه نیز سیل بندی ایجاد کنیم تا شهرک های واقع در مسیر، دچار بحران نشوند.
وی افزود: متاسفانه بند مملکت که درگذشته به عنوان سیل بند عمل می کرده ازبین رفته و شهرک جنت و محله قمر بنی هاشم نیز در خطر سیل احتمالی قرار دارند.
مهدیه جعفری

 • برای بزرگنمایی تصویر کلیک کنید askaribohran.jpg
JoomlaWorks "Simple Image Gallery Pro" Plugin (v۳.۱.۰) ends here

لینک اصل خبر در سایت شهرداری کرمان

  منبع خبر

  شهرداری کرمان

  شهرداری کرمان

  شهرداری کرمان یک شهرداری در شهر کرمان می باشد

   نظرات