نمی‌توان با یک سال بارندگی مناسب درباره ورود به دوره ترسالی نظر داد/ در اقلیم خشک ایران مصرف صحیح آب همیشه حائز اهمیت است

نمی‌توان با یک سال بارندگی مناسب درباره ورود به دوره ترسالی نظر داد/ در اقلیم خشک ایران مصرف صحیح آب همیشه حائز اهمیت است

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت به تشریح آخرین وضعیت ذخایر سدهای کشور پرداخت و افزود: در حال حاضر حجم آب موجود در مخزن سدهای کشور به بیش از ۳۹ میلیارد مترمکعب رسیده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از ۶۳ درصد افزایش پیدا کرده است.
وی با تاکید بر اینکه حدود ۸۰ درصد حجم مخازن سدهای کشور پر شده است، ادامه داد: بارندگی‌های اخیر به لحاظ شدت، مدت و وسعت بی‌سابقه بوده و همین امر موجب شده تا برکات زیادی برای کشور به همراه داشته باشد و شرایط خوبی برای تامین آب مورد نیاز شرب و سایر مصارف به وجود آید.
وزیر نیرو همچنین اظهار امیدواری کرد با نفوذ این بارش‌ها بیلان منفی سفره‌های زیرزمینی نیز تا حدودی ترمیم شده باشد.
اردکانیان با تاکید بر اینکه حجم سیلاب مناسبی از مرزهای شرقی وارد کشور شده است، اضافه کرد: سیلاب‌های اخیر در جنوب شرقی کشور موجب شده است تا آب موجود در چاه نیمه‌های یک، دو، سه و چهار سیستان به حدود ۹۵۵ میلیون مترمکعب برسد.
وی در پاسخ به سوالی که آیا کشور ما وارد دوره ترسالی شده است، گفت: نمی‌توان با یک پدیده و یک سال بارندگی مناسب چنین نظری را داد و قطعا بایستی شرایط تغییر اقلیم را مورد بررسی قرار داد که به محض فاصله گرفتن از کانون امداد و نجات و تحولات کنونی مدیریت سیلاب درصددیم جمع‌ بندی‌های جهانی در ارتباط با این پدیده‌ها را دریافت کنیم.
وزیر نیرو تاکید کرد: فارغ از اینکه کشور ما وارد دوره ترسالی شده باشد یا خیر، مسئله حائز اهمیت در اقلیم خشک و نیمه خشک ایران نحوه مصرف صحیح منابع است. کشور ما اگر در شرایط معتدل هم قرار گرفته و سالیان متمادی بارندگی مناسب داشته باشد باز هم بایستی در شیوه مصرف خود دقت کنیم.


لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات