مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان: آماده باش هنوز تمام نشده است/ بلوارهای ساحلی اهواز تا جمعه بازگشایی شوند

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان: آماده باش هنوز تمام نشده است/ بلوارهای ساحلی اهواز تا جمعه بازگشایی شوند

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: استان از در حال حاضر از وضعیت اضطرار خارج شده ولی همچنان در وضعیت بحران  به سر می برد لذا اماده باش همچنان ادامه دارد.

کیامرث حاجی زاده روز سه شنبه در نشست کارگروه بهداشت و درمان  در اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان ضمن تسلیت درگذشت ۲ تن از جهادگران راه خدمت اظهار کرد: این دو جوان شهید راه خدمت شده اند، و در طی اسن مدت در همه مناطق مختلف استان به سیل زدگان کمک رسانی کردند که روز گذشته در حین ماموریت دچار سانحه تصادف شدند و جان خود را از دست دادند و شهادت گونه به لقا لله پیوستند خداوند آنها را با شهدا محشور کند.

وی افزود: هنوز پایان آماده باش را به هیچ دستگاهی اعلام نکرده ایم و استان  همچنان باید در حالت اماده باش باشد و ضرورت دارد با توجه به وضعیت فعلی دستگاه های اجرایی پای کار باشند تا روزهای آخر سیل نیز به خوبی مدیریت شود و  همه هم استانی ها به خانه خود بازگردند.

وی  با بیان این که مسئولیت اردوگاه‌ها براساس قانون مدیریت بحران با جمعیت هلال احمر است  توضیح داد: در کنار هلال احمر ستاد پشتیبانی استان به فعالیت خود ادامه دهد و دستگاه‌های دیگر مانند علوم پزشکی، بهزیستی، کمیته امداد، نیروی انتظامی، عتبات عالیات و … اقدامات مربوطه خود را انجام دهند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به تشکیل کمیته بازگشت برای بازگرداند سیل زدگان به منازل خود توضیح داد: با توجه به فروکش کردن اب در برخی روستاها وضعیت به گونه ای است که سیل زدگان می توانند به منازل خود بازگردانند به همین منظور  کمیته بازگشت متشکل از فرمانداری ها، شهرداری ها و دستگاه های مربوطه تشکیل شده است.

وی با تشریح وضعیت سیلاب اخیر بیان کرد:  اقدامات ما از مهر تاکنون در چند مرحله پیشگیری و پیش بینی  و مقابله تقسیم بندی شده است که از جمله آنها می توان به صدور اطلاعیه ها، اخطاریه  ها، استحکام بخشی،  و ترمیم سیل بندها،  لایروبی انهار و کانال‌ها و مدیریت رهاسازی آب اشاره کرد.

حاجی زاده با اشاره به آمادگی دستگاه های اجرایی در ماه های اخیر توضیح داد:  هم اکنون در مرحله بازسازی و بازتوانی قرار داریم  و بازگشت از اردوگاه ها و اسکان موقت به روستاها و حواشی شهر را در پیش داریم

وی با بیان این که از ابتدای سال آبی تا کنون  ۳۸ میلیارد متر مکعب آب  وارد سدها و جلگه خوزستان شده است گفت: ظرفیت سدهای استان  ۲۲ میلیارد متر مکعب است و تاکنون  ۹۵ درصد سدها پر شده است.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان با بیان این که نخستین کارگروه سیلاب در آبان ماه برگزار شد بیان کرد: مدیریت رهاسازی آب را با شروع بارشهای پاییزی اغاز شد در حالی که آب در پشت سدهای استان به حداقل رسیده بود و آب شرب نداشتیم به جرات می توان گفت اگر در سال جاری آبی بارش رحمت الهی نبود امسال بیش از ۵۰ درصد شهرهای استان با تنش آبی روبه رو بودند و مسایل مانند مشکلات آب شرب ابادان، خرمشهر، اهواز، رامهرمز و ایذه در دیگر شهرهای خوزستان تکرار می شد.

وی تاکید کرد: اولویت  اصلی و ابتدایی ما در مدیریت بحران حفظ جان و سلامتی مردم است که بر مبنای این موضوع تمام اقدامات صورت گرفته است تا تلفات انسانی چه در شهرها و چه در روستاها نداشته باشیم.

حاجی زاده بیان کرد: از جمله اقداماتی که برای حفظ جان مردم انجام شد می توان به دستور تخلیه ها روستاها  و برخی شهرها، بازگشایی فیوزپلاک‌ها، رهاسازی اب در مزارع اشاره کرد این اقدامات صورت گرفت تا آب وارد نقاط پر جمعیت نشود و تلفات انسانی  را شاهد نباشیم.

وی یاداور شد: مدیران و دستگاه های متولی در این چند ماه آخر نباید سست شوند چراکه موجب می شود به مردم لطماتی وارد شود چراکه در حال حاضر مردم چه از نظر روحی و فیریکی و چه از نظر مالی خسارت دیده اند، بسیاری از مردم مشاغل، مزارع، خانه  خود را از دست داده اند و در برخی روستاها زیرساخت ها  از بین رفته است در این شرایط نباید اجازه دهیم معضلی مانند بیماری نیز اضافه شود.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان هدف از برگزاری کارگروه بهداشت و درمان را بررسی وضعیت بهداشتی و درمانی مناطق سیل زده، راه های کمک رسانی، کنترل و پیشگیری بیماری ها، بازگشت کنترل شده سیل زدگان به مناطق خود، وضعیت ماندآبها و دفع بهداشتی لاشه ها دانست و گفت:  با اقدامات انجام شده تاکنون بیماری که اپیدمی و همه‌گیر شود نداشته ایم.

وی با اشاره به وجود مشکلاتی در سرویس بهداشتی و حمام اردوگاه ها بیان کرد: در این راستا باید اقدامات فوری صورت گیرد و در کنار آن نیز باید برای تامین سیستم سرمایشی اردوگاه ها فکری شود و دفع بهداشتی لاشه ها  مورد توجه قرار گیرد.

حاجی زاده ادامه داد: همچنین با توجه به گرمای هوا در خرداد و تیرماه یکی از پیک های بیماری های وبا و شبه وبا وجود دارد که از طریق آب انتقال می یابد با گرمای هوا این بیماری راحت تر قابل انتقال است که باید به این موضوع توجه شود.

*** بلوار ساحلی اهواز تا جمعه بازگشایی شود

وی با اشاره به مسدود بودن بخش هایی از بلوارهای ساحلی اهواز گفت: با توجه به وضعیت ترافیکی در شهر اهواز بلوارهای جاده ساحلی اهواز تا روز جمعه باید بازگشایی شوند در این راستا شرکت آب و فاضلاب اهواز و شهرداری باید اکیپ هایی به منظور اقدامات لازم تشکیل دهند و تا جمعه بلوارهای جاده ساحلی را بازگشایی کنند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان ادامه داد: تا پایان هفته جاری دبی آب کارون به کمتر از ۲ هزار متر مکعب بر ثانیه می رسد.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان

    منبع خبر

    اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان

    اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات