سیلاب های دز به تدریج آرام می گیرد

سیلاب های دز به تدریج آرام می گیرد

به گزارش ایرنا در پی کاهش ورودی به سدهای استان در روزهای اخیر خروجی سدها نیز در حال کاهش است.
ورودی سد دز در ساعت ۹ امروز یک هزار و ۹۰ و خروجی آن یک هزار و ۲۵۳مترمکعب درثانیه کاهش یافته است. حجم ذخیره این سد نیز همچنان ۲.۴ میلیارد مترمکعب است.
صبح دیروز ورودی به سد دز یک هزار و ۳۴و خروجی آن یک هزار و ۳۶۰ مترمکعب در ثانیه بوده است.
در همین زمان ورودی به سد کرخه یک هزار و ۳۴۰ و خروجی آن یک هزار و ۵۰۶ مترمکعب درثانیه رسیده است.حجم ذخیره سد کرخه نیز ۵.۹ میلیارد مترمکعب است که از حجم نرمال آن (۵.۲ میلیارد مترمکعب) همچنان بیشتر است.
ورودی به سد کرخه صبح دیروز یک هزار و ۲۲۲ و خروجی آن یک هزار و ۵۰۶ مترمکعب در ثانیه بوده است.
اگر چه ورودی و خروجی سدهای کرخه و دز به تدریج کاهش یافته ولی سد گتوند در حال افزایش رهاسازی به رودخانه کارون است که اثرات آن در اهواز در حال مشاهده است.
ورودی به سد گتوند یک هزار و ۵۰۵ و خروجی آن یک هزار و ۷۰۴ مترمکعب در ثانیه است.
ذخیره فعلی سد گتوند ۴.۳ میلیارد مترمکعب است.
سد گتوند نیز صبح دیروز ۷۷۴ مترمکعب درثانیه ورودی و یک هزار و ۶۰۴ مترمکعب خروجی داشته است. خروجی این سد از عصر دیروز به یک هزار و ۷۰۴ مترمکعب درثانیه رسیده بود.
داریوش بهارلویی مدیر دفتر منابع آب سازمان آب و برق خوزستان ۲۴ فروردین از افزایش تدریجی خروجی سد گتوند در حوضه رودخانه کارون خبر داده و گفته بود: در ۲۴ روز گذشته که حوضه های دز و کرخه فعال بودند، بیشترین فشار به حوضه کارون وارد آمده بود که اکنون پس از یک دوره کاهش خروجی، دوباره افزایش پلکانی را در این حوضه خواهیم داشت؛ البته با توجه به پخش سیلاب در دشت ها هنوز نمی توان دقیق گفت که دبی کارون در مقطع اهواز تا چه اندازه اضافه می شود.
به گفته وی اگر چه ورودی به سدها کاهش یافته و از شرایط سیلابی خارج شده اما همچنان دبی پایه در رودخانه ها بالاست و در سه رودخانه کارون، دز و کرخه بین یک هزار و ۳۰۰ تا یک هزار و ۵۰۰مترمکعب درثانیه نوسان دارد، که پس از مدتی کاهش می یابد و تثبیت می شود.
در سد مارون امروز ورودی ۱۲۰ و خروجی ۵۵ مترمکعب در ثانیه است و حجم ذخیره آن یک میلیارد متر مکعب است.
سد مارون صبح دیروز ۷۴ مترمکعب درثانیه ورودی و خروجی داشته است.
دبی کارون در مقطع اهواز نیز با یکصد مترمکعب در ثانیه افزایش امروز به سه هزار و ۱۱۷ مترمکعب در ثانیه رسیده است. در حالی که صبح دیروز دبی این رودخانه سه هزار و ۶۸ مترمکعب درثانیه بوده است.
سیلاب کرخه و دز تاکنون برخی مناطق روستایی و شهری در حاشیه رودخانه های دز، کارون و کرخه را به زیر آب برده است. به دنبال سرریز کانال چمران در حمیدیه و کانال سلمان همچنین سرریز زهکش نیشکر دهخدا، محله عین ۲ اهواز با سیلاب روبه رو شد که استاندار خوزستان در روز چهارشنبه گذشته دستور تخلیه محله های عین۲، گلدشت، کوی سیاحی، کوی سلیم آباد و کوی سادات را صادر کرد. افزایش جریان کارون در اهواز تاکنون بخش هایی از پارک و جاده های ساحلی را به زیر آب برده است. تعدادی از روستاهای شهرستان کارون در جنوب اهواز نیز در اثر سیلاب کارون به زیر آب رفته اند؛ همچنین از شب گذشته اخباری از جاری شدن سیل در روستاهای شهرستان شادگان در جنوب خوزستان گزارش شده است.
حاج رسولی ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران پیش از این گفته بود، با افزایش دبی رودخانه کارون در سیلاب های اخیر، تخلیه آب شور از مخزن سد گتوند علیا افزایش داشته و شرایط مخزن هم اکنون بهبود یافته است.
وی گفته است: با توجه به ورودی بالا به سد گتوند علیا، تخلیه آب شور از مخزن بر اساس روش تخلیه و استاندارد موجود در حال انجام است، البته تخلیه به صورتی است که کیفیت در خروجی سد برهم نخورد.

لینک اصل خبر در سایت شركت بهره برداری از شبكه آبیاری و زهكشی دز-شمال خوزستان

    منبع خبر

    شركت بهره برداری از شبكه آبیاری و زهكشی دز-شمال خوزستان

    شركت بهره برداری از شبكه آبیاری و زهكشی دز-شمال خوزستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات