مشاغل بسیاری در سیل اخیر خوزستان از بین رفته است

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: مشاغل بسیاری در سیل اخیر خوزستان با توجه به خساراتی که به کشاورزان و دامداران وارد شده از بین رفته است که موجب بیکاری و مشکلاتی برای مردم این استان به ویژه روستاییان شده است

کیامرث حاجی زاده بعدازظهر چهارشنبه در دیدار با تیم ارزیابی صلیب سرخ در اهواز افزود: تاکنون ۱۱۰هزار میلیارد ریال خسارات ناشی از سیل به خوزستان وارد شده که این میزان همچنان در حال افزایش است.
وی گفت: با آمادگی میان دستگاه ها و نیروهای مسلح ۱۲۵ هزار نفر در اردوگاه های اضطراری در خوزستان اسکان یافتند و ۲۷۰ روستا تخلیه که از این تعداد ۱۱۹ روستا دچار آبگرفتگی شدند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان بیان کرد: هنوز در مرحله مقابله و کنترل بحران هستیم و آرام ارام برخی مناطق به سمت بازسازی و پسامقابله می رود؛ سدهای خوزستان تا حدودی تخلیه شده اند اما سامانه بارشی جدید در راه است.
وی ادامه داد: اما آب همچنان به سمت بخش های جنوبی خوزستان به ویژه شادگان ، آبادان و خرمشهر می رود که در آبادان و خرمشهر در حال استحکام بخشی هستند.
حاجی زاده با بیان اینکه محوریت امداد رسانی به مردم چه نقدی و غیرنقدی جمعیت هلال احمر است بیان کرد: باتوجه به نوع دوستی مردم ایران همه امکانات دولتی و خصوصی در اختیار مردم بوده ولی در سیل های بزرگ جامعه جهانی به کمک هم می شتابند و ما آماده پذیرش هرگونه کمکی از جامعه جهانی هستیم.
وی گفت: نیازهای کنونی خوزستان قایق موتوری، شناور بادی، سازه اقامتی، کانکس، دستگاه تصفیه آب شرب، موتوربرق، آبگرمکن خورشیدی، و سرویس بهداشتی و صحرایی است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان بیان کرد: برای اینکه شهرها و روستاهای خوزستان با آبگرفتگی رو به رو نشوند آب ها را به سمت مزارع و دشت ها رها کردیم.
وی گفت: خوزستان از لحاظ جایگاه ۳۳ درصد آب های جاری کشور و بزرگترین رودخانه‌های کشور از جمله کارون، مارون، کرخه و دز را در خود جای داده است؛ این استان دارای ۹ سد است که حوضه های آبریز هشت استان کشور به خوزستان می ریزد.
حاجی زاده با تشریح وضعیت جغرافیایی خوزستان و مدل های آب و هوایی گوناگون این استان بیان کرد: بسیاری از صنایع بزرگ کشور ، صنایع نفت و گاز ، بنادر در این استان است و از جمله ویژگی های آن می توان به دسترسی استان به آب های آزاد، مرز خاکی طولانی با عراق و مرز آبی با دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس اشاره کرد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به اینکه خوزستان و کشور در چند سال اخیر خشکسالی را تجربه کرده توضیح داد: در تابستان گذشته سدهای خوزستان پایین ترین تراز خود را تجربه کردند اما مدیریت رهاسازی آب از اوایل آذر گذشته در خوزستان شروع شد.
وی افزود: در پنج ماه اخیر حدود ۳۰ میلیارد متر مکعب آب از حوضه های بالادست خوزستان وارد سدهای این استان شده که از این میزان ۲۲ میلیارد متر مکعب ذخیره شد و هشت میلیارد متر مکعب نیز از آن رهاسازی شد.
حاجی زاده با بیان اینکه سیل در خوزستان براساس نظر کارشناسان یک سیل هزار ساله بوده است و سدهای خوزستان دوره بازگشت سدساله را تجربه کرده اند گفت: مدیریت رهاسازی و مدیریت سیلاب موجب شد تا بدون تلفات جانی این سیلاب را عبور کنیم که نتیجه همراهی و همکاری مردم و مسئولان بوده است.

. لینک اصل خبر در سایت اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان

    منبع خبر

    اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان

    اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات