آمادگی شهرداری برای ساماندهی کودکان کار و متکدیان با همکاری نهادهای متولی

آمادگی شهرداری برای ساماندهی کودکان کار و متکدیان با همکاری نهادهای متولی

زنان متکدی معتاد نیاز به کمپ برای ترک و بازتوانی دارند

معاون خدمات شهری شهردار کرمان، از آمادگی شهرداری برای ساماندهی کودکان کار و متکدیان با همکاری نهادهای متولی خبر داد.

به گزارش کرمان آنلاین، مهدی نیکویی با بیان اینکه شناسایی، جمع‌آوری، نگهداری و توانمندسازی کودکان کار، از وظایف اداره کل بهزیستی است، افزود: متاسفانه هر روز شاهد حضور کودکان کار و متکدی بسیاری در معابر، چهارراه‌ها و مجموعه بازار هستیم که علاوه بر نارضایتی مردم، باعث افزایش ترافیک و حوادث احتمالی آن و نازیبایی چهره شهر شده است.

با نزدیک شدن به پایان سال تحصیلی، تعداد کودکان کار در سطح شهر افزایش  خواهد یافت

وی ادامه داد: در حال حاضر شاهد حضور بیش از پیش کودکان کار در سطح شهر هستیم که با توجه به نزدیکی به پایان سال تحصیلی، تعداد کودکان کار بیشتر هم خواهد شد.

معاون خدمات شهری شهردار تصریح کرد: اداره کل بهزیستی که متولی شناسایی، جمع آوری و ساماندهی کودکان کار است، باید در این خصوص به صورت جدی اقدام کند و شهرداری نیز آمادگی همکاری با این نهاد در این خصوص را دارد.

فرمانداری کرمان، متولی ساماندهی متکدیان است

وی در ادامه با تاکید بر اینکه متولی ساماندهی متکدیان، فرمانداری است، افزود: شهرداری تنها موظف به جمع‌آوری متکدیان و تحویل آنها به محل اسکان موقت است.

وی ادامه داد: پس از تحویل متکدیان به محل اسکان موقت با توجه به وضعیت متکدی، به سازمان مربوط ارجاع داده می‌شود.

معاون خدمات شهری شهردار کرمان با تاکید بر اینکه نهادهایی از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دادگستری و نیروی انتظامی در سامان‌دهی متکدیان باید همکاری داشته باشند، افزود: بر اساس ماده شش آیین‌نامه‌ی سامان‌دهی متکدیان، سازمان بهزیستی موظف است افراد بی‌سرپرست، ناتوان، معلول و سالمندان نیازمند را تحویل گرفته، در اماکن مناسب نگهداری کرده و تحت آموزش قرار دهد.

وی ادامه داد: همچنین بهزیستی موظف است پوشش‌های حمایتی لازم را تا مهیا شدن شرایط و زمینه‌ی مناسب برای بازگشت آنان به زندگی عادی ایجاد کند.

نیکویی تصریح کرد: کمیته امداد امام خمینی (ره) موظف است ضمن هماهنگی با مسئول اردوگاه، پوشش حمایتی و هدایتی لازم را برای افراد نیازمند، گمشده و درمانده برقرار کرده و شرایط و زمینه بازگشت آنان به زندگی عادی را فراهم آورد.

وی با تاکید بر اینکه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز موظف است افراد مستعد و دارای توان کار را به طور رایگان تحت پوشش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مناسب قرار دهد، گفت: این نهاد همچنین موظف است برای اشتغال متکدیانی که دوره‌های مربوط را طی کرده‌اند، برنامه‌ریزی‌های لازم را از طریق مراکز کاریابی و صندوق فرصت‌های شغلی به عمل آورد.

معاون خدمات شهری شهردار کرمان افزود: همچنین اتباع بیگانه باید به اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی و اتباع غیرمجاز نیز به دستگاه قضایی معرفی شوند.

متکدیان معتاد پس از شناسایی، برای ترک و توانمندسازی به کمپ ماده ۱۶ فرستاده می شوند

وی ادامه داد: در ادامه‌ی ساماندهی متکدیان، افراد معتاد شناسایی و برای ترک و توانمندسازی مجددا به کمپ ماده‌ی ۱۶ فرستاده می شوند.

وی تاکید کرد: شهرداری آمادگی همکاری با بهزیستی و فرمانداری را دارد ولی شناسایی، جمع آوری و ساماندهی کودکان کار برعهده‌ی بهزیستی است.

نیکویی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه تعدادی از متکدیان خانم و بخش قابل توجهی از آنها معتاد هستند، افزود: بهزیستی باید  در خصوص نگهداری و ساماندهی زنان متکدی تدابیری اتخاذ کند.

وی با تاکید بر اینکه  شهرداری به جمع آوری متکدیان زن  و تحویل آنها به محل اسکان موقت اقدام می‌کند، ادامه داد: متاسفانه کمپ ماده ۱۶ ، فضایی برای نگهداری خانم ها ندارد و شاهد بازگشت مجدد آنها به سطح شهر هستیم.

معاون خدمات شهری شهردار کرمان گفت: باید کمپی برای زنان معتاد متکدی در نظر گرفته شود تا پس از ساماندهی، نسبت به ترک و توانمندسازی آنها اقدام شود.

نجمه ابراهیمی نژاد

 • برای بزرگنمایی تصویر کلیک کنید dr.nikoee.jpg
JoomlaWorks "Simple Image Gallery Pro" Plugin (v۳.۱.۰) ends here

لینک اصل خبر در سایت شهرداری کرمان

  منبع خبر

  شهرداری کرمان

  شهرداری کرمان

  شهرداری کرمان یک شهرداری در شهر کرمان می باشد

   نظرات