مصلی قزوین آماده برگزاری آیین پنجاه به در می شود

مصلی قزوین آماده برگزاری آیین پنجاه به در می شود

به گزارش روابط عمومی معاونت خدمات شهری شهرداری قزوین؛ وفایی راد با بیان این خبر گفت: مراسم سنتی "پنجاه به در" یکی از اصیل‌ترین آیین‌های قزوین به شمار می‌آید که با هدف نیایش خداوند جهت حاجت‌خواهی باران  هرساله در نوزدهم اردیبهشت‌ماه در قزوین برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه هر ساله حدود سه هزار نفر از شهروندان به‌منظور شرکت در مراسم "پنجاه به در" حضور می‌یابند، یادآور شد: عصر پنجاهمین روز سال، شهروندان قزوینی در مصلای قدیمی شهر که در میان باغستان‌های سنتی محصور است گرد هم می‌آیند و از خداوند طلب باران می‌کنند.

وفایی راد تصریح کرد: در همین راستا و برای فراهم کردن شرایط مساعد جهت برگزاری این آیین سنتی، کمیته‌ای باهدف بررسی تمامی معضلات محدوده مصلی در حوزه مدیریت هماهنگی و نظارت سازمان‌های خدمات شهری تشکیل تا اقدامات لازم در این زمینه انجام پذیرد .

وی افزود: رفت‌وروب مکانیزه و غیرمکانیزه معبر منتهی به مصلی و محوطه داخلی، استقرار مخازن زباله موقت، فرهنگ‌سازی عمومی با توزیع بروشور و اقلام فرهنگی، پیرایش و واکاری فضای سبز و کاشت گل‌های فصلی و تعبیه فلاورباکس در مسیر و محوطه مصلی از جمله اقدامات سازمان مدیریت پسماند و پارک ها و فضای سبز خواهد بود.

مدیر هماهنگی و نظارت بر سازمان های خدمات شهری اذعان کرد: شناسایی و رفع نقاط پرخطر و بحران ساز، استقرار اکیپ های امدادی در مصلی و نقاط مهم شهری در دستور کار سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی قرارگرفت.

وفایی راد در پایان خاطرنشان کرد: به‌منظور هرچه بهتربرگزارشدن این مراسم  اقداماتی همچون  ساماندهی دست‌فروشان، چاپ بنرهای تبلیغاتی، برپایی غرفه‌های مذهبی و فرهنگی و نیز طراحی و ساخت المان ثابت مصلی در خصوص این آیین توسط سازمان‌های شهرداری اجرا خواهد شد.

پایان پیام.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری قزوین

  منبع خبر

  شهرداری قزوین

  شهرداری قزوین

  شهرداری قزوین یک شهرداری در شهر قزوین می باشد

   نظرات