محدود کردن شهرداری ها در وصول درآمد، اجرای خدمات شهری را دچار چالش می کند

محدود کردن شهرداری ها در وصول درآمد، اجرای خدمات شهری را دچار چالش می کند

به گزارش شهریار به نقل از امور ارتباطات معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری تبریز، مرتضی موحد نیا در سی امین نشست کمیسیون برنامه ریزی و توسعه شهرداری های کلانشهرهای کشور، اظهار کرد: تغییر ماهیت عوارض شهری به مالیات، کنترل درآمد و هزینه کردها را از شهرداری سلب می کند .
وی افزود: بخش عمده ای از درآمد شهرداری ها از محل عوارض شهری است و در صورت محدودیت در اختیارات و تخصیص، اجرای پروژه های مهم در کلانشهرها را دچار چالش می کند و ضرورت دارد در صحن مجلس به همه ابعاد آن توجه شود .
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری تبریز با اشاره به ضرورت بازنگری مفاد لایحه تغییر ماهیت عوارض شهری به مالیات، گفت: این لایحه که به تصویب کمیسیون اقتصادی مجلس رسیده، باعت کاهش درآمد شهرداری ها و اختیارات شورای های اسلامی شهر و روستا می شود .
وی ادامه داد: با توجه به مغایرت برخی مواد مصوبه کمیسیون اقتصادی مجلس با اصول قانون اساسی، قانون برنامه ششم توسعه و قانون احکام دائمی برنامه های توسعه بازنگری در این مصوبه امری ضروری به نظر می رسد .
موحد نیا اظهار کرد: سی امین نشست کمیسیون برنامه ریزی و توسعه شهرداری های کلانشهرهای کشور منجر به صدور بیانیه ای با موضوع تشریح تبعات ناشی از تصویب نهایی در صحن مجلس و کاهش اختیارات شوراهای شهر و روستا در کنار محدودیت درآمد های مستقیم شهرداری شد .


در متن این بیانیه آمده است :
"بیانیه کمیسیون معاونان برنامه ریزی و توسعه شهرداری های کلانشهرهای کشور مورخ ۱۰/۲/۹۸- تهران

با توجه به مغایرت برخی مواد مصوبه کمیسیون با اصول قانون اساسی، قانون برنامه ششم توسعه و قانون احکام دائمی برنامه های توسعه، در این مصوبه ضمن از بین رفتن اختیارات قانون شوراها و شهرداری ها، بنای عوارض شهری که پایه درآمد پایدار است را هدف قرار داده و با تغییر عنوان به مالیات، ضمن خروج از حوزه درآمدهای مستقیم، اختیار کنترل و هزینه کرد آن را تحت الشعاع قرارمی دهد و ضروری است مشابه قانون فعلی عوارض شهرداری ها و دهیاری ها از مالیات تفکیک شود.

به موجب مصوبه کمیسیون اقتصادی مجلس و با لغو اختیارات شوراهای اسلامی، شوراها صرفا به مجموعه اطلاع رسانی محدود شده اند. ردیف های جدیدی از هزینه برای سهم شهرداری ها لحاظ شده که به محدودیت بیشتر منابع منجر خواهد شد.

لذا ضمن درخواست توجه بیشتر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نسبت به بررسی مفاد این مصوبه، لازم است شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاها با توجه به آثار و تبعات آن نسبت به تلاش در اصلاح این مصوبه اقدام کنند . "

لینک اصل خبر در سایت شهرداری تبریز

  منبع خبر

  شهرداری تبریز

  شهرداری تبریز

  شهرداری تبریز یک شهرداری در شهر تبریز می باشد

   نظرات